Hokej v číslech: Pomůže Šidlík boleslavskému oslabení?

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Pořád mu je pouze 26 let, přesto toho už v kariéře zažil poměrně dost. Petr Šidlík si zahrál v kanadské juniorce, s Jihlavou zažil postup do extraligy i pád a v posledních dvou letech hrál primárně za Vítkovice. Nyní míří do Mladé Boleslavi.

partneři českého hokeje

Šidlík strávil závěr uplynulé sezony v Hradci Králové, kam byl poslán výměnou za Mislava Rosandiče. Ani jeden se u svých nových zaměstnavatelů dlouho neohřál – zatímco chorvatský rodák se upsal Liberci, Šidlík zamířil k rivalovi do Mladé Boleslavi.

Bruslařský klub si od rodáka z Jihlavy hodně slibuje. Dnes již bývalý sportovní ředitel Radim Vrbata o něm na začátku května mluvil pozitivně: „Petr Šidlík je typ pracovitého obránce. Je výborný do oslabení. Očekáváme od něj, že skvěle zapadne do našich obranných řad a ještě je zkvalitní.“

Jak se Šidlíkovi vedlo v uplynulém ročníku a jak může přispět defenzivním řadám Středočechů?

Byl opravdu výborný v oslabení?

Ještě v sezoně 2017/18 byl Petr Šidlík jednou z hlavních opor Jihlavy. Hrál oslabení i přesilovky (přes tři minuty) a celkem strávil na ledě v průměru 20 minut za zápas.

Když pak ale odešel do Vítkovic, vyfasoval výrazně defenzivnější roli. V početních výhodách nastupoval opravdu jen sporadicky, ale o to více si zahrál při oslabení. V ročníku 2018/19 se jeho ice-time v početních nevýhodách blížil ke třem minutám, v předčasně skončené sezoně činil něco málo přes dvě minuty.

Jak si ale Šidlík v oslabení vedl? To je otázka, na kterou se stojí za to podívat, a to i proto, že výbornou hrou nové posily právě v oslabení argumentoval také Radim Vrbata.

Na výše přiložené grafice vidíme, že Vítkovice opravdu inkasovaly se Šidlíkem na ledě v oslabení druhý nejmenší počet střeleckých pokusů v týmu a nejnižší počet gólů v týmu.

Na druhou stranu nelze pominout, že mu jednak chytali brankáři lépe než ostatním hráčům (měl týmovou úspěšnost o tři procenta vyšší, než kolik činila celková týmová úspěšnost), jednak při své práci čelil jen 39% kvalitě protihráčových útočníků. Nemůžeme vyloučit, že kdyby čelil těžším spoluhráčům a snížila by se mu úspěšnost, ve statistikách by klesl.

Šidlík čelil v předčasně skončené sezoně v oslabení jen 39% kvalitě protihráčových útočníků.

Nelze však vyloučit, že by ke zhoršení nedošlo. Podobně pozitivní statistiky v početních nevýhodách totiž bývalý mládežnický reprezentant zaznamenával i v předminulé sezoně. V počtu inkasovaných střel ze slotu byl mezi čtyřmi pravidelně nastupujícími zadáky Vítkovic druhý, týmová úspěšnost zákroků se přitom tentokrát nevymykala a i kvalita soupeřových útočníků se zvedla na 54 procent.

Dodejme, že Šidlíkovy statistiky z krátké anabáze v Hradci Králové jsme do přehledu nezapočítavali, i když ukazovaly na podobné závěry.

Závěr

Zatímco při hře 5 na 5 byl přínos Petra Šidlíka v uplynulém ročníku spíše omezený – i když v předchozích sezonách v Jihlavě i Vítkovicích ukázal, že ani ofenziva mu není cizí –, v oslabení může být kvalitní pomocí.

Reálně však bude záležet i na tom, jak se vyrovná s potenciálně těžšími protihráči. V Mladé Boleslavi doufají, že dobře a že ještě pomůže oslabení, které už v uplynulé základní části bylo nejlepší v extralize.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz