Hokej v číslech: Kometa vyniká v oslabení, ještě nedostala gól

Foto: Roman Turovský

Speciální formace, přesilovky a oslabení často rozhodují o tom, který tým odejde za zápasu jako vítěz a který jako poražený. I proto stojí za pozornost, že hráči Komety mají po prvních šesti utkáních stále stoprocentní úspěšnost v oslabení. Čím Brno vyniká?

HokejkaTV

Nejdříve si samozřejmě musíme stanovit, jaké statistiky jsou pro nás v tomto ohledu důležité. Výběr se zužuje na dvě hlavní: počty inkasovaných jednotlivých druhů střeleckých pokusů – to by mělo určit schopnost defenzivy jim zabraňovat – a úspěšnost zákroků.

Začneme úspěšností zákroků, jejíž hodnota je zřejmá. Protože Brno zatím v oslabení neinkasovalo, tak Karel Vejmelka, jenž odchytal všech šest dosavadních střetnutí, má samozřejmě 100% úspěšnost zákroků. Pojďme se blíže podívat na jeho další čísla.

Třiadvacetiletý gólman čelil v oslabení 44 klasickým střelám, 28 střelám, kterým předcházela přihrávka, 23 střelám z prostoru slotu, 18 střelám z první, 16 střelám, kterým předcházela křižná přihrávka, 9 střelám ze slotu z první a 5 dorážkám.

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Všechny samozřejmě chytil, ovšem zajímavější bude se podívat na to, na jakých pozicích se nacházel, co se už samotných počtů inkasovaných pokusů týče. Výsledek? Vejmelka je ze sedmi zmíněných statistik čtyřikrát první, dvakrát druhý a jednou třetí.

Je potřeba samozřejmě reflektovat fakt, že Vejmelka je s odehraným časem přes 44 minut třetím nejvytěžovanějším brankářem. Protože navíc Brno zatím v početních nevýhodách neinkasovalo, čelilo více střelám, než kdyby soupeř skóroval a oslabení tak skončilo.

I přesto se musíme podívat na první zmíněnou statistiku, totiž jednotlivé počty týmem inkasovaných střeleckých pokusů a střel na branku. Jak si v nich Moravané vedou?

Se 111,06 inkasovanými střeleckými pokusy a 31,15 inkasovanými střelami na branku ze slotu za 60 minut jsou třetí odzadu, 59,59 obdržených střel na branku 52,82 obdržených střeleckých pokusů ze slotu je pak řadí na 10. pozice. To nejsou v konkurenci 14 extraligových klubu žádná skvělá umístění.

Když se podíváme na statistiky mapující soupeřovy přihrávky v oslabeních Komety – jinými slovy to, jak úspěšná je poziční hra svěřenců Petra Fialy –, situace se mírně vylepšuje. S 8,13 obdrženými křižnými přihrávky na střelecké pokusy ze slotu je Brno dokonce druhé nejlepší, ale v ani jedné ze zbývajících pěti statistikách se už nenachází v první polovině.

Foto: Roman Turovský

Co se z toho tedy dá vyvodit? Hokejisté Brna v týmových statistikách nijak neexcelují, a můžeme tak předpokládat, že svoji stoprocentní úspěšnost v oslabení už dlouho neudrží. Na takový závěr bychom však přišli i bez statistik.

Co nám ovšem výše zmíněná čísla říkají – a znovu je potřeba dodat, že vzhledem k malému vzorku je stále potřeba jakékoli závěry brát s rezervou –, je fakt, že pokud chce mít Brno dlouhodobě a stabilně dobré oslabení, bude muset svoji hru zlepšit.

Spoléhat na schopnosti Karla Vejmelky se sice může vyplatit – rodák z Třebíče zatím potvrzuje, že patří mezi nejlepší extraligové gólmany –, ale při jakémkoliv výkonnostním propadu může Kometa na svoji hru doplatit.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz