Hokej v číslech: Daniel Gazda by si zasloužil víc prostoru

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Zlín stále předvádí kolisavé výkony, střídá výhry a prohry. Sice se už nenachází na posledním místě tabulky, ale ani dvanáctá příčka jistě není nijak lichotivá. To se však nedá tvrdit o výkonech Daniela Gazdy, který i přes nízkou produktivitu jinak nevykazuje vůbec špatná čísla.

Chance liga na Hokejka TV

Zlínský rodák byl ještě loni byl poslán na čtyři utkání do nižší soutěže, letos už ale začal sezonu jako plnohodnotný člen Beranů. Stále si však nevysloužil až tak velkou důvěru od trenérů, protože průměrně na zápas odehraje něco málo přes jedenáct minut při hře pět proti pěti. To je jedno z nejnižších čísel mezi beky v týmu.

Danielu Gazdovi je 22 let a dá se říct, že svá nejlepší léta má stále před sebou. Avšak už letos vykazuje velice solidní čísla, která naznačují, že by si zlínský obránce zasloužil více prostoru a jednou mohl být i lídrem celé defenzívy tohoto celku.

Svoji roli zvládá bravurně

Těžko říct, jestli to tak kouči Zlína chtějí, či je to pouhá náhoda, ovšem Gazda dosud dostával nejtěžší starty ze všech beků moravského týmu.

A i přesto s ním na ledě Berani dominují. Dokonce až tak, že s žádným jiným zadákem na ledě nemá Zlín lepší poměr střeleckých pokusů pro a proti. Co se týče vyslaných puků na soupeřovu bránu za 60 minut hry, s Gazdou na ledě jich Berani vysílají až 74,23.

To je mimochodem nejlepší číslo v rámci celé extraligy mezi všemi obránci, kteří odehráli minimálně 100 minut při hře pět proti pěti!

Ve výše zobrazeném obrázku vidíme, že odchovanec Zlína disponuje vynikajícími čísly i v dalších aspektech. Za zmínku stojí především úspěšně kontrolované výstupy z defenzivní zóny i vstupy do ofenzivní třetiny kluziště.

S žádným jiným zadákem na ledě nemá už Zlín lepší poměr střeleckých pokusů pro a proti.

Dokazuje nám to, že Gazda je skutečně tzv. mobilním bekem. Tedy moderním typem v dnešním hokeji. S ním na ledě totiž Berani své soupeře přehrávají, on sám se pak na tom zasluhuje úspěšně kontrolovanými výstupy z obranného pásma i rozehrávkou při zakládání útoků.

Bez Gazdy jsou horší

Už není řeč o číslech v rámci celého týmu. Ale o třech spoluhráčích z obrany, kteří s ním letos odehráli nejvíce minut.

U Žižky, Řezníčka i Freibergse vidíme, že bez 22letého zadáka vykazují rapidně horší čísla. Tím nechceme shazovat výkony zkušenějších borců, ovšem je jasně vidět, jak nejen efektivní rozehrávka Daniela Gazdy dokáže být.

Při hře pět proti pěti Zlín s Gazdou na ledě vstřelil čtrnáct branek. S žádným jiným obráncem jich nevstřelil víc. V inkasovaných gólech se Berani s ním na ledě pak zatím zastavili na čísle jedenáct. To je nejnižší a tedy opět nejlepší výsledek mezi všemi zadáky týmu.

Větší prostor

Dokázali jsme si, že Daniel Gazda má na hru Zlína v letošním ročníku velmi dobrý vliv. Svoji roli zvládá přímo skvěle, spoluhráči vedle něj vykazují lepší statistiky.

Je jasně vidět, jak nejen efektivní rozehrávka Daniela Gazdy dokáže být.

Bylo by tedy na místě, kdyby mu Berani zkusili dát v zápasech více důvěry, protože necelých 12 minut na zápas při hře 5 proti 5 je vskutku málo vzhledem k tomu, jaké výkony předvádí.

Pokud se tak nakonec stane, dá se předpokládat, že půjde nahoru i jeho produktivita, která zatím vůbec neodpovídá jeho hře.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz