Hokej v číslech: Co bylo zvláštního na boleslavských přesilovkách?

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Hokejisté Mladé Boleslavi byli v uplynulé sezoně šestým nejlepším týmem v úspěšnosti přesilovek. Podrobné statistiky však o přesilovkách Středočechů vydávají úplně jiný obrázek.

partneři českého hokeje

Nejdříve se pojďme podívat na základní čísla. Mladá Boleslav dostala v uplynulém ročníku k dispozici 191 přesilových her, předčasně ukončila gólem 18,32 procent z nich. To Středočechy vyzdvihlo na velmi solidní šestou příčku.

Zatímco ale první Liberec nebo třetí Plzeň patřily ve statistikách střelby i přihrávek na úplnou špičku, v Bruslařském klubu byla situace diametrálně odlišná.

Na výše přiložené grafice vidíme, že Mladoboleslavští se v obou základních parametrech střelby i přihrávek řadili k nejhorším celkům.

Střelecké pokusy (CF/60 minut) i střelecké pokusy ze slotu (sCF/60 minut) vydávají poměrně jasný verdikt – poslední 14. místo. Pro lepší ilustraci je navíc potřeba dodat, že v obou statistikách jsou poslední s velkým náskokem. Ve střelách ze slotu je od předposledního Kladna dělí více než sedm střel!

Vydělíme-li dvě zmiňované střelecké statistiky, abychom zjistili, jak byli Středočeši ve střelbě efektivní (tj. jaké procento všech střel vypálili v nejnebezpečnějším prostoru slotu), zjistíme, že i zde jsou nejhorší.

Ani v další důležité statistice, která do značné míry určuje hru v početních výhodách, se Boleslavi nedařilo. V přihrávkách na střelecké pokusy (SAF/60 minut) byli svěřenci Rulíka a Patery dvanáctí, pokud je omezíme jen na nahrávky na střely ze slotu, klesají opět na 14. příčku.

Jaké je vysvětlení?

Jak je tedy možné, že Boleslav využívala relativně vysoký podíl přesilovek?

Odpovědět na tuto otázku lze několika způsoby.

Zaprvé, její hráči proměnili vysoký podíl střel v góly. Konkrétně 13,7 %, což byla v extralize pátá nejvyšší hodnota.

Zadruhé, Ševc a spol. dokázali 86 % stráveného času v útočném třetině držet puk na holi, v čemž se umístili čtvrtí. I když tedy tolik nestříleli, pořád drželi kotouč.

Lze ale očekávat, že pokud čtvrtý tým uplynulé základní části svoji hru v početních výhodách nezlepší, bude v příští sezoně klesat i v úspěšnosti využití.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz