Hokej v číslech: Jak dopadly sezonní predikce? HC Motor České Budějovice

Foto: Petr Tibitanzl, hcmotor.cz

Díky našemu modelu Game Score jsme vám před sezonou nabídli predikce všech týmů. V jejím průběhu pak predikce jednotlivých zápasů, a následně i sérií play off. Jak ovšem tyto predikce modelu dopadly si postupně rozebereme u každého týmu zvlášť.

České Budějovice sice loňskou sezonu zakončily jasně na posledním místě, to však v jejich případě mnoho neznamenalo, když se jejich kádr pro tuto sezonu výrazně obměnil, především přišly velké posily. A to hlavně v osobách Milana Gulaše a Lukáše Pecha, kteří táhli ofenzívu Motoru.

České Budějovice nakonec základní část zakončily i přes posilování na výborném a nečekaném, čtvrtém místě se ziskem 93 bodů, díky lepším vzájemným zápasům skončily se stejným bodovým ziskem před Pardubicemi. Právě s Dynamem se pak střetly ve čtvrtfinále play off a po výhře 4:1 na zápasy prošel Motor do semifinále. V tom už byla nad jeho síly Sparta, se kterou padl po pěti zápasech.

Předsezonní predikce

Před startem ročníku považoval náš model České Budějovice až za desátý nejlepší tým s průměrným bodovým ziskem necelých 80 bodů. To tedy Motor překonal o více než 13 bodů a po Hradci Králové a Třinci byl v tomto směru třetím nejvíce „podceněným“ týmem z hlediska bodového zisku.

Tomu napovídá i fakt, že okolo 95 bodů se v simulacích Motor pohyboval pouze v šesti procentech případů. Na play off pak měly České Budějovic šance zhruba ze tří čtvrtin, na umístění mezi první čtyřkou s jistým postupem do čtvrtfinále ovšem pouhých deset procent. O trochu lépe na tom byly šance Motoru na postup do semifinále, což nakonec byla konečná meta, na kterou České Budějovice v sezoně dosáhly.

Při hře 5 proti 5 ovšem Motor rozhodně nepatřil mezi dominantní týmy. Tvořil si dokonce třetí nejmenší počet střeleckých pokusů, za hodinu hry jich měl 49 a za ním se nacházely pouze Karlovy Vary a Zlín. Soupeři si navíc vytvořili v průměru o pět pokusů více, šlo tedy o pátý nejhorší rozdíl.

Z prostoru slotu na tom byly České Budějovice víceméně podobně: soupeři měli za 60 minut o dva pokusy více a také jim patřilo páté místo odzadu, a to se třetím nejmenším počtem vlastních pokusů z oblasti slotu ze všech týmů. To se promítlo i do statistiky očekávaných gólů. Motor měl třetí nejhorší šance, v průměru si tvořil příležitosti na 2,1 očekávaných gólů, soupeři naopak na 2,3. A i zde Motoru patřila až 11. příčka.

Jak tedy České Budějovice skončily v první čtyřce? Z velké části díky tomu, že jak v ofenzivě, tak i defenzivě překonaly očekávání. A to poměrně výrazně. Nehledě na vytvořené šance, Motor vstřelil v průměru 2,44 gólů, čtvrtý nejvyšší počet, když zároveň inkasoval pouze 1,93, čtvrtý nejmenší počet.

A to díky druhé nejvyšší střelecké úspěšnosti s 9,4 % a zároveň i druhé nejlepší úspěšnosti zákroků s 93,2 % při hře 5 na 5. Součet těchto dvou úspěšností, takzvaný PDO index pak měly České Budějovice 102,6. Za poslední tři ročníky třetí nejvyšší.

Motoru pomohly také speciální týmy, především přesilové hry. V těch si tvořil šance na 7,6 očekávaných gólů za 60 minut, které současně proměnil v totožný počet vstřelených branek: jednalo se o čtvrtou nejlepší přesilovku. V oslabení pak za extraligovým průměrem Motor lehce zaostal, soupeři měli šance na sedm očekávaných gólů a vstřelili jich 7,3.

Výkony hráčů

Již na začátku zmiňovaní Lukáš Pech a Milan Gulaš byli hlavními ofenzivními lídry Motoru. Pech se dokonce stal druhým nejproduktivnějším hráčem základní části s 57 body, zaostal jen za Filipem Chlapíkem. S 22 góly byl nejlepším střelcem Motoru a nejlepším byl i v hodnocení Game Score, kdy měl hodnotu 4,7 výher.

Gulaš v dresu Českých Budějovic úplně nenavázal na své předchozí sezony v Plzni. Tentokrát měl na kontě 42 bodů ve 45 zápasech a po Pechovi byl druhým nejproduktivnějším hráčem Motoru. S 3,6 výhrami pak byl i druhým nejlépe hodnoceným hráčem. Výrazně ale přispěl i Martin Hanzl, který v hodnocení Game Score jen těsně zaostal za Milanem Gulašem, když si připsal 32 bodů.

Z beků pak byli nejvíce vidět Jan Štencel a Petr Šenkeřík. Štencel měl hodnotu 3,1 výher, Šenkeřík pak 2,3. Zároveň byli i dvěma nejproduktivnějšími obránci týmu, Šenkeřík nasbíral 26 bodů, Štencel jen o bod méně.

Závěr

České Budějovice překvapily nejen náš model, ale i většinu veřejnosti, když z posledního místa poskočily až mezi nejlepší čtyřku, a nakonec i k bronzovému úspěchu. Z hlediska statistik ovšem jejich sezona do té další velký optimismus nedává: každému týmu se těžko navazuje na kombinaci vysoké střelecké úspěšnosti i úspěšnosti zákroků.

Foto: Petr Tibitanzl, hcmotor.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz