Hokej v číslech: Nejméně doceněný gólman extraligy?

Foto: Aleš Bedlík, hokejkv.cz

Ruku na srdce, když při rozhovoru s přáteli dojde na otázku, kdo je nejlepší brankář Tipsport extraligy, jen málokdo z nás během diskuse nadhodí jméno Filipa Novotného. Ovšem statistiky ukazují, že karlovarský gólman patří ve všech ohledech mezi naprostou elitu.

partneři českého hokeje

Tím zřejmě hlavním důvodem, proč si jméno jihlavského odchovance na první dobrou nespojíme s těmi nejlepšími brankáři soutěže, jsou celkově slabé defenzivní výkony jeho Energie. Karlovy Vary v uplynulé sezoně inkasovaly celkem 168 branek, tedy čtvrtý nejvyšší počet v extralize, nicméně Filip Novotný musel zpoza svých zad lovit pouze 103 kotoučů.

Navíc když zohledníme jeho výraznou vytěžovanost, dává to dohromady průměr 2,61 inkasování na zápas, což je rázem mírně nadprůměrná hodnota v ohledu celé ligy. Podstatně přesnější obrázek o schopnostech brankáře nám ale dávají statistiky úspěšnosti zákroků a zrovna u strážce karlovarské svatyně jsou extrémně podstatné.

Proč? Protože devětadvacetiletý gólman měl v uplynulé sezoně spolu s Miroslavem Svobodou vůbec nejnáročnější práci ze všech brankářů –⁠ za průměrných 60 minut hry 5 na 5 totiž čelil hned 34,5 střeleckému pokusu a 15,5krát musel zasahovat proti ráně ze slotu. Obě hodnoty ze všech jedniček jen o kousek překonal pouze zmiňovaný Svoboda.

Přesto si však Filip Novotný vedl znamenitě, v celkovém součtu pochytal bravurních 92,3 % všech střel na branku a mezi zahajujícími gólmany obsadil druhou příčku pouze za Dominikem Hrachovinou (a při započítání všech relativně pravidelně naskakujících brankářů ho kromě Hrachoviny předčil jen Jakub Štěpánek).

Abychom tedy eliminovali vlivy časté hry v oslabení, která může výrazně zamlžit skutečné brankářské kvality, budeme odteď počítat statistiky pouze při hře 5 na 5. Ovšem i tak dostaneme stejný obrázek o karlovarské pětatřicítce, jež ve všech možných oblastech práce maskovaných mužů patří vždy přinejmenším mezi TOP 5 české extraligy.

Opět začneme celkovým pohledem na věc –⁠ s 93,1% úspěšností zákroků patří Filipu Novotnému pátá příčka mezi všemi ligovými jedničkami, a to navzdory výše popsané druhé nejvyšší vytěžovanosti. A ještě o jednu pozici lepší výsledky vykazuje proti střelám z mezikruží, těch zneškodil celkem 87,4 %, navíc od přeskočení Svobody a Hrachoviny, a tudíž stříbrné medaile, jej dělí pouze mizivé zlomky procenta.

Někdejší gólmanská volba číslo jedna mládežnických reprezentací si umí poradit i s těmi nejnáročnějšími střelami –⁠ ačkoliv musí Novotný čelit pátému největšímu množství brankáři tak neoblíbených střel z první, 4,9 za 60 minut hry, mimo svou klec jich udrží 90,8 %, číslo překonané pouze čtyřmi dalšími jedničkami.

Ostatně gólman se zkušenostmi z KHL vytahuje své zbraně právě když jde do tuhého a dokáže uspět tam, kde jiní selhávají.

Jednou z takových oblastí jsou střely ze slotu, jimž navíc předchází křižná přihrávka –⁠ jinými slovy ty střely, u kterých se musí brankář ve zlomku sekundy přesunout od jedné tyče ke druhé. Ačkoliv průměrný gólman si poradí pouze se 76,4 % takových pokusů, Filip Novotný jich v uplynulé sezoně polapil 83,0 %. Ze všech extraligových jedniček si lépe vedli pouze Petr Kváča a Ondřej Kacetl.

Ještě o dvě procenta lépe, tedy s 85,0% precizností, si počínal při střelách z první mířících z mezikruží a i zde mu patřila třetí příčka v dané konkurenci. A že má bleskové reflexy, to nám potvrzuje i statistika úspěšnosti proti dorážkám –⁠ těch dokázal polapit celkem 82,9 %, čtvrtý největší podíl v soutěži. 

Ovšem vůbec nejplatnější je pro svůj tým v okamžiku, kdy na jeho výstroji leží největší tlak –⁠ řeč je o soupeřových přečíslení. Proti přesile dokázal Filip Novotný uspět v 83,4 % případů, v celé extralize byl pouze jediný úspěšnější gólman, a to Petr Kváča. 

Pro představu, jak obrovskou podporou pro Energii její muž v brankovišti je: pokud by za Karlovy Vary místo něj chytal průměrný brankář (tedy ten s 91,1% úspěšností zákroků), inkasovali by Západočeši v průběhu sezony o dvacet jedna gólů více! Žádný jiný ligový gólman svým spoluhráčům nezachránil víc nepříjemností.

A na závěr musíme zmínit ještě jednu důležitou věc –⁠ ačkoliv u mnoha zmiňovaných statistik padala slova jako "čtvrtý nejlepší" či "pátý nejlepší", je potřeba si uvědomit, že mezi elitní pěticí byl Novotný ve všech sledovaných ohledech. S výjimkou něj a třineckého Petra Kváči totiž každý brankář soutěže měl alespoň v nějaké oblasti své hry slabinu, větší či menší.

Navíc, i sám Kváča odchytal pouze 29 utkání v porovnání s Novotného 41 starty a celkově se mohl opřít o podstatně pevnější defenzívu před sebou (stačí se podívat jen na rozdíl 34,5 a 28,5 střely proti za 60 minut hry pět na pět –⁠ druhého největšího počtu v případě karlovarského gómana a lehce podprůměrného u jména toho třineckého).

Sečteno podtrženo

Ačkoliv tomu celkové defenzivní výkony karlovarské Energie na první pohled nenasvědčují, Filip Novotný patří mezi naprostou špičku toho, co může Tipsport extraliga v současnosti mezi třemi tyčemi nabídnout. Vyniká zejména ve své všestrannosti, jeho hra nemá snad žádná slabá místa, a bravurních výkonech v těch nejnáročnějších situacích.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz