Hokej v číslech: Kdo řídí vítkovický úspěch?

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Vítkovice udělaly přes léto celou řadu změn: rozloučily se s reprezentačním brankářem Patrikem Bartošákem, odešel kapitán Rostislav Olesz a tým celkově omladil. Tyto změny ale zatím nesou ovoce, vždyť Ostrované jsou s 10 body na třetí pozici. Kdo za jejich úspěšnými výsledky stojí?

HokejkaTV

Porazili mistra i nováčka, zvítězili nad Zlínem a třikrát vedli nad poraženým finalistou. Hokejisté Vítkovic prožívají úspěšný vstup do sezony a po pěti zápasech se tak můžou s 10 body ohřívat na celkově třetí pozici.

Kde můžeme najít hlavní hráče, kteří se na povedeném začátku nového ročníku podílejí?

Ve Spartě se mu po výměně z Třince vůbec nedařilo – i když statistiky ukazovaly na to, že doplácel na nízkou úspěšnost střelby. I proto Roberts Bukarts v Praze neprodloužil a odešel do Vítkovic. A zatím se mu nesmírně daří.

Devětadvacetiletý Lotyš zaznamenal v pěti utkáních devět bodů, brankářům soupeřů pak vstřelil tři góly. Jeho 18,75% úspěšnost střelby, kterou ale musíme brát vzhledem k malému vzorku velmi střízlivě, přitom není nijak ohromující.

Bukarts navíc patří mezi nejčastější střelce začátku nové sezony: na kontě má už 35 střeleckých pokusů (2. místo), 16 střel na branku (7.) a 16 střeleckých pokusů z prostoru slotu (6.).

Zatímco Bukarts zaznamenal jen dva ze svých devíti bodů v přesilovce, jeho spoluhráč a další tahoun Vítkovic Šimon Stránský nenasbíral v početních výhodách jediný bod. Přesto dal v pěti duelech tři góly a celkově nasbíral pět bodů.

Foto: hc-vitkovice.cz

Společně s Bukartsem a Stránským nastupuje v elitní formaci Ridery ještě Dominik Lakatoš, jenž minulou sezonu strávil v Liberci a Zlíně. S Bílými Tygry se po ročníku rozloučil a odešel do Vítkovic, aby znovu nastartoval svoji dobře začínající kariéru.

Výsledek? Dva góly a čtyři body v pěti střetnutích. V přesilovce nezaznamenal jediný a s průměrným odehraným časem na ledě 17 minut a 30 sekund stihl zapsat už 14 střel na branku. Jinými slovy je zatím sedmým nejpilnějším střelcem extraligy, hned za Bukartsem.

Dvě branky a čtyři body má na kontě také útočník Rastislav Dej, jenž už se se tak za pět zápasů dostal skoro na třetinu svého loňského výkonu 15 bodů. 

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Zapomenout ovšem nesmíme ani na defenzivu Moravanů. Jejím klíčovým mužem je samozřejmě brankář Miroslav Svoboda, jenž při hře 5 na 5 chytil 93 ze 99 střel, jímž čelil, a s 93,94% úspěšností patří mezi nejlepší gólmany prozatímního průběhu extraligy.

Podíl na dobrých výkonech vítkovické defenzivy mají také obránci Jan Výtisk a Peter Trška, kteří jsou se 16 a 10 zblokovanými střelami na čele extraligového žebříčku.

Hokejisté Ridery zatím na druhou stranu nezaznamenávají celkově takové obranné výkony, jaké by si přáli. V počtu střeleckých pokusů a střel na branku (a z prostoru slotu) za 60 minut jim patří dvakrát poslední a dvakrát předposlední pozice – musíme však upozornit, že vzorek odehraných zápasů je stále velmi nízký.

Na závěr přidejme ještě jednu zajímavost, jež se pojí s novou statistikou, kterou máme k dispozici. Jedná se o tzv. kontrolované výstupy z obranného pásma, tedy situace, při nichž hráč různými způsoby (přihrávkou nebo vyvezením puku) dostane kotouč z obranné třetiny svého týmu.

Ve statistice kontrolovaných výstupů z obranného pásma vymezením (při hře 5 na 5) totiž najdeme na čele hned dva vítkovické hráče: Šimona Stránského (16 takových případů) a Erika Němce (14). Stránskému pak patří ještě druhé místo v celkovém počtu úspěšných kontrolovaných výstupů z pásma (21).

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz