Hokej v číslech: Kladenský kapitán v Boleslavi. Využije svůj potenciál?

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Kladnu pomohl k návratu do extraligy, sestupu se mu ale i přes bojovný výkon zabránit nepodařilo. Jakub Strnad byl v dresu Rytířů psem obranářem, na starost měl největší hvězdy soupeřů. Nyní míří do Mladé Boleslavi, kde si od něj slibují posílení útočné síly.

partneři českého hokeje

Do základní části Tipsport extraligy nakoukl poprvé už během výlukové sezony 2012/13, naplno se ale v nejvyšší soutěži usadil až v uplynulém ročníku. Jakub Strnad nastoupil do 50 zápasů, dal 13 gólů a zaznamenal 20 bodů.

Ve funkci kapitána se mu ale Rytíře před sestupem zachránit nepodařilo. A zatímco Středočeši míří do první ligy, Strnad v extralize zůstává. Na smlouvě se domluvil s Mladou Boleslaví.

„Jedná se o velice pracovitého útočníka se skvělým bruslením, o hráče v ideálním hokejovém věku. Věříme, že svým přístupem a bojovností bude velice platným článkem týmu, a že svoje výkony posune na další úroveň,“ pochvaloval si Radim Vrbata, který nedávno skončil ve funkci sportovního ředitele klubu.

Jak se Strnadovi v uplynulé sezoně vedlo? A může v Bruslařském klubu vyrůst v ještě lepšího hráče?

Pes obranář

Pojďme se nejprve podívat na to, jakou měl Strnad v uplynulé sezoně v dresu Rytířů herní roli. Osmadvacetiletý útočník byl jedním z elitních forvardů Středočechů – na ledě strávil v průměru 18 minut a 5 sekund za zápas. Jen rovněž odcházející Ladislav Zikmund zapsal z kladenských útočníků vyšší ice-time.

Přestože ho Rytíři využívali ve všech herních situacích (v přesilovkách strávil za utkání téměř dvě minuty), jeho hlavní činností byla obrana. Nejenže si každý zápas zahrál přes tři minuty v oslabení (nejvíce ze všech hráčů Kladna), své defenzivní úkoly si plnil i při klasické hře 5 na 5.

Heatmapa inkasovaných střeleckých pokusů Kladna při hře 5 na 5 s Jakubem Strnadem na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Rytíři inkasovali se Strnadem oproti týmovému průměru více střeleckých pokusů, modrá ty, kde jich inkasovali méně.

Heatmapa inkasovaných střeleckých pokusů Kladna při hře 5 na 5 s Jakubem Strnadem na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Rytíři inkasovali se Strnadem oproti týmovému průměru více střeleckých pokusů, modrá ty, kde jich inkasovali méně.

Na mapě střeleckých pokusů v obranném pásmu Kladna vidíme, že Rytíři téměř v celé třetině inkasovali se Strnadem na ledě výrazně méně střel, než jaký byl týmový průměr.

To potvrzují i statistiky. Počet střel ze slotu, jimž se Středočeši museli bránit, byl se Strnadem na ledě druhý nejnižší v týmu. Podíváme-li se na rozdíl v počtu inkasovaných střel se Strnadem a bez něj, vychází nám, že Kladnu se mnohem lépe dařilo s ním. Rozdíl činil -2,8 střel a byl nejlepší v týmu. 

Těžkou šichtu musel podstupovat rovněž v početních nevýhodách. Čelil totiž 88% kvalitě protihráčových útočníků (nejvyšší v týmu), a i proto zaznamenávali Rytíři s ním na ledě o trochu horší hodnoty než s jinými hráči: jako třeba s (Tomášem Kautem, Tomášem Redlichem nebo Patrikem Machačem). Na druhou stranu se mohl spolehnout na vyšší úspěšnost zákroků brankářů, díky níž Kladno inkasovalo s ním na ledě relativně nejmenší počet gólů.

Heatmapa inkasovaných střeleckých pokusů Kladna v oslabení s Jakubem Strnadem na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Rytíři inkasovali se Strnadem oproti extraligovému průměru více střeleckých pokusů, modrá ty, kde jich inkasovali méně.

Heatmapa inkasovaných střeleckých pokusů Kladna v oslabení s Jakubem Strnadem na ledě. Červená barva značí ty prostory, v nichž Rytíři inkasovali se Strnadem oproti extraligovému průměru více střeleckých pokusů, modrá ty, kde jich inkasovali méně.

Přesto není žádným tajemstvím, že ve srovnání s extraligovým průměrem Strnad zaostával. Zobrazuje to výše přiložená heatmapa. Je ale důležité vzít v potaz, že Kladno nepatřilo mezi nejlepší extraligové týmy v oslabení. Rytíři ubránili 79,51 procent početních nevýhod, což byla čtvrtá nejhorší hodnota.

To, že se svěřenci trenérů Lidického a Čermáka nemohli pochlubit dobrou obranou ani při hře 5 na 5, také Strnadovy statistiky mírně zkresluje. Uvidíme, jak se mu povede v Mladé Boleslavi, jež naopak patřila mezi nejlepší defenzivní týmy.

Útočný potenciál

Pokud se ale má Strnad, jak říkal Radim Vrbata, posunout na další úroveň, týká se to nepochybně i příspěvku v útoku. Ani v něm si rodák z Kladna nevedl špatně. V 50 zápasech nastřílel třináct branek a přidal sedm asistencí.

Tomu, že může Bruslařům přispět více střelbou než přihrávkami, odpovídají statistiky. Zatímco v počtu střel na branku mu patřilo místo v první polovině pravidelně hrajících útočníků, v nahrávkách se pohyboval v hlubokém podprůměru.

Útočný potenciál naznačuje další schopnost, kterou Strnad podle statistik z uplynulého ročníku ovládá – zavážení a vyvážení kotouče. Vlastní obrannou modrou překročil bývalý kladenský kapitán úspěšně a s pukem na holi 16,3krát, soupeřovu modrou pak ve 14,2 případech. V prvním případě mu patří místo v nejlepší třetině extraligy, ve druhém dokonce místo na hranici nejlepší pětiny!

Závěr

Přestože Strnadův hlavní přínos bude spočívat v poctivé defenzivní práci, potenciál má i v útoku. Mladá Boleslav může obojího využít, i s ohledem na odchod svého nejlepšího hráče Pavla Skalického.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz