Hokej mezi mořskými vlnami? Ruská vyšší liga uvažuje o utkání na palubě letadlové lodi

28. května 2012, 8:39

Václav Jáchim

Tak to by byla věc! Soutěžní zápasy evropských či světových lig a turnajů se mnohokrát hrály pod otevřeným nebem. Na fotbalových stadionech, v arénách pro basebal, americký fotbal nebo na plochodrážním stadionu jako loni v případě Pardubic. Zdálo se, že v tomto ohledu už nejde vymyslet bláznivější nápad. Ale omyl, jeden takový nyní zvažují v ruské vyšší lize (VHL). Druhá soutěž po Kontinentální lize hodlá uspořádat jeden soutěžní duel na palubě letadlové lodi ve Finském zálivu!

Nový fanshop

Myšlenka je to netradiční a hodně divoká. V rozhovoru pro deník Sport-Express ji připustil German Skoropupov, výkonný ředitel VHL, přičemž uvedl, že nejde jen o nějaké lehké úvahy, nývrž o racionální a prý reálný projekt. "Je to určitě nečekaná věc, že. Ale naši soutěž hraje HK VMF Petrohrad, tedy klub ruského námořnictva. Říkali jsme si, že zápas na lodi by byl unikátní," konstatuje Skoropupov.

Ruská vyšší liga sdružuje kluby, které z finančních či sportovních důvodů nemohou myslet na KHL, nicméně v jednotlivých městech se těší velké popularitě a zájmu fanoušků. Finanční potenciál leckdy není malý, zmíněný projekt by byl otázkou prestiže. Nejen soutěže, ale i ruského námořnictva. Tohle Skoropupov a další činovníci vědí, myšlenka už je prý značně rozpracována.

"Organizovat takový zápas je - slušně řečeno - náročné. Kromě toho vnímáme hodně velký problém, počasí v okolí Petrohradu není snadné předvídat. Ale když jsme si poradili se sibiřskými mrazy v Krasnojarsku, kde jsme letos pořádali duel pod otevřeným nebem, věřím, že bychom nějakým způsobem zvládli třeba i silný vítr nad mořem," říká výkonný ředitel ligy.

Podle představ VHL by na nejmenované letadlové lodi vyrostlo umělé kluziště s veškerým zázemím, které je k hokejovému souboji zapotřebí. Klání by mohl sledovat omezený počet fanoušků, představitelé však VHL věří, že by o podobnou exhibici byl značný zájem u ruských a zahraničních televizních společností. "Udělat takový zápas, to opravdu není jen tak. Ale dokážete si představit, jaká by to byla reklama? Teď se mnozí smějí, když tenhle nápad slyší. Jenže stejné to bylo před rokem, kdy jsme aktivně začali rozpracovávat projekt Ruské klasiky - tedy utkání pod otevřeným nebem," tvrdí Skoropupov.

Moc podobností k uvažované akci ještě na veřejnost neproniklo. Jedním z účastníků by byl nejspíš tým HK VMF, veškeré zázemí by liga budovala v úzké spolupráci s ruským námořnictvem. Hrálo by se na letadlové lodi, které by kotvila ve Finském zálivu, poblíž Petrohradu. Termín? Snad někdy v lednu či únoru.  I podle toho, jaká bude předpověď počasí. "Když jsem na lodi nedávno byl, námořníci se mě ptali, zda se opravdu bude hrát, když se loď neustále houpe. Odpověděl jsem, že se sice houpe, ale že oba týmy budou mít stejné podmínky," usmívá se šéf ligy.

Rusové tvrdí, že když mohou z plošiny letadlové lodi startovat bojové letouny, proč by se tam nemohl hrát hokejový zápas. Moře by prý muselo být obzvlášť bouřlivé, aby hokejisté na ledě nedokázali kontrolovat kotouč a třeba ani bruslit. Podle Skoropupova se na projektu dál bude pracovat, je možné, že k unikátní akci dojde už v nadcházející sezoně.

Vyšší liga kromě toho chystá i další marketingové a obchodní akce. Výkonný ředitel v minulých dnech jednal s představiteli zámořských soutěží AHL a ECHL o účasti na tamních Utkáních hvězd, resp. o turné některých týmů za Atlantikem. Podobná akce by se údajně mohla uskutečnit ve spolupráci s Allsvenskan, což je druhá nejvyšší soutěž ve Švédsku. Kluby VHL by mohly podniknout sérii zápasů ve Skandinávii, švédské celky zase v Rusku.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz