Hokej v číslech: Nejžhavější komodita na trhu volných hráčů?

Foto: Josef Poláček, FB: Rytíři Kladno

Ačkoliv za sebou máme už v podstatě polovinu května, stále zůstává v českých končinách mnoho kvalitních hokejistů bez smlouvy na příští rok. Jedním z nich je i loňský Rytíř Brady Austin, jehož statistiky nemůžou nechat snad žádný extraligový tým bez zájmu...

partneři českého hokeje

Rodák z maličké tříapůltisícové obce Bobcaygeon ležící zhruba na půli cesty mezi Torontem a Ottawou byl v loňské sezoně jednoznačně nejvýznamnějším tahounem kladenské defenzívy, ostatně stačí zmínit jen to, že v kompletní dvaapadesátizápasové sezoně nasbíral dohromady ohromných 43 bodů (18+25).

Tím se stal nejen s úctyhodným náskokem nejproduktivnějším bekem a zároveň nejlepším střelcem-obráncem, ale v celkovém žebříčku bodování soutěže obsadil osmou příčku, a to útočníky nevyjímaje! A Rytíři si byli jeho přínosu moc dobře vědomi, vždyť dohromady strávil na ledě Brady Austin 1363:32 minut, neboli v přepočtu 26:13 minut každé utkání! V celé extralize tato čísla překonal už jen nezničitelný Ladislav Šmíd.

Na jednu stranu sice musíme zmínit, že kanadský bek odehrál za zápas bez dvou vteřin rovné čtyři minuty v přesilovce a díky tomu obohatil svoje konto o sedmnáct bodů, nicméně i když tohle vše zohledníme, zůstávají jeho ofenzivní čísla výjimečná.

Při započítání bodů získaných pouze za stavu 5 na 5 a přepočtení na šedesát minut totiž dostaneme hodnotu 1,4 bodu, jež je zaprvé takřka dvojnásobná oproti druhému nejproduktivnějšímu zadákovi Kladna Matyáši Zelingrovi (ten za stejný časový úsek stihl bodu 0,8), ale hlavně zadruhé se jedná o páté nejvyšší číslo mezi všemi extraligovými obránci.

A navíc, Austin si připsal 24,7 % ze všech bodů, které dohromady získala jeho pětka, což už nepřekonal žádný jiný zadák v soutěži. Fyzicky dosti urostlý bek vyniká snad v každé ofenzivní statistice, vůbec nejvíce ale pozornost poutají jeho střelecké schopnosti.

Za průměrnou šedesátiminutovku vyšle hokejista s pěti starty v NHL coby hráč Buffalo Sabres směrem k soupeřově kleci 12,3 střeleckého pokusu, dvanáctý největší počet v lize, a dohromady se tak stará o 22,0 % veškeré střelecké aktivity aktuální pětky Kladna, v tomto ohledu mu patří o jednu vyšší příčka. Ovšem není to tak, že by pálil bez rozmyslu z každé pozice, 14,8 % ze svých střeleckých pokusů vysílá ze slotu, v celkovém součtu tedy 1,9 projektilu každých 60 minut a právě tato hodnota jej řadí na sedmnácté místo v soutěži.

Vůbec nejpozoruhodnější je však přesnost jeho střel, 11,9 % všech puků, které dostane až do prostoru mezi třemi tyčemi, totiž skutečně překoná soupeřova gólmana, lepší úspěšnost vykazují jen čtyři jiní extraligoví zadáci. Tuto schopnost ostatně můžeme v praxi vidět na příkladu výše.

Velký podíl na takto vysokém číslu má také to, kam Brady Austin nejčastěji míří – osm z celkově jedenácti branek, které vstřelil za stavu pět na pět, totiž překonalo brankáře v horní části branky. Zejména pak pálí na lapačkovou stranu, neboli vzhledem k tomu, že se levoruký zadák pohybuje takřka výhradně pohybuje u levého mantinelu, zcela napříč kluzištěm.

Vizualizace znázorňující, do jakých částí branky padaly góly Bradyho Austina za stavu 5 na 5.

Vizualizace znázorňující, do jakých částí branky padaly góly Bradyho Austina za stavu 5 na 5.

Šestadvacetiletý Kanaďan ale není jen tím koncovým mužem v kladenských kombinacích, který by jen čekal na kotouč, sám totiž velmi často zakládá útoky Rytířů, respektive je přenáší ze středního pásma do toho ofenzivního. Za 60 minut hry si připíše 5,3 úspěšného přechodu útočné modré čáry, tentokrát pro změnu třináctý nejvyšší počet v dané konkurenci; navíc tak činí s velice slušnou 89,4% efektivitou.

Doteď jsme vychvalovali jen Austinovy ofenzivní statistiky, je však ale dostatečně hodnotný i takříkajíc dozadu? A čísla ukazují, že vzhledem ke svému útočnému zaměření rozhodně ano. Například každých 60 minut při hře 5 na 5 úspěšně zamezí soupeři v 1,2 vstupu do obranného pásma Kladna, v ohledu týmu má jen o nepatrný zlomek lepší výsledky jeho kanadský spolubojovník Brendon Nash a v celé soutěži patří Austinovi jednatřicátá příčka.

A když sečteme dohromady veškerou jeho defenzivní práci, zjistíme, že právě s ním na ledě museli Rytíři čelit nejméně střeleckým pokusům, konkrétně 52,4 každých šedesát minut. V porovnání se spoluhráči kladenské sedmapadesátky to znamená, že svou přítomností ve hře svému týmu snížila starosti za stejný časový úsek o 11,2 střeleckého pokusu - v tomto ohledu má lepší vliv v celé soutěži už jen Michal Moravčík (v součtu jeho působení v Plzni i Litvínově).

Celkově pak s Austinem ve hře měl jeho tým kotouč na čepelích o 4,6 % více času než hokejisté soupeře; netřeba dodávat, že to je opět nejlepší hodnota mužstva. K tomu, a ostatně ke všem předchozím statistikám, je tedy potřeba říct, že ze všech kladenských beků nastupoval více než metrák vážící zadák s nejkvalitnějšími spoluhráči, na druhou stranu se ale musel vypořádat po André Lakosovi s v průměru druhými nejnáročnějšími soupeři.

Pro potenciální zájemce ale vyvstává ještě jedna otázka – co Austinovo z hokejového hlediska srostlé dvojče Brendon Nash? Nejsou všechny tyto impozantní statistiky jen dílem výborné chemie mezi dvěma Kanaďany? A nebylo by tedy nutné zakoupit celý balíček a přetáhnout na svou stranu oba hráče?

Čísla naznačují, že s velkou pravděpodobností ne. V době, kdy Brady Austin nastupoval bez Nashe, totiž vykazoval vlastně ještě o něco lepší ofenzivní statistiky než s ním.

Kupříkladu byl podstatně aktivnější při nahrávání, za 60 minut hry přihrál svým spolubojovníkům na 3,9 střely oproti 2,3 při hře s druhým zástupcem hokejové Mekky; stejný trend se pak ukazuje i v zakládání útoků, tady si polepšil ze 4,6 úspěšného vstupu do pásma na 8,6 za šedesát minut, v případě výstupů z vlastního pásma pak poskočil z 10,1 na 18,0 za shodný časový úsek.

Samozřejmě tedy musíme dodat, že oba hráči ze země javorového listu spolu strávili za stavu 5 na 5 bezmála 84 % času, kdy byl Austin na ledě, tudíž je vzorek jejich oddělené hry poměrně malý, a navíc defenzivní statistiky vykazují přesně opačný pohyb.

Nicméně změny jak ofenzivních, tak obranných hodnot lze vysvětlit tím, že se zámořskou dvojicí nastupují kvalitnější spoluhráči (což na jedné straně zlepší defenzivní čísla a na straně druhé naopak zhorší ta útočná, jelikož Austin dostává méně prostoru pro vlastní tvorbu), tudíž je možno s klidným srdcem předpokládat, že by se jeho statistiky bez Nashe nijak výrazně nezhoršily.

Sečteno podtrženo

Brady Austin předváděl v uplynulé sezoně opravdu pozoruhodné výkony, díky kterým držel až do posledního kola své Kladno naději na přežití. Zejména jeho ofenzivní práce poutala mnoho zájmu, ovšem i ve vlastním pásmu tento Kanaďan ví co a jak, a celkově tak může svému potenciálnímu novému zaměstnavateli nabídnout zcela komplexní hru na vysoké úrovni. 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz