Hokej v číslech: Přesilovky, přesilovky, přesilovky. Jak si v nich týmy vedou?

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Přesilovky a oslabení. Většinu času na ledě odehrají týmy při rovnovážném stavu hráčů, především při hře 5 na 5, speciální formace však mohou a často mají na zápas rozhodující vliv. Ubráněné oslabení 3 proti 5 změní ráz utkání, zato pojišťující gól z početní výhody mužstvo uklidní. I proto se v dnešním dílu seriálu Hokej v číslech podrobněji podíváme na přesilové hry všech 14 týmů Tipsport extraligy!

Na začátek si pojďme jen ve stručnosti představit, jak budeme v našem rozboru postupovat. Začneme u obecných statistik všech týmů, poté si rozebereme první přesilovkové formace všech týmů a skončíme u druhých přesilovkových formací. Tak jdeme na to!

Využití přesilovky

Začneme jednoduchým grafem, na kterém jsou znázorněny přesilovkové úspěšnosti všech 14 týmů. Vidíme, že polovina týmů se pohybuje v rozmezí od 15 do 20 procent. Zbylých sedm mužstev je buď pod touto hranicí – Vítkovice, Hradec Králové, Chomutov a Pardubice –, nebo nad ní, to máme na mysli Brno, Třinec a lídra z Liberce. Stojí za to ještě zmínit celkový průměr 17,49 %.

Góly za 60 minut – přesilovka

Ve druhé statistice se zaměříme na počet gólů, které týmy dávají. Protože celkový čas strávený v početních výhodách se samozřejmě liší, uvádíme čísla přepočítaná na 60 minut hry v přesilovce.

Jak vidno, žádné výrazné překvapení se nekoná. První trojice zůstává – Liberec jednoznačně vede –, o tři místa si oproti využití početních výhod polepšila Plzeň, o dvě pozice se zvedl Zlín a Olomouc. Propad o tři pozice vidíme u Litvínova, jinak zůstávají místa víceméně stejná. Je však potřeba mít na paměti velmi těsné rozdíly. Celkový průměr činí 6,49 branek za 60 minut.

První formace – hra 5 na 4

Všechny předchozí statistiky jsou však poměrně obecného rázu. Proto bude lepší si u všech mužstev rozdělit přesilovkové formace při hře 5 na 4 na první a druhou. Jak jsme to udělali?

Hlavním kritériem byl samozřejmě větší odehraný čas na ledě. Museli jsme však udělat jednu výjimku, a to u Zlína, jehož druhý přesilovkový útok odehrál o něco málo více než ten první, ale jako první jsme určili ten, ve kterém figurují dva nejproduktivnější hráči Beranů Jiří Ondráček a Tomáš Fořt.

Zároveň musíme vyjasnit, jak jsme vůbec došli k tomu, jaká je první formace a jaká druhá formace. Vzhledem ke změnám v sestavě kvůli zraněním či taktice neexistují v žádném mužstvu pouze dvě formace, jež nastupují od začátku sezónu. Sloučili jsme proto do jedné ty formace, ve kterých se objevovali podobní hráči (alespoň tři ve všech) nebo jeden až dva hráči, kteří byli zastoupeni ve všech a patřili k oporám – např. řídili přesilovku od modrou nebo byli tzv. playmakery.

U 13 týmů jsme započítávali do našeho vzorku přesilovkové formace s alespoň 5 odehranými minutami, výjimku jsme udělali u Olomouce, u které jsme kvůli jejímu celkově nízkému odehranému času v početních výhodách zahrnuli všechny formace s alespoň 3 odehranými minutami. Přes všechny naše mechanismy i kontroly je ovšem možné, že některá čísla budou mírně zkreslená, vliv by to ale mít nemělo.

Začínáme první formací. Nejprve se pojďme podívat na poměr odehraného času prvních formací z celkového času přesilovek 5 na 4, které jsou nejčastějším typem početních výhod.

Osm týmů se pohybuje v rozmezí od 25 % do 35 %. O něco více než 35 % má Hradec Králové, po kterém následuje strmý vzestup nahoru přes Vítkovice (41,07 %), Brno (46,98 %) až po Liberec (50,32 %). Nejméně mají naopak Mladá Boleslav (25,74 %), Zlín (23,5 %) a Pardubice (20,25 %).

Není od věci si srovnat využití přesilovek s tímto grafem. Dá se totiž odvodit, že týmy, které mají nižší úspěšnost využití, mají také nižší procentuální podíl prvních formací. Důvod je prostý: vzhledem k tomu, že se jim nedaří dávat v početních výhodách góly, snaží se formace více točit, včetně té první.

Góly za 60 minut/první formace/5 na 4

Zajímat nás však bude především počet gólů za 60 minut u jednotlivých prvních formací. Opět se jedná o statistiky při hře 5 na 4.

Na špici tabulky se nachází hokejisté Litvínova (10,63), jejichž úspěch leží na bedrech čtveřice Lukeš, Hübl, Gerhát, Hunkes, především pak prvních dvou jmenovaných. Trochu už překvapí přítomnost Mladé Boleslavi (9,26), jež má až desátou nejlepší úspěšnost využití, přitom první formace vedená trojicí Skalický, Vondrka, Klepiš si vede nadprůměrně dobře.

Neméně rozpaků vyvolá rovněž Hradec Králové (9,17), v celkové úspěšnosti třetí nejhorší tým. Za úspěchem první přesilovkové formace Mountfieldu stojí hlavně Tomáš Vincour a Petr Zámorský, zmínit musíme také Radka Smoleňáka a Petra Koukala.

Olomouc (3,75) sráží neproduktivita Zbyňka Irgla, Viléma Buriana a Jakuba Galvase, Pardubice (3,35) potřebují lepší výkony od Tomáše Rolinka a Rostislava Marosze, Zlínu (2,83) nefunguje souhra po ose KubišOndráčekFořt.

Druhá formace – hra 5 na 4

Druhé formace – s výjimkou zmiňovaného Zlína – mají všechny na kontě méně odehraného času než ty první, logicky tak budou nižší i jejich podíly z celkového času. Pojďme se na ně podívat.

Na prvním místě se nachází hráči Zlína, následovaní Karlovými Vary a Chomutovem. Ze srovnání s prvním podílovým grafem vidíme, že na první přesilovkové útoky hodně spoléhají na Spartě, v Brně, Vítkovicích a Olomouci. Umístění Liberce (1. a 5. místo) naopak vypovídá o relativní konzistenci v nasazování.

Góly za 60 minut/druhá formace/5 na 4

Druhé formace, góly za 60 minut hry přesilovky 5 na 4. Pojďme na graf!

Liberec (12,07), Litvínov (9,73) a Třinec (8,75) dokazují, že vysokému umístění v celkové úspěšnosti mohou vděčit i svým druhým formacím. V Plzni (9,07) mají naopak druhý útok zatím lepší než ten první – důležitý podíl na tom mají Ondřej Kratěna a Denis Kindl.

Jednoznačně na posledním místě jsou hráči Chomutova (1,62), jejichž sázka na Juraje Valacha, Jana Stránského a Lukáše Vantucha se zatím příliš nevyplácí. Ani Pardubice (4,04) zatím nemůžou být s výkony formací, v nichž hrají především Sacha Treille a Miloš Bubela, spokojení.

Zvláštní případ Zlína

Možná jste si toho všimli – minimálně zlínští fanoušci určitě ano –, že Berani se v gólových statistikách první a druhé formace objevili na posledních příčkách (konkrétně 14. a 12.), přitom je jejich celková úspěšnost využití s 17,65 % šestá nejlepší. Proč tomu tak je?

Jedním možným vysvětlením mohl být teoreticky vysoký počet vstřelených branek při jiných přesilovkových situacích, než je hra 5 na 4 (např. 5 na 3, 4 na 3), ale Zlín dal 18 z 19 svých gólů právě při hře 5 na 4.

Při bližším zkoumání jednotlivých formací si však člověk všimne, že 12 z 18 branek daly formace, které strávily na ledě v témž složení méně než 5 minut. To je skutečně rarita, a ačkoli takové zkreslení se bezpochyby objevilo i u ostatních týmů, svěřenci Roberta Svobody jsou v tomto unikátní.

Časová náročnost nám však bohužel znemožnila se zabývat všemi formacemi, které kdy do hry 5 na 4 u jednotlivých týmů zasáhly – pro obrázek: jenom u Zlína jich je 499 –, takže k tomuto zkreslení bohužel docházelo. U Zlína pak výrazně ovlivnilo i konečné výsledky.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz