Hokej v číslech: Havířov prohání favority. Díky čemu a komu?

Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

Havířov je v Chance lize pátý – jen se čtyřbodovým odstupem za Českými Budějovicemi. Je neskutečné, o kolik se zvedla produktivita většiny hráčů oproti minulým sezonám.

Jágr Chance liga

Nejlepší lídr v lize? Jsou věci, které statistikami vyjádřit nejde. Třeba zaujetí, bojovnost a vůdcovské schopnosti. Jan Maruna je skvělý kapitán. V posledních dvou sezonách dal dohromady dvanáct gólů. A teď? Teď jich má už čtrnáct! Z toho dvanáctkrát se trefil v rovnovážném stavu.  

Nová hvězda. Statistiky Jakuba Kotaly jsou unikátní v rámci celé soutěže, takže se jim brzy budeme věnovat v samostatném článku. Jen ve stručnosti: Kotala byl v rovnovážném stavu u 28 vstřelených a jen u 10 inkasovaných gólů.

Produktivní čahoun. Mnoho havířovských hráčů zažívá životní sezonu a jedním z nich je Tomáš Gřeš. Má nejvíc primárních bodů (tj. gólů a prvních asistencí) z celého týmu – 28. Asi i díky tomu, že na branku střílí nejčastěji ze všech (112x).

Veselý je veselý. Poslední sezony strávil v Kadani, Mostu a v Benátkách. Angažmá v daleko sledovanějším Havířově přišlo Radkovi Veselému vhod a začal naplňovat svůj potenciál. Dal už pět vítězných gólů, nejvíc z týmu.

Zkušenosti. Třicetiletý Branislav Rehuš je nejproduktivnějším hráčem AZetu. Po 40 zápasech má bilanci 13+20.

Životní rok. Jeden z objevů loňské sezony pokračuje v rozletu. Radek Pořízek ukazuje, že má extraligový potenciál. Je užitečný na obou stranách kluziště.

Skromná hvězda. Filip Seman sice nedává tolik gólů, kolik by se asi před sezonou čekalo (zatím jich má deset), ale pro tým je velmi užitečný. Svědčí o tom skvělá hodnota +/- (+16). Nepochybně má velký vliv i na tom, jak skvělý kolektiv letos v Havířově je.

Konečně průlom. Už dávno se vědělo, že Lukáš Bednář má talent a hodně šikovné ruce. A teď je to vidět i na jeho statistikách: získal devět přesilovkových bodů, nejvíc z týmu.

Nečekaně dobrý kauf. Je neuvěřitelné, jak dokáže trenér Jiří Režnar (nebo je v tom snad něco jiného?) dostat z hráčů maximum. Ondřej Procházka měl v posledních letech hodně nevýrazné statistiky, po příchodu do AZetu ale září. Mimo jiné má parádní 14% úspěšnost střelby.

Mladík oporou. O Davidu Chrobočkovi jsme v rubrice Hokej v číslech psali nedávno (tady). Teď vyzdvihneme pouze dvě čísla: jím 44 zblokovaných střel (suverénně nejvíc z Havířova) a jeho parádní statistiku +/- (+18)

Podpora od modré. Havířov se rozloučil s Patrikem Lužou, aby si mohl dovolit služby Antonína Bořuty. Zdá se, že to byl dobrý krok. Bořuta je nejproduktivnějším bekem týmu a k tomu má skvělé Corsi. Když byl na ledě a hrálo se v 5 proti 5, AZet přestřílel soupeře 473 ku 335.

Jako Vegas? Havířov prošel v létě výraznou obměnou – odešly skoro všechny opory. Jakub Matai i proto v létě tvrdil, že AZet musí vsadit na týmovost. Jako příklad uvedl Vegas Golden Knights. Jasně, od té doby se toho dost změnilo (hlavně to, že Havířov přivedl zkušené posily do obrany), přesto je ale průběžné páté místo příjemným překvapením. Matai jde spoluhráčům příkladem: za zápas odbruslí přes tři minuty v oslabení.

Spolehlivost. Největší bolístkou Havířova v minulém ročníku byli brankáři: Marek Laco nepřesvědčil a pak se gólmani až příliš často točili. Teď je to jiné: tým má v Ondřeji Bláhovi jistotu, byť jeho úspěšnost zákroků 90,26 % nevypadá až tak skvěle. Ale byly zápasy, které vychytal. Ostatně má už tři čistá konta. 

A pak jsou tu i další hráči, kteří společně tvoří TÝM. A právě to je tou největší havířovskou předností.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz