<

Hokej v číslech: Loni zářil, letos bída? Jak je na tom Michal Vondrka?

Foto: Vladimír Koča, hcsparta.cz

Uvedl se parádně. Za více než 22 minut na ledě (suverénně nejvyšší porce v celé sezoně) pětkrát vystřelil na branku, otevřel skóre a pomohl k zisku cenného bodu na ledě druhého týmu extraligy. Michal Vondrka hned v prvním utkání v novém dresu ukázal, že ho Pardubice nepřivedly nadarmo.

Tohle všechno je ale teprve začátek. Nebo by alespoň mělo být. Sedmatřicetiletý útočník přišel na východ Čech s jasným cílem – pomoci k tomu, aby Pardubice uhájily extraligovou příslušnost i pro další ročník.

„Jsme velmi rádi, že se nám podařilo Michala získat do konce sezony. Jedná se o komplexního a velmi zkušeného hokejistu, který nám pomůže v závěrečných utkáních,” potvrdil účel akvizice pardubický funkcionář Dušan Salfický.

Vondrka opustil Mladou Boleslav po necelých dvou ročnících, předtím několik let válel za Chomutov. Své kvality potvrzoval dříve i v KHL v dresu Slovanu a především dlouhá léta za Slavii. Ve všech sezonách u něj fanoušci mohli očekávat solidní výkony potvrzené častými zápisy do statistik.

Letos to ale příliš neplatilo, tedy alespoň ne na první pohled. Rodák z Českých Budějovic zaznamenal ve 32 utkáních 16 bodů, čímž výrazně zpomalil od loňských 41 bodů v 52 zápasech.

Na mysl tak přichází legitimní otázka: co za poklesem stojí? A může to mít vliv i v novém angažmá v Pardubicích?

Loni vs. letos

Zbytečně nezdržujme a pojďme rovnou k číslům. V letošním ročníku zaznamenává Vondrka při hře 5 na 5 zhruba o 0,2 méně bodů za 60 minut než loni. Ano, branek dává průměrně více, ale propad v asistencích, disciplíně, v níž byl vždy silný, si vybírá svoji daň.

Tento trend je patrný i u konkrétních statistik mapující střelecké pokusy a přihrávky. Zatímco například v počtu střeleckých pokusů ze slotu za 60 minut se v letošní sezoně o tři zlepšil, v počtu střeleckých pokusů pak dokonce v průměru o čtyři, v přihrávkách si letos vede hůře.

Ať už to jsou nahrávky na všechny střelecké pokusy, na střelecké pokusy ze slotu nebo nahrávky křižné na střelecké pokusy, Vondrka letos pokaždé zapisuje horší čísla. Jako nejvýraznější příklad uveďme regresi z 4,3 přihrávek na střely z první na pouhých 2,7.

Tyto statistiky jsou díky přepočítání na hodinu hry 5 na 5 očištění o časové zkreslení, přesto si nelze nevšimnout, že vítěz extraligy se Slavií letos dostává podstatně menší ice-time

V loňském ročníku jste ho za utkání viděli na ledě téměř 19 minut, letos už to je necelých 17. Loni odehrál v přesilovkách 3 minuty a 46 sekund, letos už jen 2 minuty a 56 sekund. A v oslabení mu klesl čas z 1 minuty a 35 sekund na pouhých 10 vteřin.

Nedokážeme posoudit, zda mělo snížení zejména přesilovkového času nějaký dopad na jeho statistiky. Můžeme ale říci, že v početních výhodách se Vondrkovi letos daří podstatně méně. I to je jeden z důvodů snížené produktivity.

Odchovanec Českých Budějovic si v nich pohoršil ve všech statistikách střeleckých pokusů i střel na branku, v průměru dává jen 0,7 gólů a celkově zapisuje o 2,7 bodů méně (!). Hůře je na tom rovněž s asistencemi a přihrávkami na střelecké pokusy.

Přínos pro Dynamo

Nic v životě ale není černobílé a platí to i zde. Zatímco u většiny statistik (s výjimkou střeleckých pokusů a gólů při hře 5 na 5) došlo u Vondrky oproti minulému ročníku k poklesu, v analytických statistikách si vede lépe.

Jen porovnávejte – 55,3 % vs. 50,5 % u poměru střeleckých pokusů, 56,4 % vs. 46,2 % u podílu střeleckých pokusů ze slotu a dokonce 70,3 % vs. 56,3 % u poměru gólů. U všech těchto hodnot, které zaznamenávají, jak se týmu dařilo s Vondrkou na ledě, vidíme poměrně výrazný nárůst.

Heatmapa ukazující frekvenci vyslaných střeleckých pokusů týmu Michala Vondrky v sezoně 2018/19. Čím tmavší barva, tím více vyslaných střeleckých pokusů.

Heatmapa ukazující frekvenci vyslaných střeleckých pokusů týmu Michala Vondrky v sezoně 2018/19. Čím tmavší barva, tím více vyslaných střeleckých pokusů.

Zřejmé je to i na těchto dvou heatmapách střeleckých pokusů v útočném pásmu, které Boleslav (a letos Pardubice) s Vondrkou na ledě zaznamenaly. U prvního z loňské sezony spatřujeme, že zdaleka není tak tmavá jako v letošním ročníku.

Heatmapa ukazující frekvenci vyslaných střeleckých pokusů týmů Michala Vondrky v sezoně 2019/20. Čím tmavší barva, tím více vyslaných střeleckých pokusů.

Heatmapa ukazující frekvenci vyslaných střeleckých pokusů týmů Michala Vondrky v sezoně 2019/20. Čím tmavší barva, tím více vyslaných střeleckých pokusů.

Přitom právě analytické statistiky Pardubice dlouhodobě trápí. I letos se v nich svěřenci trenéra Milana Razýma pohybují na dně a soupeři je ve většině zápasů přestřílejí. Vondrka, s nímž Dynamo přestřílelo Spartu 21:10 na střelecké pokusy a 7:4 na střelecké pokusy ze slotu (při hře 5 na 5), tak pro ně v tomto ohledu představuje vítanou posilou.

Závěr

Pojďme si ještě ve stručnosti shrnout, k čemu jsme došli. Michal Vondrka v letošní sezoně zaznamenává lepší nebo přinejmenším podobné střelecké statistiky než v loňském ročníku, výrazně se ale zhoršil v asistencích a přihrávkách a především proto sbírá méně bodů. Méně boduje i v přesilovkách. Stále ovšem patří k těm lepším extraligovým hráčům a nejen díky analytickým statistikám může Pardubicím hodně pomoci.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz