Hokej v číslech: KHL mu nevyšla, v Liberci však opět zazářil

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Na začátku sezony 2018/19 vyletěl skoro až ke hvězdám. Michal Bulíř se však po angažmá v KHL, které si vysloužil díky výtečnému startu do předloňského ročníku, vrátil zpět do Liberce.

Chance liga na Hokejka TV

A opět se zařadil mezi hlavní opory Bílých Tygrů.

Ve 36 zápasech si připsal 39 bodů, což mu vyneslo 11. místo v tabulce extraligové produktivity. V nabitém kádru byl „až” čtvrtý, s odchodem Libora Hudáčka však jeho nepostradatelnost stoupne.

I proto se Liberec s Bulířem dohodl na nové roční smlouvě. „Michal patří mezi nejlepší útočníky celé extraligy. Jsme rádi, že pokračuje a že nám v něm zůstává další lídr, který dokáže táhnout produktivitu našeho týmu,“ pochvaloval si po květnovém podpisu hlavní trenér Patrik Augusta.

Pojďme se na Bulířovy výkony v předčasně skončeném ročníku podívat detailněji.

Střelec. Anebo ne?

Michal Bulíř se prosadil v extralize díky své střelbě. Už v mistrovském play-off 2016 dal ve 14 zápasech 6 branek, o rok později pomohl ke stříbru 4 brankami ze 7 duelů.

Největší průlom zaznamenal v již zmiňované sezoně 2018/19 – za prvních 11 zápasů stihl vstřelit neuvěřitelných 13 gólů. Díky tomu si vysloužil nejen pozvánku do reprezentace, ale také smlouvu s Magnitogorskem.

V Rusku se nakonec příliš neprosadil, a proto se po 40 zápasech vrátil znovu zpět na sever Čech.

Na tom, že největší Bulířův přínos spočívá ve schopnosti ohrožovat přímo brankáře soupeřů, se nic nezměnilo ani v uplynulé sezoně. Dokládá to nejen 18 branek ve 36 zápasech, ale také statistiky střelby – v počtu střeleckých pokusů ze slotu (sC/60 minut) byl při hře 5 na 5 druhý nejlepší.

Na jeho dobrých výkonech se bezpochyby podílel fakt, že nejčastěji nastupoval vedle kvalitních hráčů (Hudáček, Birner, Šmíd), což potvrzuje i 83% kvalita spoluhráčových útočníků.

Na druhou stranu to znamenalo, že musel čelit TOP hráčům soupeře (97% kvalita protihráčových útočníků). Lehkou práci tak určitě neměl.

Mapa individuálních střel na branku útočníka Liberce Michala Bulíře při hře 5 na 5 v sezoně 2019/20.

Mapa individuálních střel na branku útočníka Liberce Michala Bulíře při hře 5 na 5 v sezoně 2019/20.

Na výše přiložené střelecké mapě se můžeme ještě jednou podívat na to, že Bulíř patří k nejčastěji střílejícím hráčům Tipsport extraligy.

Jedna věc proto opravdu zarazí. Odchovanec Severočechů měl v minulé sezoně více asistencí (21) než gólů (18). Při bližším pohledu to však nijak nepřekvapí – v přihrávkách na střelecké pokusy patřil do první třetiny hráčů a navíc měl poměrně nízkou 10,2% úspěšnost střelby, která srazila jeho počet gólů.

Podívejme se ještě na Bulířovu hru v přesilovkách, kde za zápas odehrál v průměru skoro čtyři minuty. Nepřekvapí, že zatímco v přihrávkách na střely (SA/60 minut) patřil k podprůměru, ve střelbě vynikal.

S devíti brankami v početních výhodách byl pátým nejlepším (relativně vzato ještě o pozici lepší), v počtu střeleckých pokusů ze slotu (sC/60 minut) mu patřila sedmá příčka a v počtu dorážek celému žebříčku vévodil.

Závěr

Angažmá v KHL sice Michalu Bulířovi (zatím) nevyšlo, v Liberci se však opět zařadil mezi nejlepší střelce extraligy. A i když Tygři přivedli řadu solidních posil (Rachůnek, Gríger), vepředu budou spoléhat na svého spolehlivého odchovance.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz