Hokej v číslech: Korkiakoski je v mnohém ještě lepší než v Litoměřicích

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Předsezonní přesun Markuse Korkiakoskiho z Litoměřic do Poruby mnohé šokoval. Čekalo se spíš, že by po kreativním finském centrovi mohl sáhnout někdo z extraligy.

Aplikace Tipsport extraligy

Postupně se ale ukazovalo, že se extraligovými ambicemi netají ani Poruba, která na jaře přiváděla jedno zvučné jméno za druhým.

Jak si zatím Markus Korkiakoski, prvoligový rekordman v počtu bodů získaných cizincem během jedné sezony, v Ostravě vede?

Zatím si drží bilanci jednoho bodu na zápas: v devíti utkáních dal tři góly a získal šest asistencí. Je tak třetím nejproduktivnějším hráčem Poruby.

Současně vede týmové hodnocení +/- (+6) a s ice timem 18:59 je druhým nejvytíženějším útočníkem Poruby (překvapivě po Radku Pořízkovi). Trenéry jistě těší také jeho vzorná disciplinovanost (jen dvě trestné minuty) nebo solidní úspěšnost na buly (50,56 %).

Pokud si rozebereme jeho celkový čas podrobněji, tak hned 23 % svého ice timu stráví Korkiakoski v přesilovkách. To dává lehce přes čtyři minuty za zápas. Naopak na oslabení téměř nechodí.

A právě když jsme u těch přesilovek, překvapuje, že v nich Korkiakoski dosud získal jen dva ze svých devíti bodů. A nedal ani jeden gól.

Zatímco loni, kdy válel za Litoměřice, sbíral v přesilovce za 60 minut 6,78 bodu a dával 2,04 gólu, v Porubě v početní výhodě nasbírá jen 3,11 bodu a v počtu gólů mu stále svítí 0,00. Ostravané přitom mají nadprůměrnou úspěšnost přesilovek (19 %), holt Korkiakoski ale v té úplně finální fázi schází.

Naopak v rovnovážném stavu patří k nejužitečnějším hráčům v lize. Byl při něm hned u devíti vstřelených a jen u tří inkasovaných gólů. S 3,34 získaným bodem za 60 minut při hře 5 na 5 je na slušném 28. místě v lize. V rámci Poruby je lepší jen Marek Špaček.

V rovnovážném stavu je Korkiakoski dokonce ještě efektivnější než při loňské veleúspěšné sezoně s Litoměřicemi. Zatímco v uplynulém ročníku produkoval 2,10 bodu a dával 1,25 gólu, letos jeho hodnoty stouply na 3,34 bodu a 1,43 gólu.

A to Korkiakoskiho statistiky šly dost dolů kvůli posledním dvěma utkáním, kdy Poruba vyšla střelecky naprázdno a nedala gól Přerovu ani Slavii. 

O Korkiakoskiho přínosu pro Ostravany svědčí i to, že jim pomohl už ke dvěma bonusovým bodům při nájezdech. V této činnosti je asi nejlepší v lize.

Korkiakoski má totiž strašně šikovné ruce. O jeho kličce do bekhendu vědí všichni gólmani, přesto mu na to (skoro) pokaždé skočí.

Finský centr ale není vyloženě jenom tvůrcem hry, jeho kouzlo spočívá v tom, že dokáže akce nejen tvořit, ale i zakončovat. Například v počtu střel na branku (24) i celkových střeleckých pokusů (38) je v porubském týmu druhý.

A jak jsme si dokázali, platný je i směrem dozadu.

Takže s Korkiakoskim zatím musí být v Porubě spokojení. Jen je potřeba, aby byl produktivnější v přesilovkách. To je snad jediná kaňka.

Partneři HC RT TORAX Poruba 2011

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz