Hokej v číslech: Bude z Horkého tahoun Komety?

Do brněnského áčka nakoukl už v 19 letech a o rok později už v něm udělal stopu. Největší porci zápasů v extralize však zapsal útočník Luboš Horký až v uplynulém ročníku, který strávil napůl v Kometě a napůl v Pardubicích. Jaké v něm podával výkony a jaký v něm dřímá potenciál do příští sezony?

Nový fanshop

13 zápasů a 8 bodů v základní části a jedna branka v pěti duelech play off. Bilance Luboše Horkého v sezoně 2017/18 v dresu Komety ukázala jeho potenciál.

Jednalo se ale zároveň o příliš malý vzorek a bylo jasné, že rodák ze Znojma bude potřebovat ještě sezonu nebo dvě, aby se v extralize pořádně usadil a nabral další herní zkušenosti.

Tím se dostáváme k uplynulé sezoně, v níž Horký zapsal 46 utkání za Brno a Pardubice. 24 z nich sehrál na Moravě, 22 ve východních Čechách – více času na ledě však strávil v Dynamu. A právě na jeho výkony v dresu Perníkářů se dnes zaměříme.

Horký totiž dostával v Pardubicích více prostoru – odehrál v průměru přes 13 minut za zápas –, zatímco trenéři Brna ho posílali na led jen zhruba na 9 minut. Ve 22 zápasech zaznamenal také šest (3+3) ze svých osmi bodů, které si v sezoně připsal. V baráži pak Pardubicím pomohl sedmi góly a čtyřmi asistencemi ve 12 střetnutích.

Co všechno můžeme ze statistik z Horkého působení v Dynamu vyčíst?

Foto: Michal Eger, hc-kometa.cz

Pět ze svých šesti bodů zaznamenal při hře 5 na 5, v níž na ledě strávil 256 minut a 48 sekund. To rozhodně nebylo hodně.

Proto musíme, chceme-li Horkého statistiky srovnat s hráči, kteří odehráli mnohem více času, přepočítat na 60 minut hry 5 na 5. Kvůli odstranění zkreslení zvolíme filtr alespoň 200 odehraných minut.

Jak si jednadvacetiletý útočník v konkurenci 310 hráčů vedl?

S 0,7 góly za 60 minut mu patřilo 74. místo, s 1,17 body 141. pozice a s 1,17 primárními body byl 87. To samo o sobě nejsou vůbec špatná umístění, Horkého potenciál však ještě názorněji ukazují střelecké statistiky.

Za 60 minut hry vyslal na brankáře soupeřů v průměru 12,38 střeleckých pokusů – to ho řadilo na 73. místo –, 7,24 střel na branku (71.), 6,31 střeleckých pokusů ze slotu (72.) a 3,97 střel na branku ze slotu (77.).

V žádných statistikách ho tak nevidíme na úplné špici, ale ve všech je v první čtvrtině tabulky. Což je solidní jednak vzhledem k tomu, že hrál v Pardubicích, především však kvůli další statistice.

Horký totiž při hře 5 na 5 rozhodně nebyl využívaný jen do ofenzivních situací. Právě naopak, s 46,79% poměrem startů v útočném pásmu byl spíše defenzivním hráčem.

I proto jsou jeho střelecké statistiky pro fanoušky Brna velmi atraktivní.

Lze si totiž jen představit, co může Horký dokázat, když bude více nasazován v útočném pásmu, co může dokázat s lepšími spoluhráči a co může dokázat s větším časem na ledě.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz