Hokej v číslech: Dostihne Gulaše? Hudáček prožívá výborný finiš

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Zahrál si v KHL i švédské nejvyšší soutěži a už loni v Liberci ukázal, že patří mezi nejlepší hráče extraligy. Letos však Libor Hudáček nasadil ještě o několik úrovní vyšší tempo a s 29 brankami (a 57 body) se dotahuje na zatím nedostižného Milana Gulaše.

partneři českého hokeje

Naposledy přispěl devětadvacetiletý útočník dvěma brankami k vítězství 4:1 nad Pardubicemi a přiblížil tak Bílé Tygry k Prezidentskému poháru, který můžou získat už v úterním utkání proti Plzni, zvítězí-li v základní hrací době.

Pokud se jim to podaří, můžete dát ruku do ohně na to, že se na tom bude podílet právě Libor Hudáček.

Rodák z Levoči je totiž s 29 brankami nejen druhým nejlepším střelcem (za Gulašem s 34), ale s 57 body také druhým nejproduktivnějším mužem Tipsport extraligy. Kromě toho již stihl stanovit nové střelecké klubové i extraligové rekordy – žádný Bílý Tygr ani žádný jiný cizinec nedal v extralize více branek v jedné sezoně než on.

Co stojí za jeho pozoruhodnými výkony?

Žádný hráč nezaznamenal při hře 5 na 5 od začátku roku 2020 více bodů než Libor Hudáček (10). A pouze jeden hráč nasbíral stejný počet bodů (13). Slovenský útočník se v obou žebříčcích umístil na špičce extraligy – a pokaždé nad svými dvěma soupeři z tabulky kanadského bodování Milanem Gulašem a Michalem Birnerem.

Právě pohled na poslední dva měsíce nám jasně ukazuje, v čem Hudáček vyniká. Jednoduchá odpověď zní: v jakékoli útočné činnosti.

Liberecký forvard patří mezi nejproduktivnější hráče v přesilovkách – s 25 body v letošni sezoně mu náleží třetí příčka –, stejně výborně si vede také při hře 5 na 5, ať už jde o statistiky střelby či přihrávek. Jde zkrátka o všestranného ofenzivního hráče.

Výborné analytické statistiky

Hudáček samozřejmě vyčnívá v řadě individuálních statistik, které tu pro jejich obsáhlost ani všechny nemůžeme zmínit. Nabízíme ovšem krátký výčet:

Nejsou to ale jenom čísla mapující individuální výkony, v nichž najdete Hudáčka na špici. Jeho vliv se odráží také v analytických statistikách. Na tom by na první pohled nebylo nic zvláštního – Bílí Tygři jsou v nich dlouhodobě jedním z nejlepších týmů.

Heatmapa vyslaných střeleckých pokusů Liberce při hře 5 na 5 s Liborem Hudáčkem na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Tygři zaznamenávali oproti extraligovému průměru více střeleckých pokusů, modrá ty, kde jich zaznamenávali méně.

Heatmapa vyslaných střeleckých pokusů Liberce při hře 5 na 5 s Liborem Hudáčkem na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Tygři zaznamenávali oproti extraligovému průměru více střeleckých pokusů, modrá ty, kde jich zaznamenávali méně.

Heatmapa inkasovaných střeleckých pokusů Liberce při hře 5 na 5 s Liborem Hudáčkem na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Tygři inkasovali oproti extraligovému průměru více střeleckých pokusů, modrá ty, kde jich inkasovali méně.

Heatmapa inkasovaných střeleckých pokusů Liberce při hře 5 na 5 s Liborem Hudáčkem na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Tygři inkasovali oproti extraligovému průměru více střeleckých pokusů, modrá ty, kde jich inkasovali méně.

Bývalý hráč Slovanu Bratislava si však vede výborně i ve srovnání s herními úseky, kdy na ledě není. Liberec s ním na ledové ploše zaznamenává oproti situacím, kdy je na střídačce, o 9,2 % vyšší poměr střeleckých pokusů a střeleckých pokusů ze slotu a o 14,5 % vyšší podíl branek.

Žádný jiný hráč Bílých Tygrů není v tomto ohledu lepší!

Přesilovky

Zapomenout nesmíme zmínit ani Hudáčkovu výstavní parketu, totiž hru v přesilovkách. Do těch nastupuje za utkání průměrně na čtyři minuty (osmá nejvyšší hodnota) a tvoří tak celých 22 % jeho celkového ice-timu.

A opět patří mezi nejlepší hokejisty extraligy. Podívejte se ↓

Je tu nějaký háček?

O tom, že Hudáček patří mezi nejlepší hokejisty extraligy, není pochyb, přesto není všechno tak růžové, jak by to mohlo na první pohled vypadat.

K jeho dobrým výkonům mu totiž méně či více dopomáhají některé faktory, u nichž je těžké říci, zda by jejich změna k horšímu neměla také rozhodující vliv na změnu Hudáčkových výkonů k horšímu.

Na mysli máme především úspěšnosti střelby. Zatímco v loňském ročníku se jimi příliš „chlubit” nemohl, letos se s nimi řadí podstatně výše.

Tak například při hře 5 na 5 proměňoval Hudáček v minulé sezoně 12,5 % střel, letos 17,2 %, v přesilovkách pak loni 11,5 %, letos 20,4 %. Celková bilance zní: 12,41 % v loňském ročníku, 18,71 % v letošním. Podstatné zvýšení je patrné.

Vzhledem k tomu, že Hudáček působí v extralize pouze necelé dvě sezony, nemáme k dispozici více dat a nemůžeme tudíž říci, zda se v dlouhodobém hledisku blíží k té či oné hodnotě.

Nedá se ale vyloučit, že se mu v probíhající sezoně daří více právě díky vyšším úspěšnostem, které zase můžou klesnout. Nedá se ovšem vyloučit ani opak. Na tom, že Liberec v něm má svoji oporu a jednoho z nejlepších hráčů extraligy, to však nic nemění.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz