Hokej v číslech: Kacetl bez angažmá. Nejlepší gólman na českém trhu?

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Na konci dubna vypršel kontrakt hned několika hokejistům včetně brankáře Ondřeje Kacetla, který neprodloužil spolupráci s Pardubicemi. Jeho nové angažmá zatím oficiálně představeno nebylo.

partneři českého hokeje

Dušan Salfický, funkcionář Pardubic, prozradil, že klub dal přednost Pavlu Kantorovi, kterého doplní Milan Klouček.

Kacetl se po třech sezonách loučí. V ročníku 2017/18 měl zřejmě svoji nejlepší formu, když zasáhl do 41 utkání a pochytal hned 91,8 % střel.

Do povědomí fanoušků Pardubic se ale Kacetl nejvíc zapsal díky famózním výkonům v baráži 2019, kde v deseti utkáních pochytal hned 94,3 % soupeřových střel a udržel se svými spoluhráči v Pardubicích extraligu.

V lepší polovině

Letos odchytal především vynikající první polovinu základní části, po které se pohyboval dokonce mezi pěti nejlepšími brankáři extraligy. Ovšem postupně začalo Dynamo dávat více a více prostoru Pavlu Kantorovi, Kacetl začal chytat méně zápasů a jeho výkony šly dolů.

Ani to ale nakonec nic nezměnilo na tom, že si Ondřej Kacetl v porovnání se všemi ostatními brankáři extraligy nevedl vůbec špatně.

Nakonec odchytal více než 1 400 minut (o 200 více než Kantor), ve kterých vykázal velmi slušná čísla.

Následující vizualizaci doporučujeme zvětšit na celou obrazovku pomocí tlačítka vpravo dole.

Na horní liště si můžete přepnout mezi třemi různými grafy.

Statistika úspěšnost zákroků v % je brána tak, že je více ovlivňována výkonem celého týmu než pouhým brankářem. Zatímco statistiky GSAA, respektive sGSAA už více vypovídají o individuálních výkonech gólmanů.

Zatímco GSAA ('Goals Saved Above Average') jsou chycené góly navíc oproti průměrnému brankáři TELH ze všech pozic, tak sGSAA jsou chycené branky navíc ze slotu oproti průměrnému brankáři soutěže.

V prvně vybraném grafu nalezneme ještě deset brankářů s lepší hodnotou než má Ondřej Kacetl, ovšem v sGSAA nalezneme Kacetla hned na sedmé příčce mezi brankáři, kteří odchytali alespoň 1 000 minut.

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Dokázali jsme si tedy, že Kacetlova hlavní přednost je ve střelách ze slotu, což je právě něco, kde drtivá většina brankářů vykazuje svoji slabinu.

Přičemž 29letý brankář patřil i v GSAA a v úspěšností zákroků mezi jedenáctku nejlepších maskovaných mužů v celé extralize. Vzhledem k tomu, že v lize působí čtrnáct celků, můžeme tedy říct, že Kacetl letos předváděl výkony hodné jedničky extraligového celku.

Závěr

Znojemský odchovanec má za sebou velmi solidní sezonu. A pokud je v extralize tým, který ještě nemá jasno o své jedničce, případně hledá náročnou konkurenci pro svého brankáře, Ondřej Kacetl by mohl být tím pravým.

Dokonce bychom se příliš nedivili, kdyby za lepší obranou, než měly Pardubice (při vší úctě k Dynamu), se zařadil mezi přibližně sedm nejlepších gólmanů extraligy. V souvislosti s Kacetlem se spekuluje především o Třinci. Vytvoří tam skutečně dvojici s Jakubem Štěpánkem?

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz