Hokej v číslech: Existuje skutečně výhoda domácího ledu?

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Ve sportu obecně, hokej nevyjímaje, se traduje, že hrát v domácím prostředí je pro tým velkou výhodou a na vlastním ledě dokáže více bodovat, než když bojuje v baště soupeře. Je tomu tak i v hokejové extralize?

partneři českého hokeje

Odpověď je jednoduchá - ano. A čísla nám poskytují hned dva důkazy tohoto tvrzení, tím prvním je porovnání bodů získaných doma a venku z celkového počtu. Ke 14. 1. 2019 se v extralize dohromady rozdělilo 729 bodů, z toho 429 jich vybojovaly týmy hrající doma, takřka 59 %, zatímco hostí si dokázali připsat bodů pouze rovných 300, lehce přes 41 %.

Druhý důkaz nám statistika nabízí v podobě dalšího porovnání, tentokrát srovnáváme průměrný počet bodů získaných jednotlivými mužstvy doma vůči bodovému zisku na venkovních ledech. S výjimkou Pardubic a Sparty totiž všechny kluby extraligy vytěží ve své vlastní pevnosti více bodů než na návštěvě u jiného celku, v mnoha případech je navíc tento rozdíl opravdu výrazný.

Kupříkladu Bílí Tygři obohatí za každý zápas v Home Credit areně své bodové konto o neuvěřitelných 1,30 bodu víc, než když hrají na venkovním kluzišti. Více než o bod na utkání více si před vlastními fanoušky připisují také hokejisté Hradce Králové a Vítkovic, konkrétně činí rozdíl 1,17, respektive 1,12 bodu každý duel.

Komu se celkově daří doma nejvíce? Na čele se drží modrobílá skvadra z Podještědí s 2,55 body na zápas, zbytku tabulky pak ještě utekla v těsném závěsu trojice Mountfield, Třinec a Vítkovice, které mají na pátou Kometu velký náskok 0,44 bodu za utkání. 

A když se pořádně zaměříte na pořadí týmů v grafu počtu bodů získaných v průměrném domácím klání, zjistíte, že tento graf takřka perfektně kopíruje i celkovou tabulku soutěže, naopak u zisku na cizích ledech je čtrnáctka týmů rozházená v podstatě náhodně.

Co to znamená? Že ovládnout domácí led je klíčem ke kvalitnímu umístění, jelikož zatímco venku se od vás příliš nečeká a týmy mají napříč extraligou na konci roku poměrně vyrovnané bodové zisky z takových zápasů, právě zaváhání před vlastními fanoušky mají moc rozhodovat mezi úspěchem a neúspěchem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz