Hokej v číslech: Dva detaily, díky kterým může být Látal o půlku lepší

Foto: hcdynamo.cz

Litvínov pokračuje v prohlubování svých útočných řad a z Pardubic získal zkušeného Martina Látala. Ačkoliv celková čísla nemusí na první dojem dávat dojem, že by měl být klíčovým mužem severočeského útoku, v jeho hře se skrývají dva detaily, které když vylepší, může zvýšit svou produktivitu bezmála o polovinu.

Nejprve se tedy podívejme na celkové bodové součty Martina Látala. V Pardubicích získal coby člen třetí lajny dohromady patnáct bodů (7+8) ve 46 utkáních, z toho si vše kromě dvou asistencí, tedy třináct bodů, připsal za hry 5 na 5, což mu stačilo na sedmé místo mezi útočníky Dynama.

Ovšem co bychom to byli za analytiky, kdybychom se nechali zmást celkovým součtem bodů, zejména když v kádru Pardubic máme extrémně produktivní hráče s nízkým počtem zápasů, jako jsou například Michal Vondrka či Vladimír Svačina? Tyto hodnoty tedy převedeme na 60 minut odehraného času a tady patří Látalovi v podstatě podobné osmé místo s hodnotou 1,4 bodu za zmíněný časový úsek.

Při zkoumání pokročilých statistik ale jednoho napadne, že nedává smysl, aby byl kladenský odchovanec takto málo produktivní. Vždyť byl v uplynulé sezoně po Matěji Blümelovi druhým nejaktivnějším střelcem Východočechů, za 60 minut hry stihl vypálit 16,4 střeleckého pokusu, z toho pak 7,3 z mezikruží (v tomto ohledu byl o jednu pozici horší), a dohromady byl zodpovědný za 29,3 % veškeré střelecké aktivity své lajny.

Navíc si v průběhu roku udržel poměrně solidní 8,0% úspěšnost svých střel na branku. Mimo to se pak i často angažoval v předfinální fázi útoku, tedy když svým spoluhráčům přihrával na střely. Konkrétně to za stejný časový úsek zvládl 6,4krát, častěji k palbě vybízela jen trojice hráčů z města perníku. 

Proč tedy přes to vše zaznamenal jen zcela průměrnou kadenci ve sbírání kanadských bodů? Jak jsme zmínili hned na začátku, odpovědí jsou dva detaily v jeho hře.

Detail první – výběr střelecké pozice. Martin Látal sice pálil opravdu s velikou vervou, ovšem kvantita není vše, pokud chybí kvalita. Tedy přesněji řečeno, v tomto případě ne kvalita samotné střely, ale spíše prostoru, odkud vychází.

Dvaatřicetiletý forvard totiž ze slotu vyslal pouhých 44,7 % všech svých střeleckých pokusů, šestý nejnižší počet mezi útočníky Pardubic s alespoň 200 odehranými minutami za stavu 5 na 5 (těch bylo celkem patnáct). To pak není divu, že pouze 55,4 % z těchto pokusů dokázal dostat do prostoru mezi třemi tyčemi, méně se povedlo opět pouze pěti dalším ofenzivním mužům týmu.

A co to znamená konkrétně? Co se podílu střel ze slotu z celkových pokusů týče, byl mezi Východočechy nejefektivnější Radoslav Tybor, který z mezikruží vyslal parádních 70,5 % svých projektilů. Je tedy pravda, že tato hodnota je skutečně výborná, konkrétně osmá nejlepší v celé soutěži, nicméně pokud by se Martinu Látalovi podařilo se k tomuto číslu alespoň přiblížit, mohl by si přijít zhruba na čtyři góly navíc.

Mapa trajektorií všech přihrávek Martina Látala za stavu 5 na 5, po kterých bezprostředně následoval střelecký pokus.

Mapa trajektorií všech přihrávek Martina Látala za stavu 5 na 5, po kterých bezprostředně následoval střelecký pokus.

Detail druhý – komu přihrávat. Na vizualizaci výše můžeme vidět všechny nahrávky někdejšího bronzového medailisty z MS do 18 let, po kterých adresát bezprostředně vypálil. Hned na první pohled je vidět, že Látal velice často přihrával od mantinelu zpět svým obráncům a poměrně málo využíval spoluhráčů číhajících před brankou soupeře.

A logicky, beci nejsou primárně stavění na střílení branek, tudíž je zde i podstatně menší šance pro nahrávače, že získá asistenci. Ačkoliv tedy hokejista s dvaašedesátkou na zádech vyslal čtvrtý nejvyšší počet přihrávek na střelu, do slotu jich mířilo pouze 2,2 za 60 minut hry, neboli jen 33,9 %, až devátý nejlepší podíl mezi útočníky Dynama.

Opět si vypomůžeme srovnáním s lídry týmového žebříčku, těmi jsou nyní Ondřej Matýs a Marek Hovorka s hodnotou přibližně 50 %, díky čemuž zjistíme, že by si častějším nahráváním do slotu mohl Martin Látal přijít až na další dvě asistence (pro zvídavé, použili jsme zde průměrnou úspěšnost střelby Dynama ze slotu, která činí 8,1 % v případě všech střeleckých pokusů a 13,5 % u střel na branku).

V součtu jsme tedy v těchto dvou detailech našli šest bodů, které by mohly příští ročník teoreticky připlavat na Látalovo konto. Jelikož dohromady získal tento křídelník za stavu 5 na 5 bodů třináct, mohl by v Litvínově vykázat o zhruba 46 % větší produktivitu.

Celkově by pak v uplynulé sezoně zaznamenal bodů dvacet jedna, což je solidní hodnota na hráče, který se v podstatě vůbec neangažuje v přesilových hrách a ještě pár zápasů vynechal. Navíc když bychom zohlednili odehraný čas, byl by bývalý mládežnický reprezentant s hodnotou 2,0 bodu za 60 minut hry v plných silách na obou stranách třetím nejproduktivnějším hráčem červeno-bílých!

A ještě jedna drobná poznámka se na závěr sluší – Látal si i za skutečné situace připsal 27,7 % všech bodů, které dohromady získala jeho pětka, což je čtvrté nejvyšší množství mezi útočníky Pardubic. To jednomu zavdává myšlenku, že pokud by ho v Litvínově nasadili ke správným spoluhráčům, mohla by jeho produktivita stoupnout ještě více.

Sečteno podtrženo

Martin Látal se v Dynamu vytáhl zejména svou neutuchající střeleckou vášní a nebál se ani předat puk svým spoluhráčům, přesto však neobsadil nejvyšší příčky v tabulce produktivity. Nicméně nyní jsme si ukázali dva aspekty jeho hry, v obou případech se vlastně jedná o častější práci se slotem, díky kterým by mohl své bodové konto v Litvínově zvýšit přinejmenším o polovinu. Potenciál tam rozhodně je...

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz