Hlinka o Spartě: Chceme ofenzivního beka. V čem vidí sílu Hořavy?

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Má za sebou první rok coby sportovní manažer pražské Sparty. V nové roli chce být úspěšný a přivést Spartu k dalšímu mistrovskému titulu. Ten poslední, z jara 2007, už je pořádně vousatý.

partneři českého hokeje

Už vás přebolelo zklamání z neuskutečněného čtvrtfinále proti Kometě?
Přebolelo. Dění v hokejovém klubu vám totiž nedá čas na nějaké truchlení. Brzy po konci sezony už jsme všechny síly soustředili k přípravě té následující. Chceme se opět pohybovat na předních místech tabulky.

Ta série by byla bezpochyby divácky hodně atraktivní. K jejímu zrušení došlo v době, kdy už se prodávaly vstupenky. 
Zájem byl obrovský, ale přesná čísla nechceme zveřejňovat. Překvapila nás i obrovská vlna solidarity od fanoušků, kteří si své vstupenky chtěli ponechat, a podpořit tak klub. Peníze jsme ale stejně vraceli zpět. O to víc nás nyní podporují nákupem permanentních vstupenek, za což jim moc děkujeme. Sparta má opravdu fantastické fanoušky. 

Co by podle vás v té sérii rozhodovalo?
Samozřejmě jsme si na Kometu věřili. Měli jsme jim co vracet. Myslím, že navrch bychom měli hlavně v kompaktním kádru, kde může rozhodnout každá pětka. V kabině se vytvořila skvělá parta, kde mohl kdokoliv za kohokoliv zaskočit.

„Překvapila nás obrovská vlna solidarity od fanoušků, kteří si své vstupenky chtěli nechat a podpořit tak klub. Peníze jsme ale stejně vraceli zpět."

Máte pocit, že věhlas jména Sparta a geografické umístění v hlavním městě vám s překonáváním následků krize oproti jiným klubům pomáhá?
Nemyslím si, že by geografie hrála velkou roli. Naopak v hlavním městě je mnohem těžší nalákat fanoušky do arény než ve všech dalších extraligových městech. Je tu mnohem víc možností, jak trávit volný čas. Bojujeme o každého fanouška. Máme ale nejen skvělý tým hokejistů, ale také kolegů v marketingovém, PR, ticketingovém a obchodním oddělení. I díky nim jsme loni překročili hranici deseti tisíc diváků na zápas.

Kolik položek vlastně čítá sponzorské portfolio Sparty, aby bylo možné zvládnout danou sezonu?
Máme kolem dvou stovek partnerů, kteří nám pomáhají s chodem klubu nejen během epidemie, ale po celou sezonu. Za to jim patří velký dík.

Uplynulá sezona pro vás byla tak trošku jako den a noc, že?
Takový je hokej, málokterý tým zvládne celou sezonu bez nějakého výpadku formy. Věřím, že příští sezona ukáže, že výměna trenérů byla správným krokem. Miloslav Hořava a Josef Jandač jsou velcí odborníci a mají teď dostatek času se s týmem dokonale seznámit.

„Máme kolem dvou stovek partnerů, kteří nám pomáhají s chodem klubu."

Proč k takovému výkyvu podle vás došlo?
Tým bohužel postupně uvadal, nedařilo se ho nabudit. Musel přijít nový impuls.

Co bylo definitivním zlomem, který rozhodl o odvolání Uweho Kruppa?
Hrozil nám další propad tabulkou. Bylo třeba udělat razantní krok. Byli jsme sice třetí, ale stačilo prohrát dalších pár zápasů a mohli jsme se propadnout mnohem níž.

Na místo Uweho Kruppa následně nastoupil Miloslav Hořava. Byla to pro vás varianta číslo jedna?
Jednoznačně. Miloslav Hořava je jedním z nejrespektovanějších trenérů v Česku. Neznám člověka, který by na něj mohl říct křivé slovo. Je to rovný a přímý profesionál, který se snaží neustále inspirovat v nejlepších ligách a učit se novým věcem. Co jsem vypozoroval, tak i hráči jsou z jeho přístup nadšení.

„Miloslav Hořava je jedním z nejrespektovanějších trenérů v Česku. Neznám člověka, který by na něj mohl říct křivé slovo."

V čem týmu po svém příchodu nejvíc pomohl?
Dokázal tým rychle stabilizovat a nakopnout. Dal týmu větší volnost a klid v ofenzivě. Už první zápas musel fanoušky bavit, hned jsme slyšeli skvělé reakce.

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Traduje se o něm, že je to výborný motivátor.
Je to hlavně persona, která má u hráčů obrovský respekt. Budu se opakovat, ale neznám nikoho, kdo by si na jeho přístup stěžoval. Úspěchy pak mluví za něj.

Pan Hořava si jako svého asistenta vybral Josefa Jandače. Moc klubů si takový luxus na střídačce dovolit nemůže, co?
Finance u obou trenérů nehrály vůbec zásadní roli. Miloslav Hořava si Josefa Jandače vybral jako parťáka. Výborně si rozumí, skvěle se doplňují, baví je spolu pracovat ve Spartě. To byl myslím hlavní důvod. Věří, že společně mohou tým dovést k úspěchu, po kterém oba moc touží. Jsme moc rádi, že se můžeme spolehnout na takto silné a rovnocenné trenérské duo.

„Finance u obou trenérů nehrály zásadní roli. Miloslav Hořava si Josefa Jandače vybral jako parťáka."

A co rozdělení rolí?
Miloslav Hořava má na starosti obranu, Pepa Jandač útok.

Nyní ke skladbě kádru na novou sezonu. Kdo má ve věcech ohledně příchodů a odchodů hlavní slovo?
O možnostech příchodů nových hráčů se bavíme vždy společně v rámci vedení klubu, stejně tak hovoříme s Petrem Tonem pravidelně také s trenéry. Vždy jde o společnou dohodu.  

Smlouvu jste ukončili s Vladimírem Růžičkou mladším. Nesplnil očekávání?
Tak bych to neřekl. Rozešli jsme se v dobrém, po vzájemné oboustranné domluvě. Vláďa s agentem očekávali větší vytížení, v sezoně se ale těžko dostával přes naše další centry do prvních dvou formací. Hráč jeho kalibru si v jiném týmu takové místo vybojuje spíš než ve Spartě. Šlo tedy o vzájemný kompromis.

„S Vladimírem Růžičkou mladším jsme se rozešli po vzájemné dohodě. Vláďa s agentem očekávali větší herní vytížení."

Jak to momentálně vypadá s Jakubem Sedláčkem? V brankovišti máte solidní konkurenci…
Jakubovi skončilo hostování ve Spartě. Je hráčem Zlína. Pokud bychom chtěli nadále využívat jeho služeb, museli bychom zakoupit jeho práva. Aktuálně máme v týmu několik skvělých brankářů, s nimiž jsme zahájili přípravu. S Jakubem jsme ale vazby nezpřetrhali.

Povedlo se vám přivést hned několik zajímavých jmen. Začněme Tomášem Šmerhou a Ladislavem Zikmundem. Proč jste si je vybrali?
Po odchodu Jiřího Smejkala jsme potřebovali hráče, který umí udělat rozruch před brankou, být nepříjemný a zároveň být i bodově produktivní. To vše Ladislav Zikmund splňuje. Je to skromný, a přitom cílevědomý kluk, který rychle zapadl do kabiny. Tomáš Šmerha je mladý hráč s poměrně nedávnou vazbou na náš klub, jeden z nejlepších hráčů loňského ročníku Chance ligy. Sám by se moc chtěl ukázat i v nejvyšší soutěži. Věříme, že vedle dalších skvělých hokejistů může dál hokejově růst.

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Nejčerstvější akvizicí klubu je Roman Horák. Jak probíhala jednání?
Jednání nebyla dlouhá. Roman se pro Spartu rozhodl i přes nabídky z kvalitních zahraničních soutěží. Rád by s námi dosáhl úspěchu. Cítí, že náš tým je vynikající a je tu dobrá parta. To pro něj byla velká motivace. Pokud bude vše klapat, nebránil by se dlouhodobější spolupráci. Je to vynikající centr, nepříjemný hráč, který dokáže sbírat body. Hodně si od něj slibujeme.

„Roman Horák se pro Spartu rozhodl i přes nabídky z kvalitních zahraničních soutěží."

Plánujete ještě další doplňování kádru?
Věříme tomu, že máme silný kádr. Samozřejmě ale trh sledujeme. Už dřív jsme avizovali, že bychom rádi přivedli špičkového ofenzivního beka. Bohužel mnoho takových na trhu není. Už tak máme ale obranu dostatečně pevnou, věříme našim hráčům. Když ale bude možnost takového hráče přivést, rozhodně o tom budeme uvažovat.

Oproti minulým ročníkům moc velké pohyby v kádru neděláte. Naopak se ho snažíte udržet pohromadě. Vzali jste si z těch minulých let v tomto nějaké poučení?
Nejde o poučení. Jsme u týmu první sezonu a hráči, které jsme přivedli, obstáli. Tým hrál loni dobrý hokej, proto není třeba žádné razantní přestavby.

„Hráčský trh dál sledujeme. Už dříve jsme avizovali, že bychom rádi přivedli špičkového ofenzivního obránce."

Hrát za Spartu přináší taktéž velký tlak. Zohledňujete při výběru hráčů tento aspekt?
Jasně, ve Spartě se prosadí jen silné osobnosti. Ne každý hráč ustojí pozornost, které se mu v Praze dostane. S hráči ale pracujeme. V kabině je výborná parta, která dokáže nováčky usměrnit i uklidnit.

Momentálně se řeší možnost zúžení extraligy. Jejím spoluautorem je i váš klub.
Dlouhodobě se vymezujeme proti uzavření soutěže a jejímu rozšiřování. Liga potřebuje spíš zkvalitnit, čehož jde docílit zúžením a zvýšením konkurence. Tu zároveň posílí i hrozba pádu do nižší ligy. Všechny týmy budou muset makat na sto procent po celou soutěž. Právě to chtějí fanoušci vidět, to učiní soutěž atraktivní. Jen atraktivní soutěž přitáhne silné sponzory.

Máte už nějaká stanoviska od ostatních klubů?
Dlouhodobě se ví, které týmy jsou pro a které proti. Naše stanovisko je od začátku neměnné.

Bude příští sezona tou, ve které Sparta získá po delší době extraligový titul?
Všichni pro to uděláme maximum. Chceme hrát dobrý hokej a být úspěšní. 

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz