Hokej v číslech: Patrik Zdráhal? Parádní kauf Litvínova

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Patrik Zdráhal. Uplynulou sezonu zahájil ve svých domovských Vítkovicích, den po Novém roce se ale přestěhoval na hostování do Plzně a nyní mění angažmá znovu, tentokrát posílí řady Litvínova. A čísla naznačují, že by za tuto akvizici měl ve Vervě někdo dostat hezky přidáno...

Pětadvacetiletý odchovanec klubu z jihoostravské čtvrti je totiž jedním z nejnenápadnějších elitních hokejistů soutěže. Ostatně to, že jeho jméno nebývá příliš často hokejovou veřejností doplňováno superlativy, je poměrně pochopitelné, přeci jen dohromady v obou zmiňovaných týmech nasbíral za 45 utkání jen nepříliš výrazných 21 bodů (9+12). Ovšem pokročilé statistiky odhalují pravé Zdráhalovy kvality.

Protože mladý forvard rozdělil sezonu mezi dva celky, rozdělíme i my tento článek na dvě části. A vezmeme to chronologicky, takže jako první se podíváme na data z Vítkovic.

Tam Zdráhal stihl ve zraněním zkrácené štaci 23 duelů, v nichž zaznamenal třináct bodů (4+9), a v průměru odehrál za zápas 16:46 minut; sem tam také naskočil jako náhradník na přesilovky. Už jen tato základní hodnota nám říká, že pokud by hokejista s nedávnými reprezentačními zkušenostmi zůstal na východě republiky a zdravý, atakoval by v kompletní sezoně třicetibodovou hranici

Schéma rolí útočníků Litvínova podle podílu odehraného času za stavu 5 na 5 v porovnání s ligovým průměrem jednotlivých útočných trojic. Jména s hvězdičkou označují hráče, kteří loni pravidelně nastupovali za Litvínov, ale v současnosti nebylo potvrzeno, ani vyvráceno jejich setrvání v klubu. Jména kurzívou se světlými značkami označují hráče, kteří po ukončení sezony z klubu odešli. V grafu chybí Martin Havelka a Josef Jícha, kteří loni hráli v Chance lize.

Schéma rolí útočníků Litvínova podle podílu odehraného času za stavu 5 na 5 v porovnání s ligovým průměrem jednotlivých útočných trojic. Jména s hvězdičkou označují hráče, kteří loni pravidelně nastupovali za Litvínov, ale v současnosti nebylo potvrzeno, ani vyvráceno jejich setrvání v klubu. Jména kurzívou se světlými značkami označují hráče, kteří po ukončení sezony z klubu odešli. V grafu chybí Martin Havelka a Josef Jícha, kteří loni hráli v Chance lize.

Ale když navíc započítáme jen hru 5 na 5 a zohledníme odehraný čas, zjistíme, že s průměrem 1,9 bodu na 60 minut byl jediným produktivnějším hráčem Ridery Jan Hruška! Zdráhal navíc předváděl velmi komplexní hru – 13,5 střeleckého pokusu za 60 minut mu vyneslo v týmovém ohledu čtvrté místo, navíc byl při výběru střelecké pozice velmi efektivní, což dokazuje 6,5 rány ze slotu za stejný časový úsek, druhý nejlepší výkon mužstva.

V tomto aspektu je jediná škoda, že se ostravský rodák v koncové fázi střelby dost trápil, s pouze 4,9% úspěšností projektilů vyslaných na branku spadl až na předposlední místo mezi vítkovickými útočníky. Co mu však chybělo při zakončování, to doháněl tvorbou hry.

5,9 nahrávky na střelecký pokus za 60 minut znamenalo ve stejné konkurenci opět čtvrté místo, z čehož však 3,6 Zdráhal vyslal do mezikruží a tento výkon už nikdo v týmu překonat nezvládl, stejně jako z tohoto vyplývající 61,29% poměr přihrávek do slotu ze všech jeho přihrávek. Celkově byla tedy pětadvacítka Ridery zodpovědná za 36,54 % všech nahrávek na střelu z předbrakového prostoru aktuální pětky, opět nejvyšší podíl v klubu.

Kromě toho pak také hokejista se zkušenostmi z kanadské juniorky předváděl výborné výkony při zakládání útoků, a to jak v naprosto prvopočátkové fázi ve vlastním pásmu, tak ve zlomové při přecházení do útočné třetiny. 

Obrannou modrou čáru totiž s pukem úspěšně překonal za 60 minut 16,5krát, více zvládli jen tři jeho spoluhráči; tu útočnou pak dokonce za svými bruslemi nechával z týmu vůbec nejčastěji, konkrétně 17,3krát za stejný časový úsek.

V Plzni tedy Zdráhalova hvězda trochu povyhasla, ačkoliv i zde dostával obdobný prostor na ledě –⁠ 15:44 minut na utkání, a stejný podíl svého herního času –⁠ 10 %, strávil v početních výhodách, stihl za 22 zápasů jen osm bodů (5+3). S tímto údajem se však pojí tři velká ALE.

ALE první –⁠ jedinou výraznější regresí je právě onen pokles produktivity na 1,3 bodu za 60 minut hry, v ostatních aspektech hry vykazoval pětadvacetiletý útočník velmi podobné hodnoty (byť celkově mnohem vyšší ofenzivní kvalitou Plzně se v týmových žebříčcích většinou o dvě či tři místa propadl).

Na jednu stranu tu máme trochu nižší celkovou střeleckou produkci, 11,5 pokusu na 60 minut, druhou stranou mince je ale výrazně efektivnější zakončování –⁠ 57,89 % všech těchto pokusů, neboli kvantitativně vyjádřeno 6,7 za stejný časový úsek, mířilo ze slotu, takřka dvakrát větší podíl než ve Vítkovicích.

A to pak vyústilo i v alespoň částečné prolomení střelecké smůly a zlepšení úspěšnosti střel na branku na 9,4 %. Přesně obráceně pak dopadly Zdráhalovy nahrávačské hodnoty –⁠ celkový součet přihrávek na ránu se zvýšil na 6,7 za 60 minut hry, do slotu ovšem z tohoto množství mířilo oproti předchozímu angažmá nepatrně nižších 3,3.

ALE druhé –⁠ když se podíváme na podíl bodů získaných Patrikem Zdráhalem ze všech bodů, které si připsala celá pětice hokejistů s ním na ledě, ukáže se, že levoruký útočník přispíval bodové produkci své formace téměř totožnou měrou. Ve Vítkovicích za ním totiž šlo 26,32 % ze všech získaných bodů, v Plzni se pak jednalo o 26,09 %; statisticky naprosto zanedbatelný rozdíl (a navíc onu druhou hodnotu překonal už jen Milan Gulaš).

Navíc souhrnná úspěšnost střel na branku celé plzeňské pětky se Zdráhalem ve hře byla pouhopouhých 5,5 %, vůbec nejméně ze všech útočníků škodovky. Oproti tomu na Ostravsku se mohl tamní odchovanec radovat z lehce nadprůměrné 8,8% preciznosti. Tyto dva údaje dohromady pak naznačují, že nižší produkce někdejšího dorosteneckého mistra je spíše více vinou jeho spoluhráčů než něj samotného.

A to pak krásně přechází v ALE třetí –⁠ zatímco v ráji těžkého průmyslu měl Zdráhal pevně danou úlohu i spoluhráče (například od Šimona Stránského se doslova ani nehnul, spolu odehráli za stavu 5 na 5 neuvěřitelných 82 % času, kdy byl první jmenovaný ve hře), v Plzni s ním trenéři šibovali a ve finále s žádným svým spolubojovníkem neodehrál více času než bez něj.

Ostatně jeho dvěma nejčastějšími spoluhráči byli elitní forvardi Milan Gulaš s Tomášem Mertlem a to vyústilo v jediné –⁠ ve Vítkovicích dostával Zdráhal v rámci své lajny mnohem více volnosti, kdežto na západě Čech musel hrát ve stínu modro-bílého tandemu.

Jako důkaz pak může posloužit to, že s oběma vykazoval podstatně horší statistiky, než když hrál s jinými spoluhráči –⁠ například zaznamenal 27%, respektive 19% pokles v celkové bodové produkci; jeho střelecká aktivita se zhoršila s Gulašem o 33 %, s Mertlem o procent 31; a počet přihrávek na střelu pak klesl o 28 %, respektive 19 %.

Sečteno podtrženo

Patrik Zdráhal se v uplynulé sezoně ukázal jako na první pohled velice nenápadný hráč, ovšem při hlubším zkoumání vychází na světlo, že jeho kvality jsou výrazně vyšší, než se mohlo zdát. Ve Vítkovicích patřil ve všech klíčových ofenzivních ohledech mezi vůbec nejlepší útočníky týmu; coby hráč Plzně se sice v produktivitě poněkud výrazně zhoršil, nicméně tento rozdíl není z větší části jeho vinou, a navíc kromě statistik kanadských bodů zůstala všechna jeho ostatní čísla velice obdobná, mnohdy se i zlepšila.

Z toho vyplývá, že pokud mu v Litvínově dokážou najít vhodné spoluhráče, kteří mu nechají dostatek prostoru na vlastní hru, může být Zdráhal pro Vervu rozdílovým mužem a jedním ze základních stavebních kamenů černo-žluté ofenzívy.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz