Hokej v číslech: Nadějní mladí útočníci v Tipsport extralize

Foto: hcsparta.cz

Tipsport extraliga hýří talentovanými mladými hráči, kteří před sebou mají světlou budoucnost. Dnes si představíme šest nejlepších útočníků z předčasně ukončené sezony, jimž ještě nebylo 25 let.

President Cup 2020

MATYÁŠ KANTNER (HC Škoda Plzeň)
Jednadvacetiletý útočník zažil přelomovou sezonu. V 52 utkáních nastřílel 18 branek, zaznamenal 37 bodů a stal se klíčovým hráčem Plzně. Jeho vzestupu jsme se již věnovali v jednom z předchozím článků, připomeňme však, v čem vynikal. 

Na grafice můžete vidět Kantnerovy statistiky z přesilových her, v nichž patřil k nejlepším extraligovým hráčům. Plzeňský forvard dokáže výborně zakončovat, k čemuž mu svými výbornými pasy pomáhal i Milan Gulaš.

Mezi útočníky pod 25 let byl druhým nejproduktivnějším, na ledě přitom stále nedostával tolik času jako ostatní (14:39 za zápas). V příštím ročníku se vyplatí ho pozorně sledovat.

PAVOL SKALICKÝ (BK Mladá Boleslav)
Nejproduktivnějším hokejistou v našem výběru byl boleslavský útočník Pavol Skalický, jenž se zařadil k nejlepším extraligovým hráčům vůbec. Už v lednu jsme ho zvolili nejlepším hráčem při hře 5 na 5 –slovenský forvard ovládl statistiky kontrolovaných vstupů a výstupů a patřil do nejlepší trojky v počtu bodů za 60 minut.

Celkem nasbíral čtyřiadvacetiletý útočník v 51 duelech 47 bodů, a v našem žebříčku tak jednoznačně obsazuje první příčku. Svým přehledem a skvělým držením puku dovedl Mladou Boleslav na čtvrtou pozici v základní části. Slovenský reprezentant po sezoně ve středočeském klubu zřejmě skončí, pravděpodobně odejde do finského týmu Lukko Rauma.

DAVID TOMÁŠEK (HC Sparta Praha)
Čtyřiadvacetiletý útočník přišel do Sparty v říjnu, ale ihned se stal klíčovým hráčem Pražanů. To prokázal jak v gólech a bodech, tak především v analytických statistikách, v nichž patřil k nejlepším v celé extralize.

Sparta s ním na ledě zaznamenala nejvyšší poměr střeleckých pokusů ze slotu (sCF %) ze všech hokejistů, kteří při hře 5 na 5 odehráli alespoň 300 minut. Bývalý útočník Pardubic byl rovněž výborným nahrávačem, přestože pravidelně nastupoval proti nejlepším lajnám soupeře (83% kvalita protihráčů).

LUBOŠ ROB (HC Škoda Plzeň)
Čtyřiadvacetiletý Rob dorazil do Plzně po minulém přelomovém ročníku ve Vsetíně s pověstí střelce a tu také potvrdil. V 52 zápasech nastřílel 16 gólů, i když strávil na ledě v průměru jen něco přes 13 minut za utkání. Jeho doménou byly především přesilové hry, ve kterých vstřelil 7 gólů.

Dařilo se mu ale i při hře 5 na 5. V limitovaném čase a proti slabším protihráčům byl v třicítce nejlepších hráčů v poměru střel na branku (SOGF %), sám pak vyslal v průměru 8,5 střel za 60 minut rovnovážného stavu hráčů na ledě, což mu stačilo na podobné umístění.

JIŘÍ SMEJKAL (HC Sparta Praha)
Smejkal začal v průběhu sezony dostávat čím dál tím více prostoru, až ji s 31 body zakončil jako čtvrtý nejproduktivnější hráč Pražanů. Třiadvacetiletý útočník zaznamenával výborné statistiky střeleckých pokusů ze slotu a bodů i analytických statistik (viz níže ↓).

To vše navíc dokázal při nelehkém úkolu čelit zápas co zápas nejelitnějším hokejistům soupeřů (86% kvalita). Bývalý útočník Medveščaku Záhřeb byl jedním z nejkomplexnějších útočníků uplynulého ročníku Tipsport extraligy.

JAN DUFEK (PSG Berani Zlín)
Skokan uplynulé sezony. Ještě na začátku ročníku odehrál čtyři utkání v Přerově, pak se vrátil do Zlína a zažil základní část, během níž si nakonec zahrál i za reprezentaci. Třiadvacetiletý forvard zaznamenal při hře 5 na 5 čtvrtý nejvyšší počet gólů, osmý nejvyšší počet bodů a 19. nejvyšší počet střel ze slotu za 60 minut.

Dufek mírně zaostával v analytických statistikách i přihrávkách, to však není jeho primární parketa. Přesto stojí za to být trochu opatrný, a to i vzhledem k tomu, že v průměru čelil při hře 5 na 5 poměrně snadným protihráčům (21% kvalita).

Další adepti: Ondřej Beránek (HC Energie Karlovy Vary), Adam Zbořil (BK Mladá Boleslav), Matěj Chalupa (Mountfield HK), Lukáš Rousek (HC Sparta Praha), Ladislav Zikmund (Rytíři Kladno), Jan Mandát (HC Dynamo Pardubice), Dominik Lakatoš (HC VÍTKOVICE RIDERA), Ondřej Najman (BK Mladá Boleslav)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz