Hokej v číslech: Přehled predikcí modelu na startu sezony

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Díky našemu modelu Game Score jsme vám přinesli postupně preview a sezonní predikce všech týmů pro sezonu Tipsport extraligy 2022/23. Na prahu sezony se na ně podíváme ještě v ucelené podobě.

Jednotlivé týmy jsme si představovali postupně od nejhoršího po nejlepší, když jsme začínali Kladnem a končili největším favoritem na titul, pardubickým Dynamem. To ovšem vůbec neznamená, že sezona skončí přesně tak, jak šly týmy po sobě.

Naopak, hokej je často hra náhody a zvláštních odrazů. Proto se i během téměř osm měsíců dlouhé sezony může stát spousta neočekávaných událostí, které zamíchají všemožnými predikcemi a odhady.

Čekal by někdo na startu minulé sezony, že České Budějovice získají bronzové medaile? Že se Mladá Boleslav propadne na 11. místo, aby následně vyřadila vítěze základní části z Hradce Králové? Nebo že vlastně Hradec vyhraje základní část před Třincem nebo Spartou? I ty nejmenší šance se někdy zkrátka mohou naplnit. A to je na hokeji právě to zajímavé.

Každý z týmů má před sebou na startu sezony zkrátka hned několik možností, kam se jeho sezona bude ubírat. Úkolem modelu je tak snaha o to, co nejpřesněji odhadnout, jakým směrem se s největší pravděpodobností sezona bude vyvíjet.

Naše predikce, které se objevovaly v preview jednotlivých týmů, jsou průměrem 50 000 simulací sezony. I díky tomu jste neviděli ani jeden tým s bodovým ziskem vyšším než 100 bodů nebo pod 50 body. Pravděpodobnost toho, že se takové týmy ve skutečné sezoně najdou, tu rozhodně je, model na jejím startu ale nedokáže odhadnout, který z nich to bude.

Díky 50 000 simulacím tak vytváří náš model tento počet možných variant toho, jak se sezona odehraje. A na jejich základě tedy odhaduje pravděpodobnosti umístění jednotlivých týmů. Pokud dáme pravděpodobnosti výsledků všech týmů dohromady, vypadá to následovně:

Jak můžete vidět, je tu veliká škála možných výsledků. I z toho vyplývá, že předsezonní predikce budou zkrátka vždy z určité části nepřesné. Jak ale bylo několikrát zmíněno, cílem predikcí je mýlit se co nejméně.

Může se tedy naprosto v klidu stát, že se Kladno nebo Olomouc, které byly v našich projekcích na 14. a 13. místě, objeví v nejlepší desítce a vybojují si postup do předkolea a třeba i čtvrtfinále. Nebo že Sparta pohoří a bude mimo první čtyřku. Možností je opravdu nesčetně mnoho.

Pokud se podíváte na graf výše, existuje i šance, byť titěrná, že se Kladno objeví v konečné tabulce před Pardubicemi. A naše předsezonní projekce budou v tom případě vypadat opravdu hloupě.

Pokud si tedy máte něco odnést do sezony, je to fakt, že stát se může opravdu vše. I když šance na některé události jsou větší než na jiné.

A jak vypadá na prahu nového ročníku aktuální průměrná projekce sezony?

Preview jednotlivých týmů

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz