Hokej v číslech: Pardubice přivedly jednoho z nejlepších obránců extraligy

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Jenom dva obránci vstřelili v letošní základní části víc gólů, v play off už ho pak nepřekonal žádný. Jan Košťálek zkrátka zažil další výbornou sezonu. Na tu příští však mění dres: nově bude oblékat ten pardubický. Co od něj můžou na východu Čech očekávat?

Fanshop národního týmu

Hokejisté Sparty zaslouženě vyhráli základní část uplynulého ročníku. Dali nejvíc gólů a nejméně jich inkasovali, na špici byli taky ve všech dalších důležitých statistikách. Velký podíl na tom měl obránce Jan Košťálek, který ze zadních řad podporoval kvalitní útok a zároveň řídil pevnou obranu.

Teď odchází do Pardubic, kterým se upsal na tři roky. Přichází do týmu s velkými ambicemi, jenž posílil o další velká jména v čele s brankářem Dominikem Frodlem. Troufáme si však říct, že právě Košťálek jako jeden z nejlepších extraligových obránců by mohl mít největší vliv na výkony mužstva.

Už po sezoně 2019/20 jsme psali, že Košťálka najdete ve špičce obránců ve většině důležitých statistik. Rok poté se na tomto tvrzení nic nemění. V základní části byl s 26 body (11+15) šestým nejproduktivnějším bekem, v přepočtu pátý. Většinu bodů (14) nasbíral v přesilovkách, v nichž patřil k extraligové elitě.

Zároveň však často střílel i nahrával při hře 5 na 5, která je pro všestrannost hráče nejdůležitější. Ve střelách na branku (SOG) ho najdeme na šestém místě, v nahrávkách na střely pak ve výborné konkurenci na šestnácté pozici.

Košťálek přitom nastupoval proti největším hvězdám soupeřů, takže se kromě útočení musel věnovat i bránění. A i tady si vedl výborně. Sparta s ním své protivníky výrazně přestřílela (60,3% podíl střel ze slotu) a měla třetí nejvyšší podíl očekávaných gólů u obránců (58,9 %).

Útočí a brání, střílí i nahrává. Košťálkovu všestrannost jsme si ukázali na několika příkladech, pojďme ale přidat ještě jeden. Týká se klíčové vlastnosti moderního beka: rychlého pohybu s kotoučem.

Také v tomto ohledu patří šestadvacetiletý obránce k nejlepším v extralize i týmu. Konkrétně ve vstupech s pukem do útočného pásma a výstupech z obranného pásma. Ve Spartě ho vždy předčil jen v těchto statistikách tradičně výborný Pavelka.

Jen těžko bychom hledali velké slabiny ve hře Jana Košťálka, jenž platí za jednoho z nejmodernějších obránců extraligy. Pardubice v něm získávají hráče s velkým (reprezentačním) potenciálem, který chtějí využít ve snaze dostat se na vrchol.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz