Hokej v číslech: Naváže Kváča v Liberci na solidní výkony?

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Petr Kváča má za sebou první kompletní sezonu v extralize – a to v dresu velice silného Třince. Teď se stěhuje do neméně úspěšného Liberce, kde má nahradit Dominika Hrachovinu. Jak se Kváča uvedl a co od něj můžeme čekat dál?

Hokejista sezony

U brankářů často platí, že jejich výkony jsou nevyzpytatelné. Petr Kváča však do extraligového ringu vkročil poměrně solidně. V dresu Třince odchytal 30 zápasů, ze kterých 26 začínal, a Třinec si připsal při jeho startech 16 výher.

Nyní má v ambiciózním Liberci nahradit zmiňovaného Dominika Hrachovinu, který se stal podle novinářů nejlepším brankářem soutěže. Jaké k tomu má tedy Kváča, kterému je stále teprve 22 let, předpoklady?

Při porovnání s ostatními stabilními brankáři uplynulého ročníku Tipsport extraligy patří Kváča ve velké většině statistik do první poloviny. Za všech situací Kváča chytil při porovnání s průměrným brankářem o 10,76 gólu navíc a jeho úspěšnost zákroků byla o 1,57 % vyšší než extraligový průměr.

Ještě lepší je Kváča, pokud vezmeme do úvahy pouze hru 5 proti 5. V této základní herní situaci Kváča chytil Ocelářům 15,51 branky navíc a v základní části byl v tomto ohledu lepší pouze Miroslav Svoboda z Vítkovic. Pokud se zaměříme na nebezpečné střely z prostoru slotu, má Kváča nejlepší úspěšnost zákroků ze všech brankářů – 87,95 % (o 3,91 % vyšší než průměr), a chytil třetí nejvyšší počet gólů – 8,75.

Úspěšnost zákroků můžeme rozebrat i podle jednotlivých situací, jež samotné střele předcházejí. V extralize rozlišujeme už několikrát zmiňované tři typy přihrávek: křižné přihrávky, přihrávky zpoza branky a přihrávky na střelu z první. A Petr Kváča vyniká hned v několika kategoriích.

Jeho úspěšnost zákroků je nejlepší proti jakýmkoliv střelám, jimž předchází přihrávka. A první je i v úspěšnosti proti střelám z první a střelám po křižné přihrávce. Jedinou menší slabinou v Kváčových výkonech může být krytí dorážek, kde Kváča patří do druhé poloviny v brankářském srovnání.

Roli v jeho výkonech může hrát samozřejmě i tým před ním. Třinec patřil mezi celky, proti kterým si soupeři vytvořili nejméně střel z první. V dalších zmíněných kategoriích ale Kváča čelil zhruba průměrnému počtu jednotlivých střel.

Nyní se tedy Kváča přesouvá do Liberce, kde se pro něj určité věci změní. Každý tým totiž praktikuje odlišný styl bránění. Jaké jsou však defenzivní výsledky Liberce v porovnání s Třincem?

Statistiky střel proti ukazují, že Liberec a Třinec na tom byly v minulém ročníku velice podobně. Proti Liberci si soupeři vytvořili 27,83 střel za 60 minut, proti Třinci pak 28,2. Liberec byl naopak o málo horší v defenzívě slotu, kde se soupeři dostali k 11,57 střelám, proti Třinci k 10,95.

A velice podobně jsou na tom tyto dva celky, i pokud porovnáme střely po nebezpečných přihrávkách, tedy buď po křižných pasech, nebo zpoza branky. Kváčovi by se tedy nijak rapidně neměla zvýšit zátěž, které bude muset čelit, pokud Liberec naváže na své velice kvalitní výkony z této sezony.

Měl by tak být schopen potvrdit svoji pozici nadprůměrného extraligového gólmana, který navíc ve svém věku ještě nedosáhl na svůj plný potenciál. Prostředí v Liberci by mu k tomu mělo pomoct.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz