Hokej v číslech: Liberci přichází na pomoc jeden z nejlepších nahrávačů v lize

Foto: Roman Kantor, hc-kometa.cz

Liberec skončil v uplynulé sezoně těsně pod vrcholem, podruhé za sebou ho ve finále zastavil Třinec. Navázat na tento úspěch – a nejlépe ho vylepšit – budou Bílí Tygři chtít v příští sezoně, ve které se budou moct opřít o služby zkušeného útočníka Jakuba Klepiše. Ten může klubu pomoct především v jedné herní činnosti.

Fanshop národního týmu

A tou jsou nahrávky. To není žádné překvapení, sedmatřicetiletý útočník nasbíral víc asistencí než gólů v každé extraligové sezoně, na branky nahrával spoluhráčům i v zahraničních soutěžích.

Potvrdil to i v minulém ročníku, který strávil v Kometě. V nabitém kádru si ve 48 utkáních připsal 30 bodů a byl čtvrtým nejproduktivnějším hráčem týmu. Dvě třetiny bodů zaznamenal v asistencích, jednu třetinu pak v přesilovkách, v nichž možná překvapivě hlavně skóroval. I v nich ho plánují využít v Liberci, který s ním podepsal smlouvu.

„Je to skvělý hokejista na přesilovky s obrovským citem pro hru a je stále vynikajícím bruslařem. Slibujeme si od něj, že svojí kvalitou pomůže naší ofenzivě a že své hokejové i mimohokejové zkušenosti pomůže předat našim mladším hráčům,“ pochvaloval si při podpisu na začátku května sportovní manažer a trenér Patrik Augusta.

Pojďme se na Klepišovu hru podívat očima statistik.

Dobrý nahrávač

Pokročilá čísla z minulého ročníku jednoznačně ukazují, v čem Klepiš vynikal. V počtu asistencí na 60 minut hry 5 na 5 mu mezi pravidelně hrajícími útočníky patřilo 11. místo.

Tato výborná pozice se odvíjí od frekvence Klepišových nahrávek na střely spoluhráčům: jak na ty klasické, tak na střely ze slotu bychom ho v minulé sezoně našli mezi nejlepšími forvardy. Konkrétně na 15. 33. místě ze 194 útočníků.

Podobně si odchovanec Slavie vedl i v předchozích dvou ročnících v Mladé Boleslavi. V tom prvním z nich (2018/19) ho ve zmíněných dvou statistikách přihrávek na střely předběhli dokonce jen tři, respektive čtyři útočníci.

Klepišovu schopnost rozdávat puk spoluhráčům ilustrují i dvě přiložené mapy. Ta první ukazuje jeho nahrávky na střelecké pokusy ze slotu při hře 5 na 5, ta druhá pak góly při stejné herní situaci.

Za zmínku stojí taky Klepišova hra v početních výhodách. V nich, jak ukazují statistiky, umí být všestranný: zatímco v dresu Komety z 10 bodů 7krát skóroval, v předchozích dvou ročnících hlavně nahrával (2+8 a 3+9). Severočeši budou každopádně chtít využít jeho skvělého přehledu.

Zkrátka a dobře, Jakub Klepiš je pro Liberec vítanou posilou. Týmu pomůže hlavně v přípravě šancí pro střelce, kterých mají Bílí Tygři dostatek. V této herní činnosti patří podle statistik k nejlepším útočníkům v extralize.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz