Hokej v číslech: Nejlepší posila sezony –⁠ HC Kometa Brno

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

V novém statistickém seriálu Nejlepší posila sezony si očima čísel představíme nejlepší akvizice, které se povedly každému ze čtrnácti extraligových celků před začátkem letošního ročníku či v jeho průběhu. Po krátké pauze navážeme u brněnské Komety.

Moravané jako jedni z mála týmů v extralize před zahájením letošního ročníku nelanařili ve větším množství známá jména, přeci jen co se největších hvězd týče, tam není už moc prostoru k vylepšování. Přesto si však s Brnem jeden hráč známý i v zámoří plácl a právě o něm bude dnešní článek –⁠ nejlepší posilou Komety za uplynulý ročník vyhlašujeme obránce Filipa Pyrochtu!

Ještě než začneme, je třeba jedné malé poznámky. Některé z vás možná trochu zaskočilo, že toto ocenění nepřipadlo Tomáši Plekancovi, a ano, je pravda, že ten je oficiálně hráčem Brna až od konce loňské sezony, nicméně jelikož v minulém ročníku odehrál v modro-bílé v rámci střídavých startů z Kladna šestnáct utkání, nemůžeme jej už považovat za novou akvizici.

Nyní už ovšem zpět k Pyrochtovi. Rodák z nedaleké Třebíče již od dorosteneckého věku hokejově vyrůstal v Liberci, pod jehož záštitou také poprvé ochutnal seniorský hokej, když v závěru sezony 2012/13 vypomáhal v Benátkách nad Jizerou a kde také odehrál většinu následujícího ročníku.

Po něm se přestěhoval do kanadské juniorky a dva roky strávil v quebecké QMJHL, než se rozhodl vrátit zpět pod Ještěd. V dresu Bílých Tygrů nastupoval další dvě sezony, po nichž dostal nabídku smlouvy od Nashville Predators, a tak jel ještě jednou vyzkoušet štěstí za velkou louži.

Nicméně ani tentokrát to nevyšlo úplně podle představ, do kádru NHL se Filip Pyrochta nedostal a ročník rozdělil mezi farmy v AHL a nižší ECHL. A když se ze zájmem ozvala brněnská Kometa, zamířil mladý bek zpět do extraligy, kde podepsal rovnou tříletou smlouvu. A zatím to vypadá, že se Moravanům tento kauf náramně povedl...

V současnosti třiadvacetiletý zadák se okamžitě etabloval do elitní pětky týmu, během padesáti utkání totiž odehrál 1072:39 minut, v přepočtu tedy 21:27 minut na zápas, vůbec nejvíce ze všech hráčů mužstva. A za projevenou důvěru se odvděčil solidními šestnácti body (3+13), více stihl mezi brněnskými obránci už pouze Ondřej Němec.

Právě spolu s ním byl Pyrochta jedním ze dvou defenzivních mužů, kteří pravidelně naskakovali i na přesilové hry, v nich si mladší z této dvojice připsal pět bodů (2+3) a v přepočtu na odehraný čas překonal svého zkušenějšího kolegu o 0,5 bodu na 60 minut v početní výhodě (konkrétně se jedná o 3,2 bodu vůči 2,7 v případě Němce).

Zaměřme se však na jeho hru za statisticky hodnotnější hry 5 na 5. I v ní dosahoval vicemistr světa do 18 let z roku 2014 úctyhodných výsledků, jeho průměr 0,6 bodu za šedesát minut překonal z obránců Brna kromě již zmíněného Ondřeje Němce už jen Jan Štencel, který však začátkem prosince odešel do Vítkovic.

Filip Pyrochta se co se ofenzívy týče předvedl jako velice komplexní obránce, jenž se snad ve všech statistikách umisťoval v rámci svého týmu velmi vysoko. Těsně po Ivanu Barankovi byl v celkovém součtu druhým nejaktivnějším kanonýrem z brněnské defenzívy, během 60 minut vyslal 8,5 střeleckého pokusu, což činí 16,7 % takové aktivity celé pětky.

A vůbec nejčastěji ze všech zadáků týmu pak své střely vysílal ze slotu, konkrétně se jednalo o 1,2 za stejnou časovou periodu. I proto je však docela s podivem, že za hry v plných silách na obou stranách se mu ani jednou nepodařilo skórovat, kromě něj zůstali bez gólu už jen defenzivně zaměření Tomášové Bartejs a Malec, zejména když si vezmeme, že na obránce velice nadprůměrných 53,3 % všech jeho střeleckých pokusů skončilo až ve výstroji soupeřova brankáře.

Mapa znázorňující, do jakých části branky mířily všechny střely na branku Filipa Pyrochty za stavu 5 na 5.

Mapa znázorňující, do jakých části branky mířily všechny střely na branku Filipa Pyrochty za stavu 5 na 5.

Ovšem co chybělo zadákovi s už sedmnácti starty za seniorskou reprezentaci v přesnosti zakončování, to doháněl svou tvořivostí. Žádný jiný brněnský bek neměl takový vliv na zakládání útoků jako právě Pyrochta –⁠ ten za 60 minut hry stihl hned 14,8krát úspěšně dostat puk do středního pásma a 4,6krát jej pak i přenést do ofenzivní třetiny.

Pro zajímavost –⁠ v obou těchto hodnotách dominoval mezi obránci Komety poměrně s přehledem, nad svým nejúspěšnějším spoluhráčem (v případě výstupů z vlastního pásma to byl Tomáš Bartejs, u vstupu do útočného pásma pak Stanislav Svozil) si udržel 17%, respektive 20% náskok.

A obdobně tvořivý byl pak i s pukem na čepeli, svým spoluhráčům přímo přihrál za 60 minut na 2,5 střeleckého pokusu, z čehož pak 1,0 tvořily nahrávky do slotu; v první hodnotě jej v dané konkurenci překonali znovu jen Ondřej Němec a Jan Štencel, v té druhé už pouze poslední jmenovaný.

Navzdory těmto výborným ofenzivním statistikám, Filip Pyrochta přinášel Kometě významný užitek i ve vlastním pásmu. Například každých šedesát minut zabránil soupeři v 1,5 přechodu do obranného pásma Moravanů, jen nepatrně více jich stihl Ivan Baranka.

Svou celkovou defenzivní prací pak přispěl k tomu, že s ním na ledě mělo Brno za hry 5 na 5 92,9% úspěšnost zásahů proti střelám na branku, třetí nejvyšší v rámci svých obránců (a takřka shodnou s druhým Tomášem Bartejsem).

Ale zejména bylo těchto projektilů výrazně méně, za 60 minut museli modro-bílí čelit pouze 52,2 střeleckému pokusu, neboli o 2,3 méně, než když hráč s dvaačtyřicítkou na zádech odpočíval na střídačce –⁠ lepší vliv na celkovou obrannou hru mužstva neměl žádný jiný jeho spoluhráč.

A na závěr ještě musíme dodat, že u všech těchto statistik je potřeba zohlednit fakt, že Pyrochta nastupoval v celkovém součtu ze všech brněnských zadáků s nejméně kvalitními spoluhráči (počítáno dle průměrného odehraného času těchto hráčů) a proti třetím nejnáročnějším soupeřům.

Čestná zmínka

Hodně nenápadná, o to víc však nebezpečná ofenzivní zbraň Komety se skrývala ve Vladimíru Svačinovi, ten celkově stihl za dvacet utkání nasbírat dvanáct bodů (5+7), neboli v přepočtu na 60 minut hry v pěti 2,3 bodu, což je po Muellerovi a Holíkovi třetí nejlepší hodnota v týmu, což tvoří přesně jednu třetinu všech bodů získaných jeho pětkou.

Posila z Poruby se ukázala zejména jako výborný nahrávač, například hodnotu 8,7 přihrávky na střelu za 60 minut překonal už pouze v tomto ohledu suverénní Petr Holík, přesto se však Svačina hned po vánočních svátcích přestěhoval do Pardubic.

Kdyby zůstal v Brně, kdo ví, na kolika bodech by se nakonec zastavil –⁠ hrubou matematikou měl najeto na překonání třicetibodové hranice (za předpokladu odehrání všech 52 kol, takže tato hodnota je spíše jen pro představu), a to ačkoliv nastupoval až ve čtvrté lajně!

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz