Hokej v číslech: Návrat domů. Jak si Stach na Kladně povede?

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Kladno ho pro velký hokej vychovalo, na Kladně poprvé nakoukl do extraligy a právě do Kladna se nyní útočník David Stach vrací. Za sebou má tři solidní sezóny v Plzni, i když v té poslední se mu tolik nedařilo. Jak si povede v dresu do nejvyšší soutěže se navracejících Rytířů?

partneři českého hokeje

Původně měl odejít do Sparty, své plánované působení v Holešovicích však nakonec z osobních důvodů ukončil. O necelý týden později se pak David Stach na rok upsal Kladnu.

„V Kladně jsem hrál asi svůj nejlepší hokej v kariéře. Vždy jsem snil o tom, abych si zahrál za Kladno extraligu,“ oznámil sedmadvacetiletý útočník po podpisu.

Ve skutečnosti do jednoho zápasu během sezony 2013/14 naskočil, zbytek své extraligové zkušenosti však samozřejmě prožil poslední tři ročníky v Plzni. Nejpovedenější z nich byla ta předloňská, když si během 46 zápasů připsal 35 bodů (19+16).

S tou uplynulou kladenský odchovanec už tolik spokojený být nemůže. Na vině byla i zranění – ve 30 duelech nakonec zapsal 15 bodů. V deseti střetnutích play off pak přidal tři body.

Jak si Stach povede v příští sezoně? A lze z té minulé vyčíst něco, co by pro jeho budoucnost na Kladně mohlo být důležité? Na to se podíváme v tomto článku.

Foto: hcsparta.cz

Pojďme si obě dvě poslední sezony Stacha srovnat. V té předminulé zaznamenal ve 46 zápasech 35 bodů (devět z toho v přesilovce) a vyslal na branku 91 střel (v gól proměnil 20,88 %).

V průměru odehrál za zápas 16 minut a 6 sekund, 12 minut a 42 sekund z toho při rovnovážném stavu hráčů na ledě a 3 minuty a 16 sekund v přesilovce.

V uplynulém ročníku nastoupil do 31 duelů, připsal si v nich 15 bodů (pět z toho při početních výhodách) a brankáře soupeřů ohrozil 63 střelami (proměnil z nich 7,94 %).

Za utkání pak v průměru strávil na ledě 14 minut a 53 sekund, 11:52 při rovnovážném stavu hráčů na ledě, 2:58 v přesilovkách.

Dva hlavní rozdíly jsou patrné už na první pohled.

Stach měl v minulé sezoně téměř o 13 % nižší úspěšnost střelby. A v průměru odehrál za zápas o více než minutu méně. Právě tady můžeme zřejmě najít první dva důvody poklesu v gólech a asistencích.

Není to ale všechno. Abychom však vzhledem k rozdílným časovým vzorkům mohli porovnat Stachovy statistiky v obou dvou sezonách, musíme si je přepočítat na 60 minut času při rovnovážném stavu hráčů na ledě. Jak vychází toto srovnání?

Předloni statistikám panoval. 1,54 gólů za 60 minut byl mezi 262 extraligovými hráči třetí nejlepší výkon, 2,26 primárních bodů druhý a 2,67 bodů dokonce první! I 9,4 střel na branku (76.) a 5,02 střel na branku ze slotu (17.) patřilo mezi elitní hodnoty.

Není však pochyb o tom, že Stachův gólový zápis by se snížil, nebýt čtvrté nejvyšší 20,88% úspěšnosti střelby.

V minulém ročníku se mu statistiky zhoršily – 0,65 gólů za 60 minut ho mezi 269 hráči řadilo na 83. příčku, 1,3 primárních bodů na 71. a 1,79 bodů na 50. místo. Pokles pozorujeme také u 7,15 střel na branku (77.) a 4,71 střel na branku z prostoru slotu (38.).

Co tedy z tohoto srovnání vyvodit?

Dá se říct, že v předminulé kariérní sezoně tam Stachovi padlo takříkajíc všechno. To neznamená, že by nehrál dobře – statistiky ho řadily na špici –, ale vysoká úspěšnost střelby mu pomohla a o rok později už tato čísla nedokázal zopakovat.

Minulý ročník však pocítil zase druhý extrém. Můžeme tak spíše sázet na to, že Stachův potenciál se pohybuje zhruba někde okolo 25 bodů. A protože by mohl hrát v první kladenské lajně vedle Jaromíra Jágra, může atakovat ještě mnohem vyšší mety.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz