Hokej v číslech: Nejlepší obránce extraligy? Moravčík vzal Plzeň útokem i obranou

Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

Před letošní sezonou se vydal na zkušenou do Kanady, prosadit se tam však nedokázal, a tak zamířil koncem ledna zpět do své domovské Plzně. A tam Michal Moravčík znovu ukazuje své kvality naplno, což potvrzují i čísla.

Pojď hrát hokej

Urostlý zadák zahájil sezonu v zámoří, kde podepsal smlouvu s montrealskými Canadiens. Do nejkvalitnější hokejové ligy světa se ale neprobojoval, několik měsíců pouze pendloval mezi farmami v AHL a o úroveň nižší ECHL. S bilancí 1+2 z dvaceti utkání v AHL a dvěma asistencemi ze čtyř zápasů v ECHL s ním koncem ledna Montreal rozvázal smlouvu a Moravčík se vrátil zpět do Plzně.

Na západě Čech je to ale zase ten Moravčík, jenž si vybojoval kontrakt v zámoří, ba dokonce lepší.

O jeho vysoké kvalitě svědčí už jen to, že od jeho příchodu, totiž 30. ledna 2019, neodehrál žádný jiný hokejista v extralize více než 234:31 minut. Právě tolik jich má na kontě plzeňský odchovanec. V přepočtu na utkání to dává 23:26 minut, což jej za celý dosavadní průběh sezony řadí na druhé místo za Ladislava Šmída.

Plzeňský odchovanec si vede znamenitě už co se týče produkce: za oněch deset utkání nasbíral dohromady sedm bodů za dvě branky a pět nahrávek a v období od svého příchodu je druhým nejproduktivnějším zadákem soutěže, o tři body za litvínovským Markem Trončinským.

Klatovský rodák však čtyři ze svých sedmi bodů vybojoval v přesilovkách, po zohlednění odehraného času za početní výhody to dává 9,56 bodu za šedesát minut, což řadí Moravčíka na samý vrchol žebříčku ligových beků, kteří za dané situace strávili na ledě letos alespoň 25 minut.

Statistiky při hře 5 na 5, tedy ty, které nejpřesněji ukazují celkovou výkonnost hráče, nám pak odhalují, proč se levorukému zadákovi tak daří bodovat – vše spočívá ve výborné schopnosti přihrávat. Michal Moravčík totiž dokáže svým spoluhráčům servírovat za každých šedesát minut hry v plných silách celkem 3,53 nahrávky na střelu, jedenácté nejvyšší číslo mezi obránci soutěže.

Ovšem ještě lepších výsledků dosahuje plzeňská jedenáctka při zohlednění kvality výběru těchto pasů, jelikož za výše zmíněný časový úsek pošle rovnou 2,47 přihrávek do slotu, což je zaprvé druhá nejvyšší hodnota z extraligových zadáků, a zadruhé to tvoří rovných 70 % jeho nahrávačské aktivity.

To se pak projevuje na výsledcích celé Škody při hře s Moravčíkem na ledě, a to ve snad každém měřitelném ohledu. Za účasti loňského reprezentanta totiž Plzeň za šedesát minut vypálí 60,07 střeleckého pokusu na branku soupeře, což znamená, že zmiňovaný zadák má druhý nejlepší vliv na ofenzivní produkci svého týmu mezi všemi ligovými obránci.

Zároveň Plzeň musí bránit pouze 34,63 střeleckého pokusu, o 12,22 méně, než když mladý zadák odpočívá na střídačce. Díky tomu si drží fantastický a mezi beky nepředstižený poměr Corsi týmu 63,43 %, o 8,8 % lepší, než mají jeho souputníci v plzeňském dresu.

A co to znamená pro západočeský klub?

Že se svým odchovancem na kluzišti zvládá vstřelit ohromných 80 % všech branek, které za takové situace padnou – 4,24 gólu pro za šedesát minut oproti 1,06 inkasovanému

Sečteno podtrženo

Michal Moravčík po návratu do Plzně boří fyzikální zákony extraligy, patří mezi nejlepší beky jak v útočné, tak i v obranné činnosti. Nemusí tedy být přehnané tvrdit, že je člen modrobílé skvadry tím nejkomplexnějším a dost možná i tím vůbec nejkvalitnějším zadákem elitní tuzemské soutěže.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz