Hokej v číslech: Plzeň vytrejdovala Moravčíka. Ale proč?

Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

Jako blesk z čistého nebe. Zničehonic oznámila Plzeň vyměnu s Litvínovem, do které zakomponovala zadáka Michala Moravčíka. Svého druhého nejvytěžovanějšího obránce a jednoho z nejlepších zadáků extraligy poslala do Vervy za Adama Jánošíka.

Pojď hrát hokej

Reprezentační obráce přitom nezažíval žádnou slabší sezonu. Se sedmnácti body byl Michal Moravčík druhým nejproduktivnějším bekem Plzně, na ledě v průměru na zápas strávil více než 22 minut.

V prosincové analýze jsme jej dokonce zařadili mezi nejlepší zadáky dosavadního ročníku.

Extraligová elita

Nebylo divu. A zařadili bychom jej tam i měsíc poté. Moravčík totiž vykazoval skutečně vynikající čísla, byl oporou defenzivních řad Škodovky, které momentálně patří třetí příčka, tudíž má nakročeno do vyřazovacích bojů. Už ale bez Michala Moravčíka.

Odchovanec plzeňského hokeje je elitou české extraligy především v tzv. 'transition'. V přechodu z obranného pásma do útočného, což velmi často udává i směr pozitivních, respektive negativních hodnot v poměru střeleckých pokusů.

Jak lze na výše uvedeném obrázku vidět, Moravčík tuto sezonu skutečně patří mezi nejlepší hráče na svém postu.

Menší porovnání

Nejen při pohledu na výše uvedené tři statistiky můžeme uvést, že Moravčík je skutečně komplexnějším a lepším bekem než Jánošík. Na druhou stranu jistě musíme brát v potaz, že Adam Jánošík dosud působil ve slabším týmu, měl těžší roli než Moravčík, tudíž se dá předpokládat, že bude v Plzni vykazovat pozitivnější čísla než v dresu Vervy.

Závěr

Sečteno podtrženo, vedení Plzně se rozhodlo vyměnit jednoho z nejlepších zadáků extraligy. A historie ukázala, že vytrejdovat svého elitního hráče napříč ligou se prostě nevyplácí. Ovšem jak všichni víme, hokej se hraje na ledě, nikoliv na papíře, a třeba následky výměny budou úplně jiné, než nyní předpokládáme. 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz