Hokej v číslech: Kde vězí příčiny pardubické mizérie?

Foto: Jan Jedlička, hcpce.cz

Deset proher v řadě a pouhé dva získané body – už od začátku listopadu čekají hokejisté Pardubic na vyhraný zápas. Zatím marně. Ale ať už se jim v nelehkých duelech proti Vítkovicím a Liberci podaří před Vánocemi sérii proher přerušit, je jasné, že v Dynamu se musí něco změnit. V čem vězí mizerné výkony Perníkářů?

Nový fanshop

Fanoušci Pardubic rozhodně nemůžou mít z posledních zápasů svého týmu radost. Už desetkrát v řadě nedosáhli hokejisté Dynama na vítězství, navíc zaznamenali pouhé dva body.

Kde vězí příčiny pardubické mizérie? Co je potřeba zlepšit a v čem naopak problém není?

V níže zmíněných číslech najdete tyto statistiky: Corsi = všechny střelecké pokusy (zblokované, mimo i střely na branku; CF, CA), Fenwick = nezblokované střelecké pokusy (Corsi minus zblokované pokusy, FF, FA), klasické střely na branku, střelecké pokusy z prostoru slotu (více o slotu zde), střely na branku ze slotu, vstřelené a inkasované góly (GF a GA) a vstřelené a inkasované góly z prostoru slotu.

Ještě dodáme, že u ofenzivních a defenzivních statistik jsou čísla pro lepší orientaci přepočítaná na 60 minut hracího času a všechna vycházejí ze hry 5 na 5.

Ofenzivní statistiky

Statistika

Posledních 10 zápasů

CF/60

49,23

FF/60

37,73

Střely na branku/60

25,24

Střelecké pokusy za slotu/60

15,62

Střely na branku ze slotu/60

9,25

GF/60

1,12

Góly ze slotu/60

0,62

Samotná čísla bez kontextu jen těžko o něčem vypovídají – pojďme si je proto srovnat s výsledky ostatních týmů v posledních 10 utkáních. V jednotlivých kategoriích jsou Pardubice ze 14 týmů desátí, jedenáctí, dvanáctí, třináctí, čtrnáctí, třináctí a čtrnáctí.

Ofenziva tak bezpochyby nepatří mezi silné stránky Pardubic a její neproduktivita má důležitý podíl na současné desetizápasové sérii proher.

Ilustrovat se to dá i na statistikách konkrétních hráčů. Ve všech herních situacích je s pěti body nejproduktivnějším mužem Rostislav Marosz (na obrázku), který je se čtyřmi brankami také nejlepším střelcem. Více než dva body mají ještě Miloš Bubela (2+2), Antonín Dušek (1+2), Petr Sýkora a Marek Trončinský (oba 0+3).

Foto: Jan Jedlička, hcdynamo.cz

Defenzivní statistiky

Statistika

Posledních 10 zápasů

CA/60

53,23

FA/60

40,36

Střely na branku/60

30,49

Střelecké pokusy za slotu/60

17,74

Střely na branku ze slotu/60

12,12

GA/60

3,62

Góly ze slotu/60

2,75

Stejný postup zvolíme i u defenzivních statistik. 14 týmů a tato jsou umístění Dynama v jednotlivých statistikách: 10., 10., 10., 5., 7., 14. a 14. místo. Co z toho vyčteme?

Pardubice inkasují vyšší počet všech střeleckých, nezblokovaných střeleckých pokusů i střel na branku, než jaký je extraligový průměr (ale nepatří na úplné dno), v bránění střeleckých pokusů ze slotu a střel na branku ze slotu však náleží mezi ty lepší týmy.

Jednoznačně poslední jsou však v počtu inkasovaných gólů za 60 minut i inkasovaných gólů ze slotu za 60 minut. Vypadá to tak, že i když inkasují nadprůměrný počet Corsi a Fenwick pokusů a střel na branku, jsou relativně dobří v bránění nejnebezpečnějších střeleckých pokusů a střel.

Procentuální statistiky

Statistika

Posledních 10 zápasů

Corsi (%)

48,05

Fenwick (%)

48,32

Střely na branku (%)

45,29

Střelecké pokusy za slotu (%)

46,82

Střely na branku ze slotu (%)

43,27

GF (%)

23,68

Góly ze slotu (%)

18,52

Procentuální podíly jednotlivých statistik zřejmě nikoho příliš nepřekvapí. Pardubice jsou v nich na 12., 10., 12., 11., 11., 14. a 14. místě.

V prvních pěti statistikách je Dynamo v nižší části druhé poloviny tabulky, velký propad přichází však až v inkasovaných gólech a gólech ze slotu. V poměru gólů jsou o více než 5 % horší než předposlední Vítkovice a o více než 13 % horší než dvanáctá Sparta. V poměru gólů ze slotu je to ještě horší – na předposlední Vítkovice mají manko téměř 15 %!

Foto: Facebook HC Dynamo Pardubice

Úspěšnosti

Statistika

Posledních 10 zápasů

Úspěšnost střelby %

4,46

Úspěšnost zákroků %

88,11

Klasika, všechno vysvětlují úspěšnosti, že, říkáte si?

No, částečně určitě ano. 4,46% úspěšnost střelby je samozřejmě velmi nízká – ve srovnání s ostatními týmy druhá nejhorší za Vítkovicemi (4,15 %) – a 88,11% úspěšnost zákroků je druhá nejhorší za Spartou (86,02 %).

Součet úspěšnosti střelby a zákroků je tak 92,26 %, což je samozřejmě velmi nízká hodnota a indikuje jednak, že Pardubicím chybí trochu štěstí, ale zároveň také kvalitnější střelci a brankáři.

Velký problém ale vězí v úspěšnosti zákroků proti střelám ze slotu. Tu mají Pardubice na pouhých 70,1 %, což je nejhorší hodnota z celé extraligy a o dvě procenta nižší než ta sparťanská. Pražané přitom mají, jak už bylo zmíněno, nižší celkovou úspěšnost zákroků.

Závěr

Jaký z toho všeho učinit závěr? Pomineme-li nyní přesilovky a oslabení, podávají Pardubice v posledních 10 zápasech podprůměrné výkony.

Do spodní části tabulky patří ve všech ofenzivních statistikách, jejich neproduktivitu ale ještě umocňuje kriticky nízká úspěšnost střelby.

Nebylo by od věci zlepšit ofenzivu, která je po všech stránkách tristní.

Situace se mírně zlepšuje u defenzivních statistik, v bránění střeleckých pokusů a střel na branek z nejnebezpečnějšího prostoru slotu je parta kapitána Tomáše Rolinka dokonce nadprůměrná, respektive průměrná. Kritická je však hodnota úspěšnosti zákroků, především pak té proti střelám ze slotu.

Foto: Jan Jedlička, hcdynamo.cz

Jaký je tedy lék? Především vyřešit situaci v brankovišti. Peter Hamerlík totiž lepší výkony než Ondřej Kacetl s Milanem Kloučkem zatím nepodává (ve skutečnosti má ještě nižší úspěšnost zákroků). Všichni tři se v posledních 10 duelech přitom mohli spolehnout na relativně málo střel a střeleckých pokusů z nejnebezpečnějších prostor (slotu).

Zároveň by určitě nebylo od věci – ať už změnou systému anebo příchodem posil – zlepšit ofenzivu, která je po všech stránkách tristní. Pomoci může i trochu toho štěstíčka, avšak klíčem k úspěchu je nejdříve zlepšit výkony na ledě.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz