<

Hokej v číslech: Filip Chlapík po návratu opět září

Filip Chlapík | Foto: Jakub Pláteník, hcsparta.cz

V ročníku 2021/22 Filip Chlapík opanoval Tipsport extraligu, když v základní části získal 70 bodů v 53 zápasech. I na základě toho vyrazil opět zkusit zahraničí, konkrétně do Švýcarska. Tam svoji fantastickou sezonu sice nezopakoval, nezanechal tam ale vůbec špatný dojem. I tak se ovšem pro aktuálně probíhající ročník vrátil opět do pražské Sparty, kde se znovu zařadil mezi ofenzivní esa extraligy.

V současné sezoně má Filip Chlapík na kontě 45 bodů ve 44 zápasech. V kanadském bodování soutěže mu patří šesté místo, když je zároveň nejproduktivnějším hráčem Sparty. S 20 góly je také nejlepším střelcem týmu a v extralize se dělí o sedmé místo s dalšími čtyřmi hráči, když na nejlepšího Tomáše Filippiho ztrácí čtyři trefy.

Je tedy jasné, že velká část ofenzivy Sparty, aktuálně druhého týmu tabulky a jednoho z největších favoritů na titul, jde právě přes Filipa Chlapíka. Ten si ostatně právě takovou roli vyzkoušel už v pro něj rekordním ročníku 2021/22. A i když je letošní ofenziva Sparty více rozmělněná, je tak na tuto pozici zvyklý.

Hodnotit Chlapíka jen dle kanadských bodů by ale byl hřích, protože na rozdíl od už několikrát zmiňovaného ročníku letos přidává k výborné ofenzivě i vynikající celoplošné výsledky.

Dle hodnocení našeho modelu Game Score patří Chlapík v celkovém součtu letos k nejkreativnějším hráčům, když je lepší než 93 % útočníků. V celkovém vlivu na ofenzivu a defenzivu týmu při hře pět na pět je nejlepším útočníkem, směrem do ofenzivy dokonce nejlepším hráčem v celé extralize. A celkové hodnocení Game Score má v extralize lepší pouze jeden hráč!

Kde se bere tak výborný vliv Chlapíka na hru Sparty při základním počtu hráčů? Tento vliv měří vstřelené góly a očekávané góly s hráčem na ledě a také je porovnává s tím, co se děje, když je hráč mimo ledovou plochu.

S Chlapíkem na ledě Sparta v letošní sezoně při hře pět na pět vstřelí v průměru 4,3 gólu za 60 minut, kdy jde o téměř nejvyšší hodnotu mezi útočníky. Bez Chlapíka ale počet vstřelených gólů klesá o 2,5 a jde o nejvyšší rozdíl jakéhokoliv extraligového hráče.

Sám Chlapík pak vstřelí při základním počtu hráčů 1,2 gólu za 60 minut a přidá 1,3 primární asistence za stejný čas. V tomto směru je pak lepší než 94 %, respektive 98 % útočníků.

Své bodové výkony podporuje i častou střelbou, když má na kontě 15,6 pokusu za 60 minut hry pět na pět, ke kterým přidává 11 přihrávek na střely. Ty mají navíc výraznou kvalitu, když téměř pět Chlapíkových přihrávek v přepočtu na čas míří do slotu a vytvoří z nich šance na 0,6 očekávaného gólu. V obou případech je Chlapík lepší než 96 % útočníků v letošní sezoně.

Abychom se ale vrátili k tomu, jaké jsou výsledky Sparty při Chlapíkově pobytu na ledě. Kromě vysokého počtu vstřelených gólů Chlapík ovlivňuje pozitivně také četnost a kvalitu vytvořených šancí. Zároveň díky vysokému procentu držení puku je vysoko i v defenzivních metrikách, když zkrátka přes veškerou ofenzivu Sparty nezbývá prostor pro útočné výpady soupeřů.

Chlapík tak má mezi útočníky vůbec nejlepší podíl šancí – 66 %, v podílu očekávaných gólů (64 %) je lepší než 98 % forvardů a gólový podíl má lepší než 99 % útočníků, když s ním na ledě Sparta vstřelí 72 % gólů.

V absolutních číslech byl Chlapík při hře pět na pět na ledě u 43 vstřelených gólů Sparty a pouze 17 inkasovaných. S gólovým rozdílem plus 26 je při hře pět na pět nejlepším extraligovým hráčem. A při základním počtu hráčů nasbíral i největší počet bodů, když si jich v této herní situaci připsal zatím 33. Z nich bylo primárních 25, kdy v tomto směru zaostává o dva body za Filippim.

Individuálně pak musíme ještě vyzdvihnout Chlapíkovu aktivitu v průnicích do útočného pásma, kam z útočníků v držení puku proniká vůbec nejčastěji. Navíc podíl kontrolovaných vstupů u něj činí více než tři čtvrtiny ze všech jeho pokusů o pokoření modré čáry.

Jeho vstupy do pásma pak nejsou kdovíjaké, ale Sparta z nich má četné šance a sám Chlapík patří v zakončení, ale i tvorbě střel pro spoluhráče z rychlých útoků, k nejlepším forvardům extraligy.

Ani po sezoně strávené ve Švýcarsku tak Chlapík nezapomněl nic ze svého ofenzivního umění a opět tak rozdává radost na extraligovém ledu, a to velmi výraznou.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz