Hokej v číslech: Moravčík odchází. Jak moc dominantní letos byl?

Foto: Hynek Haruda, hcverva.cz

Michal Moravčík už dal v průběhu sezony najevo, že by v létě rád odešel do zahraničí, což se nakonec stalo, když si plácl s Tapparou Tampere. Extraliga tak ztrácí jednoho ze svých špičkových beků.

Pojď hrát hokej

Moravčík poslední sezony patřil mezi klíčové obránce Plzně. Po svém oznámení vedení klubu, že chce v létě odejít, byl vyměněný 20. ledna do Litvínova za Adama Jánošíka. Škodovka jednak nechtěla o svého beka přijít bez náhrady a Litvínov naopak potřeboval posílit v bojích o záchranu.

Obě strany na výměně, zdálo se, skutečně vydělaly. Plzeň sice ztratila svého nejlepšího beka, ovšem play off se nakonec vůbec nehrálo, a Verva se vítězstvím v posledním kole proti Kladnu v extralize zachránila. Ovšem Adam Jánošík stejně odešel do zahraničí, tudíž Plzeň zřejmě nakonec nedocílila toho, po čem zprvu při tomto trejdu toužila.

Moravčík opět přesvědčil

Michal Moravčík stihl na severu Čech odehrát sice jen třináct utkání, ovšem i to mu stačilo k tomu, aby opět přesvědčil, že patří mezi špičku obránců v celé lize. V dresu Vervy působil na ledě víc než 24 minut, byl jasným obráncem číslo jedna, což týmu velmi dobře oplácel.

Potvrdil především to, čím byl známý už v Plzni, a sice úspěšné výstupy z defenzivní zóny – v Litvínově v nich byl vůbec nejlepším v celé extralize.

Při hře pět proti pěti vstřelila Verva s Moravčíkem na ledě hned 14 gólů, inkasovala jich pak pouze sedm. Tato skvělá čísla nebyla opravdu žádnou náhodou. Když byl totiž Michal Moravčík na ledě, tak Litvínov své soupeře pravidelně přehrával.

A platí to nejen o Litvínovu, ale také o Plzni, kde odehrál český reprezentant v letošním ročníku 35 utkání.

Porovnání v rámci TELH

Přinášíme vám novinku, se kterou se pravděpodobně budete postupem času setkávat častěji a častěji.

Jsou to takzvané vizualizace, které zjednodušeně nabízejí pohled na určité hráče, určité statistiky a jasně ukazují, který hráč je v čem dobrý či horší.

Zprvu se pochopitelně budeme snažit vizualizace dělat co nejjednodušší, aby byly co nejlépe k porozumění.

Zřejmě tou nejdůležitější informací je to, že hráči v pravém horním kvadrantu jsou statisticky ti nejlepší. Naopak v dolním levém kvadrantu pak ti nejhorší. Máte mimo jiné také možnost si porovnat jednotlivé hráče i pouze v rámci klubů, které si můžete vybrat v pravém okénku.

Dále je třeba mít na paměti, že v horní liště lze přepínat mezi jednotlivými grafy. Jedna vizualizace totiž může obsahovat více takových grafů, které jsou logicky založené na různých statistikách.


Jediné mínus je v tom, že nelze přednostně označit hráče, kterého sledujeme (v tomto případě Michala Moravčíka), vy sami to už však udělat můžete.

My vám pochopitelně pomůžeme nápovědou. Moravčíka naleznete v každém grafu dvakrát, jednou jako hráče Plzně, podruhé jako hráče Litvínova. A naštěstí díky jeho dominantním výkonům není těžké ho nalézt.

V grafu 'Corsi' nejvýše umístěná loga Plzně a Litvínova (vpravo nahoře) patří právě Moravčíkovi. Máme tak potvrzené, že v rámci celé extraligy skutečně Moravčík patřil k nejlepším obráncům.

Dále můžeme přepnout na 'Corsi REL'. Opět nejvýše umístěná loga Plzně i Litvínova patří našemu sledovanému hráči. Při najetí kurzorem na ně se vám pochopitelně objeví přesná data. Ty opět potvrzují, že Michal Moravčík dělal své spoluhráče mnohem lepšími. A to jak do ofenzívy, tak i především do defenzívy.

Jako třešničku na dortu nabízíme pohled i ve vyslaných přihrávkách na střelu a v úspěšných výstupech z defenzivní zóny při přepočtu na 60 minut hry, což jsou aspekty, které se dnes od moderních beků vyžadují. Jak už bylo zmíněno výše, ve výstupech patřil Moravčík opět k nejlepším hráčům v celé soutěži.

Zatímco během jeho působení v Plzni byste našli ještě dva lepší obránce ve výstupech, tak při angažmá v Litvínově už to neplatí. Skutečně doporučujeme se onou vizualizací trochu "prohrabat", můžete si ji zvětšit na celou svoji obrazovku pomocí tlačítka vpravo dole. Ve vizualizací se dá nalézt spousta zajímavých informací o obráncích v celé extralize, kteří letos odehráli alespoň 300 minut při hře pět na pět.

Závěr

Michal Moravčík skutečně patřil i letos mezi nejlepší obránce v celé extralize, potvrzoval to svými výkony nejen v Plzni, ale i v Litvínově, kde byl klíčovým hráčem při udržení nejvyšší soutěže.

25letý obránce je prototypem moderního hokejového obránce, proto není divu, že o něj byl zájem v zahraničí už minulé léto. Tappara Tampere získává jistě kvalitního beka.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz