Hokej v číslech: Nejlepším brankářem sezony byl Ondřej Kacetl

Foto: hcocelari.cz

15. července 2022, 21:19

Ondřej Hudec

Poslední dva roky jsme se v našem seriálu Hokej v číslech věnovali vždy po skončení sezony nejlepším hráčům na jednotlivých pozicích. To nechybí ani po ročníku 2021-2022, kdy se pohledem čísel podíváme postupně na nejlepšího brankáře, obránce a útočníka.

Zásadní roli v porovnání brankářů hraje statistika očekávaných gólů, která porovnává výkony jednotlivých brankářů na základě toho, kolik gólů inkasovali ve srovnání právě s očekáváním. To je založeno na vytvořených střeleckých příležitostech soupeřů, kterým brankář čelí. V zásadě tedy alespoň částečně odbourává vliv defenzivní hry týmu před brankářem.

Druhou statistikou, která hraje v hodnocení brankářů pomocí čísel důležitou roli, je GSAA. To je anglická zkratka pro góly chycené nad průměr. A porovnává tedy úspěšnost zákroků daného brankáře s ligovým průměrem.

Především na základě zmíněných statistik vyšel jako nejlepší brankář Ondřej Kacetl z třineckých Ocelářů. Ten patřil mezi nejlepší v základní části, na kterou se zaměříme především, a své výkony pak ještě vygradoval v play off, a to už druhou sezonu v řadě.

První věc, kterou je třeba zmínit je fakt, že Kacetl rozhodně neměl za obranou Třince nejtěžší práci. Právě ale při započtení kontextu co nejlépe si vedl na výbornou. Ze všech brankářů měl v základní části nejlepší úspěšnost zákroků s 93 %. Naskočil do 25 zápasů, ve kterých se podílel na 17 výhrách a inkasoval hluboko pod dva góly na utkání. Podle těchto základních statistik by Kacetla jistě kde kdo zařadil mezi nejlepší gólmany sezony. A pohled na pokročilá data to potvrzuje.

Třinecká obrana fungovala v sezoně výborně, když společně s defenzivou Mountfieldu patřila na špici extraligy. Kacetl čelil v přepočtu na 60 minut šancím soupeřů na 2,17 očekávaných gólů za 60 minut a inkasoval pouze 1,64 gólů za stejný čas. Jako jediný brankář se tak dostal pod dva góly za hodinu hry, kterou strávil v brance!

V celkovém součtu základní části měli soupeři šance na 50,2 očekávaných gólů a Kacetl inkasoval 38, tedy o 12,2 gólů méně. To ho v absolutním součtu řadí na druhé místo za Dominika Frodla. Pokud ovšem všechny gólmany zařadíme na stejnou čáru, kdy porovnáme jejich výkony proti 100 očekávaným gólům, byl Kacetl nejlepším brankářem. Inkasoval totiž o 24,3 gólů méně.

V porovnání s extraligovým průměrem na základě statistiky GSAA pak byl Kacetl taktéž nejlepším, když se zmíněnou úspěšností 93 % inkasoval během základní části o 12 gólů méně než průměrný brankář.

Důležitou součástí výkonu brankářů je také to, jak si vedou proti nejnebezpečnějším střelám, které z prostoru slotu, nejčastěji pak z bezprostředního okolí brankoviště. Právě ty nejlépe ukazují schopnosti brankáře. A i v tomto směru patřil Kacetl mezi extraligovou špičku.

Právě z vysoce nebezpečných střel totiž inkasoval hned o 10,3 gólů méně než byla očekávání, čímž vévodil všem brankářům. Úspěšnost zákroků pak měl druhou nejlepší po Janu Strmeňovi z Českých Budějovic, když chytil 83,6 % vysoce nebezpečných střel, které na něj mířily.

Svoje výkony pak Kacetl potvrdil i během play off, ve kterém Třinec dokráčel k obhajobě titulu. Naskočil do 13 zápasů, ve kterých inkasoval o 6,3 méně než byla očekávání, když zaostal pouze za Gašperem Krošeljem z Mladé Boleslavi. Z vysoce nebezpečných střel pak inkasoval o 3,5 gólů méně a měl nejlepší úspěšnost zákroků s 81,3 %.

Oceláři se na Kacetla mohli spolehnout zkrátka od startu sezony až do samotného konce. Pro nás byl pak nejlepším gólmanem ročníku 2021/2022 a Třinec na jeho výkonech jistě bude stavět i následující sezonu.

Foto: Marian Ježowicz, hcocelari.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz