Hokej v číslech: Jak se vede Martinu Eratovi?

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

Dvakrát v řadě, takže do třetice všeho dobrého? Hokejisté Komety se deset zápasů před koncem pohybují na hraně přímého postupu do čtvrtfinále a předkola, není však pochyb o tom, že postoupí-li do vyřazovacích bojů, udělají vše pro to, aby přidali třetí titul v řadě. Pomáhat jim v tom bude i útočník Martin Erat. Jak si zatím vůbec vede od svého návratu do sestavy?

Nový fanshop

Martin Erat si mohl ve svých 37 letech říci, že ukončí kariéru. Na své hokejové cestě vyzkoušel v podstatě úplně všechno. Zahrál si v NHL, na olympiádě i na mistrovství světa, s Brnem pak v posledních dvou sezonách získal titul. Ani to však zkušeného harcovníka nezastavilo.

Proto se v prosinci rozhodl vrátit se znovu do hry a opět oblékl dres Komety. Do současné reprezentační pauzy odehrál 13 utkání a je tak na čase se podrobněji podívat na jeho statistiky. Jak si rodák z Třebíče zatím vede?

Celkově tedy nastoupil Martin Erat do 13 zápasů, v nichž dal 3 branky a přidal 10 asistencí – na kontě tak má přesně bod na zápas. K tomu přidal čtyři trestné minuty a +3 do tabulky pravdy.

Průměrně stráví na ledě 17 minut a 44 sekund – z toho 12 minut a 46 vteřin při hře v rovnovážném stavu, 2 minuty a 42 sekund v přesilovce a 2 minuty a 15 sekund v oslabení. Je tak jedním z pěti brněnských hráčů – jsou mezi nimi ještě Peter Mueller, Martin Zaťovič, Tomáš Plekanec a Ondřej Němec –, kteří odehrají přes dvě minuty za utkání v přesilovce i oslabení.

Bronzový medailista z olympiády v Turíně má 9 ze svých 10 asistencí jako primárních – v přepočtu je s hodnotou 2,34 za 60 minut v této statistice zdaleka nejlepší Brňan. Prvenství mezi hráči Komety si Erat připíše rovněž s 3,12 primárními body za 60 minut. Ve statistice všech bodů ho pak s hodnotou 3,38 za 60 minut uvidíte na třetí pozici.

Další první místo si veterán může odškrtnout ve spojení se svým týmem. 32 % primárních asistencí, které Brno, když byl na ledě, zaznamenalo, měl na starosti on. Vysoké je i další číslo podobného charakteru – 46 % týmových bodů během toho, kdy byl na ledě, patřilo jemu.

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Podíváme-li se na pokročilé statistiky, už to tak růžově nevypadá. S 53,99% Corsi – tedy poměrem všech vystřelených a inkasovaných střeleckých pokusů týmu, když byl Erat na ledě – mu v rámci Komety patří pátá pozice, ale ve střelách na branku ze slotu se propadá do záporných čísel. Dokládá to 49,25 % a 17. místo mezi brněnskými hráči, kteří odehráli alespoň 100 minut.

Ještě hůře na tom bývalý dlouholetý útočník Nashvillu je ve střelách na branku. V nich mu náleží dokonce 20. příčka za 48,77 %. Přesně na hranici padesátky se ocitá v gólech z prostoru slotu, v poměru všech branek je pak na 53,33 %, mimochodem o 6 % nad Tomášem Plekancem.

Mezi hokejisty Komety se stovkou a více odehraných minut byste Erata i v dalších statistikách znovu hledali spíše nízko. Individuální střely na branku za 60 minut při hře 5 na 5? 6,13 a 13. místo. Střely ze slotu při hře 5 na 5? 5,37 a 12. příčka. A co střely na branky ze slotu při hře 5 na 5? 6. místo za hodnotu 4,6.

Na závěr je potřeba ještě zmínit úspěšnosti. V individuální úspěšnosti střelby při hře 5 na 5 patří veteránovi mezi spoluhráči 14. místo (6,25 %), což je ve srovnání se zbytkem extraligy podprůměrná hodnota.

Lépe na tom brněnský útočník není ani v úspěšnosti zákroků brankářů (91,57 %), celková týmová střelecká úspěšnost s ním na ledě (10,13 %) ovšem zase náleží k nadprůměru. Celkový součet (101,7 %) tak indikuje, že se nedá říci, že by měl Erat při hře 5 na 5 smůlu.

Výrazně lépe se Eratovi daří v přesilovce. Mezi Brňáky s 20 a více odehranými minutami je s 90,36 pokusy za 60 minut třetí nejlepší, ve střelách na branku mu pak s hodnotou 68,67 patří s výrazným odstupem první příčka, stejně si vede i ve střelách na branku ze slotu (39,76). Nelze se tak divit, že Brno dává s ním na ledě zdaleka nejvíce gólů (14,46).

Závěr

Co tak říci závěrem? Martin Erat pořád má Brnu co dát. Při hře 5 na 5 se mu však zatím tolik nedaří, však většinu svých bodů zaznamenal při početních výhodách nebo v oslabení. Zejména přesilovky jsou tak herní oblastí, v níž ho Kometa využije nejvíce.

Takže si zbývá položit otázku – vyjde to i napotřetí?

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz