<

Hokej v číslech: Jsou bratři Kovařčíkové nejlepšími hráči Třince?

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Finálová série mezi hokejisty Liberce a Třince je zatím spíše defenzivní podívanou. Dvakrát jsme viděli v zápase tři branky, jednou čtyři a dvakrát pět. To není mnoho, a proto mají nejproduktivnější hráči Marek Kvapil a Martin Růžička jen po čtyřech bodech. Jenže chceme-li se po pěti zápasech podívat, kdo skutečně dominuje na straně Ocelářů, musíme jinam. Ke Kovařčíkům domů.

Nejsou to žádní kanonýři. Koneckonců jsou stále relativně mladí – Ondřeji Kovařčíkovi je 23, jeho bratrovi Michalovi 22. Na kontě mají oba jeden bod, a to shodně na vítěznou branku prvního jmenovaného v prodloužení pátého zápasu. Vítěznou branku, která posunula Třinec na dosah jediné výhry od titulu.

V dalším díle o Masarykův pohár se oba týmy utkají dnes (v neděli) večer. Zatímco hlavní cíl Bílých Tygrů je vrátit sérii zpět na sever Čech, Oceláři budou mít zálusk před svými fanoušky získat vytouženou trofej. Zda se jim to povede, uvidíme, do té doby ale můžeme spekulovat, kdo může v šestém duelu rozhodnout.

A přestože ani jeden nikdy nesbíral tunu bodů a neplatil za vyhlášeného střelce, sázka na jednoho (nebo oba) z bratrů Kovařčíků rozhodně není nejhorší nápad. Oba dva borci (naposledy ve čtvrté formaci s Aronem Chmielewskim) totiž na ledě naprosto dominují! Schválně se přesvědčte.

Společně na ledě

Nejdříve se podíváme na individuální pokročilé statistiky obou borců a pak posoudíme, jak se jim daří, když jsou na ledě společně.

Michal

Oceláři zapsali v prvních pěti zápasech finálové série při hře 5 na 5 s Michalem na ledě (52:53) 64,89 % Corsi (= poměr všech vyslaných a inkasovaných střeleckých pokusů), 60,78% poměr střel na branku, 60,53% poměr střeleckých pokusů z oblasti slotu a 52,17% poměr střel na branek z prostoru slotu.

Toto jsou všechno vysoce nadprůměrné hodnoty a mezi účastníky finále patří k nejlepším. Popořadě jde o druhé, třetí, sedmé a osmnácté nejlepší číslo v daných statistikách. Třinec navíc s Michalem drží puk 37,44 % z celkového času (sedmý nejlepší), jinými slovy 54,4 % času ve srovnání s podílem Liberce (pátý nejlepší).

Ondřej

Stejně úspěšně si vede také starší Ondřej. Při hře 5 na 5 (49:01) s ním na ledě mají Oceláři 62,64 % Corsi (čtvrtý), 59,18% poměr střel na branku (pátý), 64,86% poměr střeleckých pokusů ze slotu (čtvrtý) a 54,55% poměr střel na branku ze slotu (16.). Slezané mají s ním na ledě kotouč ve své moci 38,18 % celkového času a 56,23 % času ve srovnání s Bílými Tygri. V tomto případě jde o čtvrtý, respektive třetí nejlepší výsledek mezi finalisty.

Společně

Nyní se pojďme zaměřit na jejich čas strávený na ledě společně. U obou jde o největší podíl z jejich času, vedle sobe totiž nastoupili k 41 minutám a 44 sekundám. A v nich je právě vidět, že když se spojí dvě dobré věci, vznikne z toho ještě lepší produkt.

Společně totiž zaznamenali 68,92% Corsi (51:23), 65% poměr střel na branku (26:14), 72,41% poměr střeleckých pokusů ze slotu (21:8) a 61,11% poměr střel na branku ze slotu (11:7). Puk s nimi na ledě Třinec držel 37,3 % celkového času a 55,69 % času, kdy ho měl ve své moci jeden z týmů.

Bez sebe

Určitě se teď ptáte, jak si vedou, když spolu na ledě nejsou. Zprvu je potřeba upozornit, že jde o miniaturní vzorky a u těch je vždy složité něco usuzovat. Jedno špatné střídání sem, jedno výborné tam a statistiky se mohou zkreslit, aniž bychom si toho všimli. Přesto se na tyto herní úseky pojďme podívat.

Ondřej odehrál bez Michala při hře 5 na 5 7 minut a 17 sekund, Michal bez Ondřeje pak 11 minut a 9 sekund. V prvním případě klesají statistiky na 35,29% Corsi (6:11), 33,33% střelecký poměr (3:6), 37,5% poměr střeleckých pokusů ze slotu (3:5) a 25% poměr střel na branku ze slotu (1:3).

Michal na tom není bez Ondřeje celkově tak špatně – statistici mu napočítali 50% Corsi (10:10), 45,45% střelecký poměr (5:6), 22,22% poměr střeleckých pokusů ze slotu (2:7) a 20% poměr střel na branku ze slotu (1:4). Držení puku se však u obou případů zůstává překvapivě pozitivní – 59,06 % a 50,1 %.

Při pokusech o jakékoli závěry je opravdu potřeba brát v potaz malé vzorky, nicméně i tak to vypadá, že zatímco bez sebe hrají bráchové Kovařčíkové mizerně, spolu jim to šlape naprosto fantasticky.

Vhazování

Ještě na závěr dodáme důležitou informaci, která může (a pravděpodobně také má) mít vliv na konečné statistiky. Michal i Ondřej totiž začínají opravdu velkou porci vhazování v útočném pásmu – poměry činí konkrétně 80 % (36:9) a 79,07 % (34:9), což jsou nejvyšší hodnoty mezi hráči, kteří do finále nastoupili. Společně pak začali v útočné třetině 80,95 % buly (34:8).

Koho nejvíce drtí?

Opět již tradiční varování na začátek. Vzorky jsou u všech hokejistů nízké, avšak analyzujeme finálovou sérii a větší časy ani zkoumat nemůžeme.

Kovařčíkové nejčastěji nastupují proti čtvrté lajně Tygrů, my se však nejdříve zaměříme na obránce. Nejvíce času proti třineckým odchovancům odehráli Ladislav Šmíd (19:11), Tomáš Hanousek (15:02) a Martin Ševc (14:23). Nejde tak o žádné zástupné zadáky, Šmíd a Ševc patří mezi hlavní defenzivní opory Filipa Pešána v letošním play off.

Statistiky však mají všichni tři proti Kovařčíkům mizerné. Konkrétně zapsali 28,95 % (11:27), 29,41% (10:24) a 33,33% (6:12) Corsi; 33,33% (7:14), 31,58% (6:13) a 22,22% (2:7) poměr střel na branku a 30,77% (4:9), 35,71% (5:9) a 33,33% (2:4) poměr střeleckých pokusů ze slotu.

Situace se příliš nezlepšuje ani u ostatních libereckých hráčů. Pozitivní Corsi má z 21 hokejistů proti Kovařčíkům pouze Petr Kolmann (6:5), jenž však proti nim odehrál jen 6 minut. Nejčastěji nastupujícími útočníky proti dvojici bratrů jsou Jaroslav Vlach (15:10), Jan Ordoš (14:46) a Tyler Redenbach (13:39).

Nejlépe si z nich vede Vlach, kterému statistici připsali 43,33% Corsi (13:17), 53,33% poměr střel na branku (8:7), 50% poměr střeleckých pokusů ze slotu (7:7) a dokonce 60% poměr střel na branku ze slotu (6:4). Ordoš i Redenbach se ale opět dostávají hluboko pod padesátku.

Dominanci třineckých útočníků ilustruje také níže vložená heatmapa střeleckých pokusů, ukazující četnost střeleckých pokusů v útočném (PRO) a obranném (PROTI) pásmu. Vidíme, že zatímco v útoku vyprodukuje Třinec s bratry na ledě hodně střeleckých pokusů, a to často z nejnebezpečnějšího prostoru před brankou, liberečtí hráči zdaleka tak nebezpeční v ofenzivě nejsou.

Mapa všech střeleckých pokusů v útočném (PRO) a obranném (PROTI) pásmu hokejistů Třince za přítomnosti bratrů Kovařčíků na ledě. Čím světlejší odstín, tím častější střelba.

Mapa všech střeleckých pokusů v útočném (PRO) a obranném (PROTI) pásmu hokejistů Třince za přítomnosti bratrů Kovařčíků na ledě. Čím světlejší odstín, tím častější střelba.

Bude je Třinec více využívat?

... je samozřejmě logická otázka, kterou si po přečtení předchozích vět klade nejeden z čtenářů. Další otázkou však je, jak si budou bratři Kovařčíkové vést proti lepším protivníkům. Byť čísla ukazují, že podobné hodnoty pokročilých statistik, jako jsme výše ukázali, měli i proti hráčům typu Marka Kvapila, Michala Birnera či Libora Hudáčka, jde o malé vzorky. Není proto záhodno z nich moc usuzovat.

Kdyby Oceláři v sérii prohrávali a potřebovali by nějaké povzbuzení, možná by tuto herní variantu trenér Varaďa zkusil. Teď, za stavu 3:2 na zápasy, zřejmě nebude třinecký lodivod tolik míchat svojí sestavou a strategií.

Přesto není určitě od věci zkusit sem tam poslat čtvrtou formaci na led častěji. Třeba po zakázaném uvolnění proti unaveným protivníkům. Nejhorší nápad by to určitě, jak dokazují statistiky, nebyl.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz