Hokej v číslech: Nejlepší posila sezony –⁠ Bílí Tygři Liberec

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

V novém statistickém seriálu Nejlepší posila sezony si očima čísel představíme ty nejlepší akvizice, které se povedly každému ze čtrnácti extraligových celků před začátkem letošního ročníku či v jeho průběhu. Jako první se podíváme na vítěze základní části – liberecké Bílé Tygry.

partneři českého hokeje

Náš seriál začneme v brankovišti, nejlepší posilou Liberce totiž s pomocí statistik vyhlašujeme Dominika Hrachovinu! Ten sice pod Ještěd zavítal až v listopadu, ve zbylé části sezony ovšem mezi třemi tyčemi naprosto dominoval. Ročník 2019/20 zahájil člen mládežnických reprezentací ve švýcarské Ambrì-Piottě a někteří čeští fanoušci jej mohli zahlédnout v jejím dresu v Hokejové lize mistrů.

První zkušenost s alpským hokejem se ale nevyvedla úplně podle představ, a tak se po třinácti startech za Bianco-Blu domluvil s Bílými Tygry a vůbec poprvé okusil tuzemskou nejvyšší soutěž (do léta 2018 totiž Hrachovina strávil svou veškerou profesionální kariéru v organizaci finské Tappary – kam se od příštího ročníku mimochodem vrací).

Od svého příchodu do Liberce v polovině listopadu Dominik Hrachovina nevynechal jediný zápas, navíc do každého z nich naskočil hned od začátku a v daném období byl s více než 2118 odchytanými minutami vůbec nejvytěžovanějším gólmanem soutěže.

A není se co divit, že dostával pětadvacetiletý brankář tolik prostoru, celkově totiž zaznamenal 92,65% úspěšnost zákroků, kterou mezi pravidelně chytajícími gólmany překonala v celé extralize jen třinecká dvojice Patrik Bartošák – Jakub Štěpánek (a z jedniček dokonce nikdo), a zcela nejlepší průměr 1,95 inkasované branky na 60 minut hry.

Jistě, Hrachovina sice trošku těžil z disciplinovanosti Libereckých (Bílí Tygři hráli v celé sezoně jen 180 oslabení, čtvrté nejmenší číslo), nicméně jeho statistiky neklesají ani při zohlednění jen hry v plných silách na obou stranách. Jeho 93,51% preciznost v čapání kotoučů byla čtvrtou nejlepší v lize a druhou mezi brankářskými jedničkami (za Ocelářem Petrem Kváčou) a 1,77 inkasování za průměrnou šedesátiminutovku mu pak vyneslo celkově pátou příčku.

Největšími přednostmi Dominika Hrachoviny pak bylo zejména likvidování střel ze slotu, těch dokázal během hry 5 na 5 pochytat 87,5 % a kterých navíc musel každých šedesát minut zvládat poměrně vysoký počet – 11,3 (v extraligových ohledech až desáté nejnižší číslo), a dorážek, těch zastavil za stejných podmínek 88,7 %; v obou případech čtvrtý nejvyšší podíl v lize.

Brněnský rodák k tomu dokázal svůj tým výborně podržet i při oslabeních, v nich inkasoval jen sedmnáctkrát a zaznamenal 89,51% úspěšnost zásahů, jak jinak než čtvrtou nejlepší hodnotu v soutěži. Navíc jako jeden z pouze tří gólmanů s alespoň pěti účastmi v prodloužení během pětiminutové náhlé smrti ani jednou neinkasoval (ostatními dvěma byli sparťanský Matěj Machovský a Gašper Krošelj z Boleslavi).

Čestná zmínka

V případě Liberce nebylo rozhodování o nejlepší posile úplně jednoduché, Hrachovinovi totiž celkem zdatně konkuroval Michal Bulíř. Navrátilec do bílo-modré skvadry si ve 36 utkáních připsal 39 bodů (18+21) a s průměrem 3,6 bodu na 60 odehraných minut obsadil pátou příčku v celé soutěži (2,5 za 60 minut hry 5 na 5, to stačilo na sedmnácté místo). Za plných sil na obou stranách byl také druhým nejproduktivnějším šutérem ze slotu v celé extralize, za 60 minut stihl 9,9 střeleckého pokusu.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz