Hokej v číslech: Kteří hráči v příští sezoně prorazí?

Foto: hokejkv.cz

Každou sezonu se objeví několik hráčů, kteří dostanou větší šanci, chytí ji za pačesy a ukážou, že v nich dřímá větší potenciál, než se předpokládalo. Kteří hokejisté by mohli v příštím ročníku prorazit?

Nový fanshop

Než se podíváme na samotná jména, je důležité si říct, co přesně máme na mysli.

Nesnažíme se totiž najít hokejisty, kteří se ještě na extraligové úrovni dobrými výkony neprosadili. Naším cílem bude najít hráče, jimž se povedla minulá sezona, ale kteří na to, aby opravdu prorazili a stabilně se zařadili na extraligovou špici, musí ještě alespoň ročník podobné výkony předvádět.

Statistikami, jež pro náš výběr použijeme, budou převážně základní hodnoty gólů, asistencí, bodů, střeleckých pokusů a střel na branku, často přepočítaných na 60 minut hry 5 na 5.

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Aleš Jergl

Na úvod zmíníme hráče, jehož jméno vás už pravděpodobně napadlo. Zásluhu na tom má možná i jeden z našich dřívějších článků, v němž jsme už potenciál Aleše Jergla dopodrobna rozebírali.

Jenom pro připomenutí – pětadvacetiletý útočník si v minulé sezoně připsal ve 44 utkáních 27 bodů, byl třetí nejlepší v počtu střeleckých pokusů za 60 minut rovnovážného stavu hráčů na ledě a s 5,59 primárními body za 60 minut hry v přesilových hrách obsadil výbornou druhou pozici!

To všechno přitom nová posila Hradce Králové zaznamenala se zápasovým časem na ledě jen okolo 15 minut. Dá se očekávat, že na východě Čech dostane ještě větší šanci než v Olomouci (a to po celou sezonu) a naplno prorazí.

Foto: Kateřina Macečková, hokejkv.cz

Jakub Flek

První z dvojice karlovarských útočníků byl před dvěma sezonami důležitou oporou týmu při postupu do extraligy a svoje kvality předvedl v uplynulé sezoně i na extraligové úrovni. Ve 44 duelech nastřílel Jakub Flek 17 branek a celkově nasbíral 29 bodů.

Na jeho potenciál narazíme při bližším pohledu do statistik přepočítaných na 60 minut (při hře 5 na 5, minimálně 200 minut) – s 1,12 góly za 60 minut je 17., s 1,68 primárními body pak 30.

Dominantou šestadvacetiletého forvarda jsou střelecké pokusy a střely na branku z nejnebezpečnějšího prostoru na ledě, tzv. slotu. S 5,37 střelami na branku ze slotu za 60 minut je na 13. místě, 8,4 střeleckých pokusů ze slotu ho pak řadí na osmou pozici

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Jan Košťálek

Ačkoli je z našeho výběru nejmladší, má za sebou Jan Košťálek nejvíce zkušeností ze zámořského hokeje. Čtyřiadvacetiletý obránce, draftovaný ve čtvrtém kole draftu v roce 2013 Winnipegem, působil v AHL ještě předminulý ročník, než se rozhodl vrátit do Sparty.

Košťálek byl s 16 body ve 40 zápasech 23. nejproduktivnějším zadákem, s devíti body se pak dělil o pozici 13. nejproduktivnějšího obránce při přesilovkách. Na Spartě patřil k oporám defenzivních řad – s 20 minutami a 2 sekundami byl jejich nejvytěžovanějším členem.

Na špici ho mezi obránci najdeme i ve střeleckých statistikách. S 1,24 střelami na branku za 60 minut je 13., s 1,97 střeleckými pokusy ze slotu 11., s 6,43 střelami na branku osmý a s 13,38 střeleckými pokusy dokonce první!

Nezapomeňme ještě dodat, že při hře 5 na 5 ho trenéři využívali většinově do defenzivních situací. Ukazuje to 46,41% podíl vhazování v útočném pásmu.

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Tomáš Fořt

Sedmadvacetiletý Tomáš Fořt patřil až do předminulé sezony k produktivním hráčům první ligy, do extraligového týmu se ale probojovat nedokázal. Kompletní ročník v extralize strávil až v dresu Olomouce (2016/2017), jeho potenciál však vyplaval na povrch až v tom uplynulém v dresu Zlína.

Fořt sehrál za Berany 48 utkání se ziskem 17 branek a 33 bodů, čímž si stanovil nová kariérní maxima. 22 bodů zaznamenal při hře 5 na 5 – patří mu tak 17. příčka –, a podobně se mu vede i v dalších statistikách.

Ať už je to 22. místo s 2,18 body za 60 minut, 12. pozice s 1,19 góly, 19. příčka s 1,79 primárními body, 24. místo s 7,55 střeleckými pokusy ze slotu nebo 18. pozice s 4,97 střelami na branku, je jasné, že Fořt patřil v minulé sezoně mezi elitu.

Druhým dechem však musíme dodat, že nemalý podíl na zlepšení jeho výkonů měla 15,79% úspěšnost střelby při hře 5 na 5, mezi hráči s 200 a více minutami 21. nejvyšší. Uvidíme, zda jsme ve Fořtovi neobjevili nového kanonýra schopného tuto hranici překonávat, ale není od věci být skeptičtější.

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Dávid Gríger

Dávid Gríger (také na úvodním snímku) už má za sebou více než stovku extraligových zápasů ve čtyřech různých sezonách, naplno se však prosadil až letos. Ve 47 zápasech nastřílel 18 branek a zaznamenal 33 bodů, čímž si stanovil nová kariérní maxima.

A co se týče umístění, je na tom z v tomto článku zmiňovaných hráčů zdaleka nejlépe.

13 gólů při hře 5 na 5 – to je sedmý nejlepší výkon –, 19 primárních bodů mu pak zajistilo deváté místo. Na podobných pozicích najdeme Grígera i v gólových a bodových statistikách přepočítaných na 60 minut hry 5 na 5.

Ve statistikách střeleckých pokusů a střel na branku neskončil Gríger na elitních příčkách, vše si to však plně vynahrazuje u střeleckých pokusů a střel na branku z prostoru slotu (a přepočítaných na 60 minut hry 5 na 5).

S 8,36 střeleckými pokusy ze slotu mu patří osmé místo, ve střelách na branku ze slotu pak byl s hodnotou 5,91 dokonce třetí nejlepší!

Na závěr musíme dodat ještě dvě velmi důležité statistiky. Zatímco vysoká 17,81% úspěšnost střelby (při hře 5 na 5 11. nejvyšší) naznačuje, že Grígera čeká v příští sezoně pravděpodobně pokles, výborné střelecké statistiky kombinované s ultranízkým podílem absolvovaných buly v útočném pásmu (39,34 % – mezi 310 hráči sedmá nejnižší) kontrují s výrazným potenciálem, který v sobě Gríger v případě vyššího nasazování do ofenzivních situací skrývá.

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Jakub Šlahař

Výčet zakončujeme hráčem, který na tom byl podobně jako již zmiňovaný Tomáš Fořt. I Jakub Šlahař obléká dres Zlína a i on patřil v minulých sezonách spíše k (produktivním) prvoligovým borcům.

A i on v minulé sezoně ukázal svůj potenciál.

Osmadvacetiletý forvard zaznamenal ve 48 utkáních 30 bodů. 23 z nich bylo při hře 5 na 5 – v této statistice mu patřilo deváté místo. 13. pozice mu náleží s 2,37 body za 60 minut, na 14. místě je v počtu primárních bodů (1,85).

Solidními umístěními se může Šlahař pyšnit i ve střeleckých statistikách – s 14,72 střeleckými pokusy za 60 minut byl 23., 8,95 střel na branku za 60 minut bylo mezi extraligovou konkurencí 25. nejlepším výkonem.

Stojí za to navíc poznamenat, že ačkoli 11,49% úspěšnost střelby patřila v tabulkách do první čtvrtiny, 48,34% podíl absolvovaných vhazování při hře 5 na 5 ukazoval na většinové defenzivní nasazování Šlahaře do hry.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz