Hokej v číslech: Plzeňské defenzivě vévodí šestnáctiletý junior

Foto: Milan Podpera, hcplzen.cz

Mezi naprosté rekordmany se nezařadil, přesto je jeho výkon pozoruhodný. Davidu Jiříčkovi je stále ještě 16 let, v obraně Plzně už teď ale ukazuje, že ho čeká zářivá budoucnost.

Den s týmem HC ZUBR Přerov

V nedělním utkání proti Pardubicím navíc vstřelil svůj první extraligový gól! Celkem tak má za první dva zápasy na kontě dva body a vede týmovou produktivitu obránců.

Připomeňme, že loňský nováček roku Stanislav Svozil dal svoji první branku v nejvyšší soutěži ve věku 16 let, 11 měsíců a 24 dnů. Jiříček ho se 16 roky, 9 měsíci a 22 dny o dva měsíce předstihl.

Na absolutní rekord však nedosáhl, ten stále drží útočník Rostislav Olesz, jemuž bylo 21. října 2001 16 let a 11 dnů. „Rychlejším” byli i další hráči včetně brněnského útočníka Jakuba Brabence, kterému statistici letošního 18. února napočítali 16 let a 160 dnů.

Přesný věk je ale jenom maličkost, Jiříček, jenž už v loňském ročníku zapsal čtyři extraligové starty, už od začátku letošní sezony prokazuje své herní schopnosti.

V prvním kole proti Spartě skvělým pasem připravil samostatný únik a gól pro Jaroslava Kracíka, ve druhém kole s Pardubicemi pak sám skóroval, když si dorazil svoji vlastní střelu. Jeho premiérový gól si pusťte výše ↑

Co se týče statistik, Jiříček je se šesti střeleckými pokusy a čtyřmi střelami na branku nejlepším obráncem Plzně. S necelými 27 odehranými minutami je přitom nejméně vytěžovaným zadákem Škodovky.

Mapa střeleckých pokusů Davida Jiříčka při hře 5 na 5.

Mapa střeleckých pokusů Davida Jiříčka při hře 5 na 5.

Již v prvních dvou zápasech musel Jiříček, který hraje ve dvojici s Romanem Vráblíkem, čelit velmi kvalitním protihráčům. Proti Spartě nastupoval nejčastěji proti Pechovi, Formanovi a Buchtelemu, v zápase s Pardubicemi čelil Kautovi a Claireauxovi.

To se částečně odráží i na analytickách statistikách. Plzeň s ním na ledě vyslala 22 střeleckých pokusů a 29 jich inkasovala, ve střelách ze slotu činí týmový poměr 9:11 v neprospěch Západočechů. Kvůli malému počtu zápasů však tato čísla musíme brát s rezervou a nedělat na základě nich rychlé soudy.

Tak či onak, David Jiříček už v 16 letech prokazuje svůj talent a schopnost prosadit se v soutěži, ve které hrají výrazně starší a zkušenější hráči.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz