Hokej v číslech: Nadějní mladí obránci v Tipsport extralize

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Tipsport extraliga hýří talentovanými mladými hráči, kteří před sebou mají světlou budoucnost. Dnes si představíme pět nejlepších obránců z předčasně ukončené sezony, jimž ještě nebylo 25 let.

Chance liga na Hokejka TV

VOJTĚCH BUDÍK (HC Škoda Plzeň)
Své první zápasy v extralize odehrál „až” loni v Pardubicích, kam se vrátil po třech letech strávených v kanadské juniorské soutěži WHL. V létě přestoupil Vojtěch Budík do Plzně, která jeho akvizicí určitě neprohloupila. Dvaadvacetiletý zadák nastupoval ve dvojici s Peterem Čerešňákem a pravidelně čelil elitním lajnám soupeře (73% kvalita soupeřů).

Individuálně si vedl skvěle – ve 39 utkáních zaznamenal 21 bodů a ve statistikách při hře 5 na 5 přepočítaných na 60 minutách patřil mezi zadáky k nejlepším (viz grafika ↑). Pravidelně hrál v přesilovkách i oslabeních a v průměru naskočil za zápas na 18 a půl minuty.

FILIP PYROCHTA (HC Kometa Brno)
Filip Pyrochta má za sebou svoji první kompletní sezonu v extralize, v níž se ihned stal pilířem defenzivy Brna. Ve střeleckých statistikách byste ho v rámci extraligy na předních pozicích nenašli, ročník však zakončil se 16 body a v Kometě patřil k ofenzivnějším zadákům.

Trenéři do něj vkládali velkou důvěru, což se odráží zejména na neuvěřitelné porci minut. Za zápas odehrál třiadvacetiletý obránce téměř 21 a půl minuty, více než dvě minuty strávil za utkání v přesilovkách, další minutu a půl v oslabení. 74% kvalita protihráčů pak svědčí o tom, že kromě útočných povinností musel vykonávat i ty obranné. Na tak mladého hráče slušná nálož, ale Pyrochta si s ní poradil.

JAN ŠČOTKA (HC VERVA Litvínov)
Velice komplexní obránce, který byl společně s Adamem Jánošíkem a Tomášem Pavelkou oporou defenzivních řad Litvínova. Na rozdíl od nich však Ščotka odehrál za Vervu celý ročník, a to s neochvějnou důvěrou trenérů. Pořád ještě třiadvacetiletý zadák, jenž už odehrál v extralize přes 300 zápasů, přispíval jak v útočné fázi (viz statistiky), tak v té obranné.

V rámci Litvínova patřil k hráčům s lepšími defenzivními statistikami, velkou porci minut pak strávil v oslabení (téměř 2 a půl minuty). Ani on si nemohl příliš odpočinout – při hře 5 na 5 čelil 56% kvalitě soupeřů a za duel strávil na ledě přes 21 minut.

PETR KALINA (HC Sparta Praha)
Také Petr Kalina je pořád ještě mladý hráč (22 let), přesto má na svém kontě už přes 200 extraligových startů. V letošním ročníku sice o dva body zaostal za svým loňským výkonem, zato se stal mnohem vyspělejším hráčem, jemuž Sparta věří i v kritických situacích.

V celé extralize patřil k nejlepším obráncům v analytických statistikách (56,4% poměr střeleckých pokusů ze slotu), přitom čelil osmé nejtěžší kvalitě protihráčů (80 %) a v útočném pásmu začal jen 49,7 % vhazování při hře 5 na 5.

V předchozím ročníku musel při rovnovážném stavu hráčů na ledě bránit útočníky s kvalitou 53 % a v ofenzivní třetině startoval v 55,6 % případů. Letos dostal od trenérů defenzivnější a odpovednější roli a poradil si s ní na jedničku.

DANIEL GAZDA (PSG Berani Zlín)
Už v listopadu jsme o něm psali, že si zaslouží větší šanci. To se sice nestalo (jeho průměrný ice-time se naopak trochu snížil), Daniel Gazda však ve svých skvělých výkonech pokračoval. Ačkoliv jeho šest bodů ve 35 zápasech nevypadá na první pohled nijak úchvatně, při bližším prozkoumání zjišťujeme, jaký potenciál dvaadvacetiletý zadák skrývá.

Ve statistikách bodů, střeleckých pokusů i střel na branku přepočítaných na 60 minut hry 5 na 5 nacházíme Gazdu mezi nejlepšími obránci celé extraligy! Skvěle si vede i v analytických statistikách a Berani by mu v příštím ročníku měli dát více „čuchnout”.

Až po tom totiž odhalíme, zda se dvaadvacetiletý zadák může zařadit k elitním obráncům nejvyšší soutěže. Nelze totiž vyloučit, že k lepším číslům mu pomohli snazší protihráči (28% kvalita) a vyšší poměr vhazování v útočném pásmu (52 %).

TOMÁŠ HANOUSEK (Bílí Tygři Liberec)
Výběr zakončujeme s nejmladším hráčem, kterého zde podrobněji zmíníme. Tomáš Hanousek strávil svá juniorská léta ve Švédsku a po dvou letech, kdy se otrkával ve Znojmu, Benátkách a Liberci, se v uplynulém ročníku konečně naplno usadil v áčku Bílých Tygrů. A vedl si výborně.

Jeho doménou byly především nahrávky, ve kterých patřil k nejlepším bekům soutěže. V počtu přihrávek na střelecké pokusy (ze slotu) byl v elitní desítce, v relativním počtu asistencí na góly byste ho našli v elitní patnáctce. Na ledě sice nedostával tolik prostoru jako předchozí mladíci (14:40 za utkání), když na něm ale byl, musel bránit největší esa protivníka (83% kvalita).

Pomohl mu i vysoký 57,4 % poměr vhazování v útočném pásmu, který ukazuje, že se ho trenéři snažili využívat především v útoku. Hanousek jim ale důvěru splácel. S Ladislavem Šmídem, vedle něhož strávil nejvíce času, vytvořil nebezpečný ofenzivní pár.

Další adepti: Radim Šalda (Mountfield HK), Patrick Kudla (HC VERVA Litvínov), Tomáš Dvořák (HC Sparta Praha)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz