Hokej v číslech: Irgl bude pro Vítkovice důležitou posilou

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Zbyněk Irgl se po třinácti letech vrátil do Vítkovic, které nutně potřebují ofenzivní posilu po odchodu Robertse Bukartse. Momentálně to vypadá, že jejich hlavní ofenzivní silou bude právě Irgl.

partneři českého hokeje

Zbyněk Irgl i v loňském ročníku ukázal, že stále patří k elitním útočníkům extraligy. V dresu Olomouce si připsal 37 bodů a v kanadském bodování mu patřila celkově 24. pozice. I před svoji možná poslední sezonou tak ukázal, že dokáže pravidelně bodovat. Co na jeho výkony ale říká hlubší pohled do řeči čísel?

Jednoznačně největší hodnotou, kterou Irgl má, jsou jeho ofenzivní schopnosti. V uplynulém ročníku patřil k nejlepším olomouckým hráčům právě ve většině ofenzivních statistik. Ze všech hráčů měla Olomouc právě s ním na ledě největší počet střeleckých pokusů: za 60 minut hry si při přítomnosti Irgla vytvořila 62,84 pokusů. A velice dobře si Irgl vedl i v pokusech ze slotu, kdy jich Olomouc měla téměř 22, což je čtvrté největší číslo v rámci týmu.

Obě střelecké statistiky jsou pak v případě Irgla podpořeny i vstřelenými góly, kterých Olomouc dala 2,8, opět za 60 minut hry. Co se samotného zapojení Irgla týká, tak v přepočtu na 60 minut měl druhý nejvyšší počet bodů z týmu – 1,92 (lepší byl pouze Lukáš Nahodil). K tomu si Irgl připsal největší počet střel ze všech olomouckých hráčů, když jich vyslal 19,14 (z toho 8,92 z prostoru slotu). Kromě toho je Irgl vynikající i v přechodu z obranného do útočného pásma, když v obou aspektech opět patří mezi nejlepší trojici kohoutů.

Na druhé straně kluziště, tedy v obranné třetině, patří Irgl mezi hráči Olomouce do průměru. Výsledky s ním na ledě jsou téměř stejné jako při jeho absenci. V rámci obdržených branek ale Irgl patřil mezi nejhorší, když jich Olomouc inkasovala 2,45. To však bylo zapříčiněno nejnižší úspěšností zákroků brankáře z celého týmu.

Pokud se podíváme na speciální týmy, byl Irgl důležitou součástí přesilové hry. V početní výhodě byl nejvyužívanějším hráčem, odehrál v ní lehce přes 140 minut.

Podobně jako při hře 5 proti 5, i v přesilovce byl Irgl jedním z nejlepších olomouckých hráčů. Nastřílel sice „až“ čtvrtý nejvyšší počet gólů, při přepočtu na 60 minut ale připravil hned druhý největší počet branek a velice aktivní byl i při distribuci puku. Zaznamenal téměř 21 přihrávek na střelu a více než 30 střeleckých pokusů. Neztrácí se tak ani při porovnání v rámci celé ligy.

Irgl tak i přes svůj pokročilý věk stále patřil ke klíčovým hráčům týmu, který si vybojoval postup do předkola play off. Jeho zkušenosti, a zároveň i stále nadprůměrná kvalita, jsou něco, co Vítkovice s radostí využijí.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz