Hokej v číslech: Čiliak se stal spasitelem a vládne statistikám

Přišel v poslední lednový den z trápícího se Slovanu Bratislava, člena nejlepší evropské ligy KHL, s tím, aby pomohl ustálit situaci v brněnském brankovišti. A Marek Čiliak udělal nejen to, navíc vzal útokem veškeré brankářské statistiky a dotáhl Kometu (zatím) do semifinále. Reinkarnoval se snad Ježíš na Moravě?

HokejkaTV

Od svého příchodu odchytal Marek Čiliak v moravské metropoli dvanáct utkání, z nichž si připsal fantastických devět výher a celkem desetkrát vychytal svému týmu alespoň bod. Ba co víc, hned třikrát zcela vynuloval soupeřovy střelce a v přepočtu utkání potřebných pro jedno čisté konto nemá v celé extralize konkurenci.

Osmadvacetiletý gólman se okamžitě po návratu do týmu, se kterým vybojoval dva extraligové tituly, vyhoupl na naprostou špici pořadí maskovaných mužů: vždyť dohromady za všech situací pochytal během zbytku základní části ohromných 93,63 % střel mířících na jeho svatyni, ještě o 0,12 % více, než kolik jich zvládl dosavadní král brankářů Patrik Bartošák.

V extralize nenajdeme úspěšnějšího gólmana s alespoň jedním celým zápasem na kontě a stejně tomu je i v tabulce obdržených branek za průměrný zápas, kde se Čiliak také drží na samém vrcholu s hodnotou 1,62. To vše dohromady znamená, že za pouhých osm utkání stihl zachránit Kometě 5,24 inkasování, neboli 0,65 každých šedesát minut.

Obdobně si vede i při odstranění vlivu pro brankáře odpočinkových početních výhod týmu, jelikož při hře v plných silách na obou stranách přes Čiliaka neprošlo celých 94,51 % střel, pouze o 0,16 % méně, než je tomu v případě nejpreciznějšího brankáře s alespoň 400 odchytanými minutami v soutěži Pavla Kantora.

Ačkoliv třicítka se už začíná pomaličku ozývat, na kvalitě pohybu jedničky Komety to nemá žádný vliv, vždyť hned v 87,10 % případů dokázal úspěšně čelit střele po křižné přihrávce, díky čemuž se usazuje na slušném osmém místě ve vybrané skupině gólmanů. 

Vizualizace inkasovaných branek Marka Čiliaka v ZÁKLADNÍ ČÁSTI podle části branky, kde překonaly brankovou čáru (červená - ligový nadprůměr; modrá - ligový podprůměr)

Vizualizace inkasovaných branek Marka Čiliaka v ZÁKLADNÍ ČÁSTI podle části branky, kde překonaly brankovou čáru (červená - ligový nadprůměr; modrá - ligový podprůměr)

Na úspěchu zvolenského odchovance měla svůj podíl i brněnská obrana, jelikož za průměrnou šedesátiminutovku v základní musel čelit pouhým 25,37 pokusu, což znamená, že byl Marek Čiliak tím vůbec nejméně vytěžovaným pravidelně chytajícím gólmanem ligy. Nicméně v play off už mluvíme úplně o něčem jiném, slovenský reprezentant byl nucen každý duel likvidovat 34,25 střely na svou branku, třetí nejvyšší číslo mezi jeho gólmanskými kolegy.

Během oné čtveřice duelů ve vyřazovacích bojích se dostal na skutečně neuvěřitelnou 97,08% úspěšnost svých zásahů a na druhého Šimona Hrubce si drží náskok ohromných 1,71 %. Chlubit se může i průměrem přesně jednoho jediného inkasovaného gólu na utkání. Oproti extraligovému průměru díky němu Brno inkasovalo o 6,52 branky méně, což je takřka dvojnásobný počet oproti v tomto pořadí stříbrnému Hrubcovi!

A tyto výkony nejsou způsobeny tím, že by měl Čiliak spoustu času odpočívat při přesilovce svého týmu. Zaprvé, Kometa si během čtvrtfinále vybojovala pouze šestnáct přesilových her, nejméně ze všech deseti týmů zapojených do play off, a zadruhé, čísla vousatého gólmana ani zde neklesnou při zohlednění pouze hry 5 na 5.

Celková úspěšnost ještě o maličko poskočí na 97,14 %, pochopitelně nejvyšší číslo v soutěži, gólový průměr překoná magickou hranici a spadne na 0,99 inkasované branky za utkání, ač zůstane brněnská jednička stále nejčastěji zasahujícím brankářem ligy, když na něj míří 34,69 puku za 60 minut.

Trošku hůře se pak maskovanému muži, jenž v úterý oslaví své 29. narozeniny, daří při likvidování střel ze slotu, kterých zatím pochytal jen 89,29 %, nicméně to jej stále řadí na slušnou šestou příčku v celoligovém srovnání. O jednu pozici si pak polepší při pohledu na zásahy proti střelám, kterým přecházela přihrávka napříč útočným pásmem, těch aktuálně zlikvidoval 92,86 %.

Vizualizace inkasovaných branek Marka Čiliaka v PLAY OFF podle části branky, kde překonaly brankovou čáru (červená - ligový nadprůměr; modrá - ligový podprůměr)

Vizualizace inkasovaných branek Marka Čiliaka v PLAY OFF podle části branky, kde překonaly brankovou čáru (červená - ligový nadprůměr; modrá - ligový podprůměr)

Sečteno podtrženo

Návrat Marka Čiliaka bylo snad to nejlepší, co se mohlo Kometě v závěru roku stát. Právě tento gólman svými neuvěřitelnými výkony, v celkových hodnotách vůbec nejlepšími v celé extralize, nesmírně pomáhá Brnu procházet i ze šestého místa play off. Nyní na něj a celý tým čeká výzva vůbec největší – semifinále proti Liberci. Nicméně pokud si Čiliak bude počínat o trochu lépe proti ranám z předbrankového prostoru, mohou být na Moravě zcela klidní, že mají za svými zády neprostupnou závoru.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz