Hokej v číslech: Co se děje s Tomášem Plekancem?

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Sérii tří proher sice hokejisté Komety v úterý na Spartě utnuli, množící se hlasy ptající se, co se děje s hvězdou brněnského kádru Tomášem Plekancem, však nikoli. No, a proto se nabízí jednoduchá otázka – co stojí za zatím nízkou produktivitou někdejšího útočníka NHL?

Jágr Chance liga

Když se Tomáš Plekanec na začátku prosince chystal na první utkání v dresu mistrovské Komety, čekalo se od něj hodně. Kádru Libora Zábranského měl dodat zkušenosti, defenzivní schopnosti a rovněž sílu do útoku. Však před třemi roky zaznamenal v NHL 54 bodů!

Ale zatímco v dresu prvoligového Kladna nastřílel v pěti utkáních čtyři góly a přidal dvě asistence, za Brno zatím sbírá jen přihrávky. Ve 12 utkáních jich nasbíral sedm, z toho jsou navíc jen dvě primární. A tak se fanoušci začínají oprávněně ptát – jaké jsou příčiny jeho zatím neproduktivního působení v největším moravském městě?

Ani špatný, ani výborný

Nejdříve si zopakujme základní Plekancovy statistiky. Ve 12 utkáních má na kontě 7 asistencí, 31 střel a žádnou branku, nulu v tabulce pravdy (+/-), 12 trestných minut a průměrný odehraný čas na ledě 19 minut a 37 sekund.

Z 262 vhazování vyhrál 143 (54,58 %) – 53 ze 109 (48,62 %) v defenzivním pásmu, 43 ze 71 (60,56 %) ve středním a 48 z 82 (58,54 %) v útočném. Jinými slovy sice nejvíce buly absolvuje v obranné třetině, rozhodně to však není žádný velký podíl.

Prostor útočit tak dostává. Navíc stráví v průměru tři minuty a pět sekund za utkání na přesilovce, kde koneckonců také zaznamenal čtyři ze svých sedmi nahrávek. Většinu jeho odehraného času, konkrétně 69,75 %, však tvoří hra při vyrovnaném počtu hráčů na ledě, z níž si my zvolíme hru 5 na 5, jež se na ní podílí více než 95 %.

Při 156 minutách a 33 sekundách stihl šestatřicetiletý matador nasbírat pouhé tři asistence, z čehož dvě jsou primární. Vytvořil si 17 střel ze slotu, z čehož všechny byly zároveň jeho střely na branku. S průměry 6,52 střel ze slotu/střel na branek za 60 minut patří v rámci extraligy mezi mírně nadprůměrné hráče.

V ostatních statistikách se nijak zásadně neliší. S 52,63% Corsi, 55,18% poměrem střel ze slotu a 57,14% poměrem střel ze slotu Brnu určitě pomáhá, do gólů a bodů se to ale zatím nepromítá.

Na vině určitě není 91,78% úspěšnost zákroků Komety s Plekancem na ledě ani extraligově mírně nadprůměrná 10,96% úspěšnost střelby, kterou s ním na ledě tým má. Součet 102,74 % ukazuje, že týmově nemá Plekanec ani štěstí, ani smůlu, s číslem těsně nad stovku je v ideálních hodnotách.

Extraligová hvězda? Sotva týmová hvězda

Když Plekanec na Moravu přicházel, mluvilo se o příchodu hvězdy. A opět lze jen podotknout, že se nešlo ničemu divit – zkušenosti a reputace rodáka z Kladna naznačovaly, že byla podobná adjektiva na místě. Jak to ale vypadá nyní?

V rámci celé extraligy odehrálo alespoň 100 minut 320 hráčů. Filtr 100 minut musíme použít, abychom ze vzorku vyřadili hráče, kteří mají příliš malý čas na ledě, a tudíž zkreslené statistiky.

Zatímco umístění v Corsi % (115.), rozdílu týmového Corsi % mezi tím, když Plekanec je na ledě a na střídačce (CF % Rel; 132.), poměru střel ze slotu na branku (sCF %; 68.) a rozdílu týmového sCF % mezi tím, když je na ledě a na střídačce (sCF % Rel; 120.) nás samozřejmě zajímají – ukazují totiž, že Plekanec rozhodně nepatří do extraligové špičky, více nám napomohou individuální statistiky, které jsou pro definici hvězdy často důležitější.

Se 6,52 střelami ze slotu za 60 minut je Plekanec z 320 hráčů 70., se stejnou hodnotou u střel na branku za 60 minut se pak řadí na 107. příčku. Obě to jsou umístění v první polovině, nikoli však blízko čela. A nepomůže ani filtr na útočníky, pozice se vůbec, respektive málo pozmění na 70. a 102. místo.

O moc úspěšněji si Plekanec nevede ani v rámci Komety. Pokud použijeme stejný filtr alespoň 100 odehraných minut, je v Corsi % devátý, v CF % Rel desátý a v sCF % v sCF% Rel shodně devátý. Na šestém místě je pak alespoň v poměru gólů a sedmý v GF% Rel.

Nijak excelentně nepůsobí vzhledem k očekáváním ani v dalších statistikách: sedmé místo v individuálních střelách ze slotu za 60 minut a deváté místo v individuálních střelách na branku za 60 minut. Takže ačkoli by mu prospělo více štěstí, nedá se říci, že by si vytvářel jednu šanci za druhou.

Závěr

Co se tedy říci na závěr? Pokud se někdo stále diví, jak to že Plekanec nesbírá jeden bod za druhým a nedává soupeřům góly, odpověď je jednoduchá: přestože mu zejména u gólů chybí trochu štěstí, brněnský matodor zatím rozhodně nepředvádí výkony, které by indikovaly, že se má zařadit mezi nejproduktivnější hráče týmu, natož extraligy. Zda je to jeho individuální hrou či zvykáním si na evropský, respektive brněnský styl hry, už je otázka na jinou debatu.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz