Hokej v číslech: Jak posílí Bartošák už tak silného mistra?

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Po individuální stránce pravděpodobně nejpovedenější sezona v kariéře, korunovaná pozicí jedničky národního týmu na mistrovství světa, na klubové úrovni to už ale Patriku Bartošákovi tolik nevyšlo. Od nové sezony však bude šestadvacetiletý gólman oblékat dres mistrovského Třince. Co všechno může Ocelářům přinést?

Nebývá to tak časté, aby mistrovský tým během letních podpisů na jedné pozici – a to přitom na tak důležité jako té brankářské – ještě posílil. Právě to je ale případ Třince. Přestože Šimon Hrubec podával v základní části (a zejména v play off) skvělé výkony, statisticky ho Patrik Bartošák ještě překonává.

Ten podepsal s Oceláři dvouletou smlouvu, jeho kolega z národního týmu Hrubec míří naopak do zahraničí. A je více než pravděpodobné, že si nad nově podepsaným kontraktem budou (nedělají-li to už nyní) ve Slezsku mnout ruce.

V Bartošákovi, který v Tipsport extralize odchytal tři kompletní ročníky, získávají nejlepšího tuzemského gólmana minulého ročníku. Šestadvacetiletý brankář ovládl s 93,53% úspěšností zákroků celou extraligu, s 2,17 inkasovanými brankami za zápas byl pak čtvrtý. A to i přesto, že Vítkovice skončily sedmé a patřily mezi nejhůře bránící týmy.

Nyní dostane šanci hrát za mnohem lepší defenzivou a týmem, který si v play off poradil se silnými ofenzivami Plzně i Liberce. Pojďme se podívat, jaké přednosti může Bartošák Ocelářům nabídnout.

Foto: Alena Zapletalová

Vítkovice se ještě do začátku nového roku držely ve čtvrtfinálové šestici, ale nakonec skončily s 83 body sedmé a musely jít do předkola. V něm si sice poradily se Spartou, ale v dalším kole ztroskotaly ve čtyřech utkáních na pozdějším mistrovi z Třince.

V základní části tak nepatřil Bartošák, co se poměru výher a proher týče, na úplnou špici. V počtu 26 výher je sice čtvrtý, zároveň má ovšem šestý nejvyšší počet porážek (21).

Pojďme se podrobněji zaměřit na Bartošákovy výkony při hře 5 na 5. Budeme-li kvůli odstranění zkreslení počítat s brankáři, kteří v minulém ročníku odchytali alespoň 600 minut, je třinecká posila mezi 18 gólmany s 94,3% úspěšností nejlepší.

Uvažme přitom fakt, že za 60 minut inkasoval druhý nejvyšší počet střel na branku – celých 37,14! Hůře na tom byl pouze karlovarský Filip Novotný (35,19). V průměru inkasovaných branek za 60 minut byl Bartošák opět na špici – s hodnotou 1,98 mu patřila šestá pozice.

A ve výčtu skvělých Bartošákových statistik můžeme pokračovat. Ať už je to 90,7% úspěšnost zákroků proti střelám z první (4. místo), 85,71% úspěšnost chycených dorážek (3.), 89,12% úspěšnost chycených střel, kterým předcházela křižná nahrávka (2.), 92,11% úspěšnost střel, kterým předcházela přihrávka (1.), nebo 27,47 chycených gólů oproti průměru ligy (1.).

Zhoršení nenastane ani v případě, když se zaměříme na nejnebezpečnější střelecké pokusy a střely – totiž ty z prostoru před brankou a mezi kruhy – z tzv. slotu. S 1,42 inkasovanými brankami ze slotu za 60 minut byl v uplynulé sezóně Bartošák čtvrtý nejlepší, a to opět i přes fakt, že 14,84 střel ze slotu, kterým Bartošák v průměru za 60 minut čelil, byla třetí nejvyšší hodnota.

Celkově chytil šestadvacetiletý gólman 90,4 % střel z prostoru slotu (1. místo), 83,76 % střel z první ze slotu (4.), 87,56 % střel ze slotu, kterým předcházela přihrávka (1.), 84,29 % střel ze slotu, kterým předcházela křižná přihrávka (2.) a 86,67 % dorážek ze slotu (1.). Sečteno podtrženo, Bartošák zabránil oproti průměru ligy 23,38 gólům ze slotu. Což ho opět posouvá jasně na špici.

Rodák z Kopřivnice měří okolo 185 cm, a patří tak k těm vyšším gólmanům. Nepřekvapí proto – jak je tomu taky u drtivé většiny strážců svatyň –, že inkasuje více branek do dolních částí branky.

Při hře 5 na 5 obdržel do levé (25,37 %) a pravé dolní části (26,87 %) dohromady 52,24 % všech obdržených gólů, do horních částí pak 31,34 %. Další část zaznamenaných inkasovaných branek tvoří ty mezi betony (14,93 %).

Do jakých brankových prostor dostával Patrik Bartošák v sezóně 2018/19 nejvíce gólů?

Do jakých brankových prostor dostával Patrik Bartošák v sezóně 2018/19 nejvíce gólů?

Je tak nabíledni, že Oceláři se budou v nové sezoně pyšnit nejlepším brankářem Tipsport extraligy. Patrik Bartošák podával i přes nepříliš efektivní defenzivu před sebou impozantní výkony a v Třinci dostane možnost si vybudovat ještě silnější pozici, a to i vzhledem k případnému odchodu do zahraničí.

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz