Hokej v číslech: Jak dopadly sezonní predikce? Rytíři Kladno

Foto: Roman Mareš, rytirikladno.cz

Díky našemu modelu Game Score jsme vám před sezonou nabídli predikce všech týmů. V jejím průběhu pak predikce jednotlivých zápasů a následně i sérií play off. Jak tyto predikce modelu dopadly, si postupně rozebereme u každého týmu zvlášť.

Fanshop národního týmu

Rytíři sezonu zakončili na 14. místě, když získali 62 bodů, a měli tak značný náskok na poslední Zlín. Chvíli dokonce živili i naději na postup do play off. To jim ale nakonec uteklo o deset bodů, a Kladno tak muselo do baráže. V té si poradilo s Duklou Jihlava poměrně jednoznačně a udrželo extraligovou příslušnost po vítězství 4:1 na zápasy.

Před startem sezony to bylo právě Kladno, které náš model pasoval na 14. místo a tedy jako účastníka baráže. To se také vyplnilo, pro Rytíře je ovšem důležité, že si Tipsport extraligu zahrají i v příští sezoně.

Předsezonní predikce

Kladnu náš model připisoval průměrný bodový zisk 69,2 bodu, bylo tedy jen kousek nad Zlínem – tyto dva týmy viděl na startu sezoně velice podobně. V průběhu sezony se ovšem nůžky mezi těmito dvěma celky rozevíraly, a Kladno nakonec mělo na Zlín náskok osmnácti bodů.

Skutečný zisk 62 bodů patřil v simulacích mezi častější výsledky, když se bodový zisk Kladna pohyboval nejvíce právě od 60 do 75 bodů. Náš model se tedy v tomto případě příliš nemýlil, když byl rozdíl pouze sedmi bodů.

Právě Kladno mělo po Zlínu největší procentuální šance na sestup, ten Rytíře ale naštěstí pro ně minul a vyplnil se scénář s baráží. 

Na rozdíl od Zlína Kladno dokázalo konkurovat zbytku extraligy, a to jak při hře 5 na 5, tak i ve speciálních týmech. Při základním počtu hráčů měli Rytíři o osm střeleckých pokusů méně než soupeři, což je řadilo na 13. místo. Z prostoru slotu pak měli o tři pokusy méně, když v tomto směru byly horší tři celky.

Stejně tomu bylo i u statistiky očekávaných gólů, kdy si soupeři vytvořili příležitosti na 2,7 očekávaného gólu za 60 minut, Kladno pak na 2,4 očekávaného gólu. Rozdíl tří desetin gólů pak Kladno řadí na 12. místo.

Ofenzivní tvorba šancí ovšem byla šestá nejlepší. To ale Kladno nebylo schopné proměnit ve vstřelené góly, když za 60 minut Kladno dalo pouze 1,86 gólu, což byla čtvrtá nejhorší ofenzíva v extralize. Zároveň pak Rytíři inkasovali 2,6 gólu, po Zlínu tak měli druhý nejhorší gólový rozdíl.

O něco lépe se Kladnu dařilo v přesilových hrách, ve kterých si vytvořilo šance na 6,8 očekávaného gólu a vstřelilo 5,4 gólu. V oslabení pak šance soupeřů limitovalo na 7,6 očekávaného gólu a inkasovalo 6,5 gólu za hodinu hry, což byl sedmý nejlepší výsledek.

Výkony hráčů

Jednoznačným lídrem Kladna byl v sezoně Tomáš Plekanec. Tento hokejový veterán dostával na ledě hodně prostoru, odehrál v průměru více než 23,5 minuty. Celkově pak jeho finální hodnota dosahovala téměř pěti výher, což ho řadí mezi nejlepší dvacítku hráčů. Plekanec si celkově připsal v základní části 53 bodů a byl dokonce pátým nejproduktivnějším hráčem soutěže.

Solidní výkony pak předváděli i Nicolas Hlava, Ladislav Zikmund nebo Adam Kubík, kteří se všichni pohybovali okolo dvou výher a v první stovce hráčů extraligy. Zapomenout pak nelze ani na Jaromíra Jágra, který za 43 zápasů nakumuloval 1,8 výhry s tempem 2,2 výhry za celou základní část, což z něj v přepočtu na zápas dělá druhého nejlepšího útočníku Rytířů.

Ze zahraničních posil se pak nejlépe ukázal Kyle Wood, který měl v hodnocení modelu hodnotu 2,5 výhry a po Tomáši Plekancovi byl druhým nejlepším hráčem Kladna. Wood se na výsledcích Rytířů podílel osmi góly a čtrnácti asistencemi. Zároveň byl jedním z mála hráčů, se kterým mělo Kladno při hře 5 na 5 alespoň mírnou herní převahu.

Závěr

Podobně jako u Zlína, i u Kladna náš model trefil umístění. U Rytířů pak byl také poměrně blízko co se bodového předpokladu týče.

Rytíři pak zároveň v sezoně splnili svůj hlavní cíl, kterým bylo uhájit příslušnost mezi elitou. Navíc v jejich výkonech byl v porovnání se Zlínem mnohdy i náznak konkurenceschopnosti.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz