Hokej v číslech: Čtvrtá vsetínská lajna dokonale plní svoji roli

Foto: Martin Vojtěch Víta, hc-vsetin.cz

Adam Hořanský, Vojtěch Šilhavý a David Vítek. Tihle tři spolu (vzhledem ke konkurenci ne zcela pravidelně) tvoří čtvrtou vsetínskou řadu.

Fanshop národního týmu

Podle základních statistik byste si asi řekli, že ne zrovna dobrou. 

Vítkovi a Šilhavému svítí v kolonce kanadských bodů – jak by řekl Viktor Ujčík – jedna velká nula. Hořanský má potom jeden bod.

Od toho tu jsou právě analytické statistiky, které lépe napoví, jak se ve skutečnosti zmíněnému triu daří. A právě tahle data už vypadají daleko pozitivněji.

Začněme pohledem na Corsi, to je ve stručnosti poměr střeleckých pokusů pro a proti, když je daný hráč na ledě. Koukali jsme pouze na hodnoty při hře 5 na 5.

Vojtěch Šilhavý byl u 77 střeleckých pokusů pro a jen u 33 proti. V Corsi (70,00 %) je tak nejlepší z celého týmu!

Adam Hořanský? 159 vsetínských pokusů vs. 82 soupeřových. Výsledné Corsi je na Vsetíně 2. nejlepší.

Zbývá David Vítek. Ten je pro změnu čtvrtý nejlepší (ale pozor, třetí Branislav Rehuš už v týmu skončil) – s Vítkem na ledě vypálil Vsetín 120x, zatímco soupeř pouze 72x.

Se čtvrtou formací tedy dokáže Vsetín soupeře přehrát. A to výrazně! 

Jo a není to o tom, že by snad většinu střídání začínali v útočném pásmu. Poměr startů je vyrovnaný, takže tenhle faktor můžeme pro další analýzu zcela vypustit.

Sám Šilhavý často střílí: 9,78x za 60 minut v rovnovážném stavu. Hořanský s Vítkem už se ke střelbě tolik nedostávají, z toho je patrné, že dost pokusů, když je na ledě čtvrtý útok Vsetína, ve skutečnosti letí od obránců.

To znamená, že z větší dálky – odkud je mnohonásobně menší šance na gól než ze slotu.

I proto sice v Corsi mají báječné hodnoty, ale na poměru gólů se to až tolik neprojevuje: Hořanský byl u dvou vstřelených a u čtyř inkasovaných branek, Vojtěch Šilhavý u jedné vstřelené a jedné inkasované. Vítek dokonce nebyl u žádné vstřelené, přitom u dvou inkasovaných.

Navzdory skvělému Corsi prostě nedávají góly.

Částečně mají smůlu a časem góly přijdou.

Částečně je to ale výběrem střeleckých pozic – je potřeba se víc tlačit do slotu. Třeba nabušený Vítek má všechny předpoklady k tomu, aby z předbrankového prostoru dával góly.  

Letos se tak neděje.

Každopádně směrem dozadu je tohle trio skvělé. Co se týče počtu obdržených gólů za 60 minut, je na Vsetíně lepší pouze Adam Gajarský (s ním na ledě Valaši při hře 5 na 5 dokonce ještě neinkasovali).

Šilhavý, Hořanský i Vítek navíc hrají dost v oslabení, kolem pětiny svého celkového ice timu. Svou roli v týmu tedy plní skvěle. Víc toho od čtvrté lajny asi chtít nemůžete.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz