<

Hokej v číslech: Preview sezony – HC Oceláři Třinec

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Díky našemu modelu Game Score vám postupně přinášíme preview a predikce všech týmů pro sezonu Tipsport extraligy 2021/22. Začínáme v našich predikcích těmi nejhoršími a končíme nejlepšími týmy.

Třinec se jednoznačně několik posledních let řadí mezi absolutní extraligovou špičku. To dokazuje i fakt, že získal dva poslední tituly a ve finále nechyběl třikrát v řadě. Paradoxní je, že vítězství v základní části se dočkal naposledy v sezoně 2014/15. Od té doby skončil hned čtyřikrát druhý a jednou třetí.

V minulé sezoně pak Třinec nasbíral v základní části 106 bodů, nejvíce právě od sezony 2014/15, a skončil pouhé dva body za Spartou na druhém místě. V play off si poradil ve čtvrtfinále s Kometou Brno poměrem 4:0 na zápasy, v semifinále ale svedl velmi vyrovnanou sedmizápasovou bitvu s Mladou Boleslaví, ve které nakonec slavil úspěch. A ve finále si Oceláři poradili i s Libercem v pěti zápasech a obhájili tak svůj titul z roku 2019.

Před letošním ročníkem se ale Třinec musel vypořádat s odchodem několika opor, když do zahraničí odešli Martin Gernát, nejlepší obránce poslední sezony, Matěj Stránský, který byl pro změnu nejlepším hráčem extraligy a nejlepším střelcem, ale také Michael Špaček, Jack Rodewald, nebo Ralfs Freibergs. Jak se jim tyto opory podařilo nahradit a kde se bude Třinec v sezoně pohybovat?

Predikce

Poslední vítězové extraligy jdou do nové sezony v našem modelu, i přes značné oslabení, jako nejlepší tým. Jejich průměrný bodový zisk je necelých 95 bodů s šancí 33 % na překonání hranice 100 bodů. K tomu má přirozeně Třinec i největší pravděpodobnost zisku Prezidentského poháru s 21 %. Mezi nejlepší čtyřkou zajišťující přímý postup do čtvrtfinále pak Třinec skončí s pravděpodobností 60 %.

Čtvrtfinále by Ocelářům utéct nemělo, když pravděpodobnost jejich účasti mezi nejlepší osmičkou je 85 %. K tomu je Třinec jediným týmem extraligy, který má před startem sezony šance na postup do semifinále větší než 50 %. K tomu je samozřejmě i největším favoritem na zisk, a v jeho případě obhajobu, titulu s šancí 18 %.

Sestava

Třinec patřil k nejlepším týmům extraligy v loňské sezoně už v základní části, kdy pokročilé statistiky jeho druhé místo potvrzují na sto procent. Při hře 5 proti 5 měli Oceláři druhý nejlepší poměr střeleckých pokusů s 55,2 % a poměr očekáváných gólů pak vůbec nejlepší, kdy byli výrazně před ostatními celky s poměrem 63,1 %. Jako jediný tým si vytvořil Třinec šance na více než tři očekávané góly za 60 minut, které i potvrdil, když skutečně vstřelil 3,1 gólů. Celkově měl Třinec gólový poměr 58,8 %, čtvrtý nejlepší, když ho proti očekávání srážela úspěšnost brankářů a inkasoval 2,2 gólů oproti 1,8 očekávaným.

K tomu se Třinec mohl pyšnit i velice kvalitní přesilovou hrou, kde si za 60 minut vytvořil šance na 8,9 očekávaných gólů a zaostal jen těsně za Spartou. Za stejný čas pak vstřelil 7,2 gólu, když tedy zůstal lehce za očekáváním, přesto ale patřil na čtvrté místo.

Ofenzívu táhl především Martin Růžička. Ten až do konce základní části bojoval o pozici nejproduktivnějšího hráče. Nakonec nasbíral 63 bodů v 52 zápasech a o bod zaostal za Peterem Muellerem z Komety Brno. 25 bodů měl Růžička právě v kvalitních přesilovkách Ocelářů, kde byl taktéž druhým nejproduktivnějším hráčem soutěže. Zbylých 38 bodů pak zapsal při rovnovážném počtu hráčů. Při přepočtu na čas sbíral Růžička 2,32 primárních bodů za 60 minut a byl sedmým nejproduktivnějším hráčem, když gólové akce spíše připravoval a zapsal 1,2 prvních asistencí za stejný čas. Spoluhráče celkem ke střele vybídl téměř 12krát za 60 minut. Téměř polovina přihrávek navíc mířila do slotu, když do těchto míst vyslal druhý největší počet střeleckých asistencí. Celkově pak byl v kreativitě přihrávek Růžička v minulém ročníku lepší než 99 % útočníků.

S ním na ledě měl Třinec druhý nejlepší poměr očekávaných gólů s 67 %, gólový poměr pak Růžička měl 61,3 %, když za jeho přítomnosti Oceláři vstřelili 3,9 gólů. Bez něho to bylo hned o 1,33 branky méně, když podobně klesaly i vypracované šance. Právě ve vlivu na ofenzívu byl Růžička lepší než 96 % útočníků. A v našem modelu Růžička patří do trojice nejlépe hodnocených útočníků.

Vedle Martina Růžičky strávil velkou porci sezony na pozici prvního centra kapitán Ocelářů Petr Vrána. Ten byl po Růžičkovi a Matějovi Stránském třetím nejproduktivnějším útočníkem Třince, když si připsal 32 bodů ve 48 utkáních. Při hře 5 na 5 měl Vrána 1,36 primárních bodů, které ho řadí na úroveň druhé formace. Svojí hrou pak přispěl také k tomu, že první formace Třince patřila k nejlepším v extralize, když nejproduktivnější trio odehrálo společně 431 minut, během kterých mělo poměr střeleckých pokusů 59,1 % a poměr očekávaných gólů hned 67,9 %. Na ledě pak byli u 31 vstřelených a 15 obdržených gólů s poměrem 67,4 %. Sám Vrána měl na hru Třince pozitivní vliv, když s ním na ledě poměr střeleckých pokusů stoupal o 3,4 % a poměr očekávaných gólů o 5,6 %.

Matěje Stránského má za úkol v první formaci nahradit Andrej Nestrašil. Ten si extraligu vyzkoušel krátce v sezoně 2019/2020, kdy nastoupil v Třinci do dvou zápasů se ziskem čtyř bodů. V posledních dvou sezonách v KHL, kde oblékal dres Magnitogorsku, si Nestrašil připsal 24 a 23 bodů. Extraligovým ekvivalentem k jeho produkci v ruské soutěži je 34 a 29 bodů. Model Nestrašilovi pak před sezonou předpovídá necelých 30 bodů, což však rozhodně nepočítá s tím, že vedle sebe bude mít Martina Růžičku a jeho konečný součet by tak měl být větší. S tím pak i jeho hodnota.

V obraně musí Třinec nahradit hned dvě důležité persony, Martina Gernáta a Ralfse Freibergse. Větší tíha tak bude ležet určitě na Milanu Douderovi. Ten je před sezonou v našem modelu hodnocený jako nejlepší obránce Třince a v rámci extraligy patří do nejlepší pětky.

V minulém ročníku Milan Doudera nebyl první volbou pro přesilové hry, přesto zvládl nasbírat solidních 17 bodů. Při hře 5 na 5 pak bodoval na pomezí druhého a třetího obranné páru, když si připsal 0,38 primárních bodů za 60 minut. Mezi přednosti Doudery patří především velice solidní defenzíva, ale také kreativita, když byl v kvalitě přihrávek v minulé sezoně lepší než 97 % obránců. Při hře 5 proti 5 měl více než šest přihrávek na střelecké pokusy, a téměř dvě z nich mířily do prostoru slotu. S ním na ledě pak měl Třinec poměr střeleckých pokusů 56,4 % a poměr očekávaných gólů 64,5 %, když za Douderovy přítomnosti oba poměry stoupaly zhruba o dvě procenta.

Spolehnout se v Třinci mohou i na zkušeného Tomáše Kundrátka. Ten si připsal stejně jako Doudera 17 kanadských bodů a při hře 5 proti 5 patřil mezi desítku nejproduktivnějších obránců, když měl 0,99 primárních bodů za 60 minut. Z toho bylo 0,6 prvních asistencí, kde byl Kundrátek lepší než 93 % obránců. Spoluhráčům také připravil více než dva střelecké pokusy ze slotu a řadil se v tomto ohledu mezi elitní beky. K tomu Kundrátek patří v posledních dvou sezonách i mezi obránce s velmi slušnou rozehrávkou. Jeho vliv na hru však ve srovnání se sezonou 2019/2020 poklesl, když s ním na ledě poměr střeleckých pokusů klesal o 2,1 % a poměr očekávaných gólů o sedm desetin procenta. Stále však měl poměr očekávaných gólů více než 60 %, gólový poměr pak 58 %.

Kvalitní zadní řady Ocelářů pak doplňují stálice z minulé sezony v podobě Jana Jaroměřského, Davida Musila a také Mariána Adámka. U mladého obránce Ocelářů se zastavíme, protože ten má za sebou velice dobrý ročník. Při hře 5 na 5 totiž Marián Adámek patřil k nejproduktivnějším obráncům, když si připsal 1,25 primárních bodů za 60 minut, když měl vůbec nejvíce prvních asistencí a také přihrávek do slotu, kde našel spoluhráče za hodinu hry třikrát. S ním na ledě pak měl Třinec poměr střeleckých pokusů 56,7 % a poměr očekávaných gólů 60,2 %.

David Musil s Janem Jaroměřským pak v sestavě Ocelářů plní defenzivní role. Musil patřil v minulé sezoně mezi nejlepší obránce na oslabení s percentilem 95. Do nejlepší třetiny beků pak v této činnosti patřil také Jan Jaroměřský.

Pro letošní sezonu defenzivní řady Třinec doplnil velice zajímavým jménem. Martina Gernáta totiž nahrazuje Martin Marinčin, který přichází ze zámořské AHL, kde oblékal dres Toronta Marlies, farmy Maple Leafs, v dresu kterých se také objevoval. Marinčin si v NHL vydobyl pověst obránce, který má velmi dobrý vliv na hru týmu, přesto se však nedokázal na trvalo v prvním týmu usadit. Pro Třinec však bezesporu půjde o velmi výraznou posilu.

V útoku by se kromě první formace měli o ofenzívu starat také Tomáš Marcinko s Erikem Hrňou. Druhý jmenovaný je především přesilovkovým specialistou, když si v minulé sezoně Hrňa při početních výhodách připsal 6,8 bodů za 60 minut, z toho tři góly, když se řadí do nejlepší desítky, respektive těsně za ní. S Hrňou na ledě měl Třinec celkově šance na 9,5 očekávaných gólů, které proměnil v 8,4 gólů za 60 minut hry 5 na 4. Dlouhodobě pak má Hrňa na přesilové hry lepší vliv než 91 % útočníků.

Tomáš Marcinko v přesilovkách také nezahálel, když vstřelil 2,3 gólů. Kromě toho ale byl velice platným hráčem i do oslabení, kde byl v minulé sezoně lepší než 82 % útočníků, a defenzivně se mu dařilo i při hře 5 na 5. S ním na ledě měl Třinec poměr očekávaných gólů 66,7 %, když si soupeři tvořili šance pouze na 1,42 očekávaného gólu za 60 minut. Jen dva útočníci byli v tomto ohledu lepší. Bez Marcinka na ledě navíc měli soupeři šance na 1,88 očekávaných gólů.

Mezi nejlepšími defenzivními útočníky nalezneme v minulé sezoně i kompletní čtvrtý útok Třince. Trojice Vladimír Dravecký, Miloš Roman a Patrik Hrehorčák společně odehrála v minulé sezoně necelých 150 minut. V těch si ale vedla právě směrem dozadu výborně. Poměr střeleckých pokusů měli 54 %, když si soupeři vytvořili pouze 40,4 pokusů za 60 minut, a poměr očekávaných gólů této trojice pak byl 66,1 %, pátý nejlepší v extralize. Opět podpořený skvělou defenzívou, když měli soupeři šance pouze na 1,5 očekávaného gólu, což byla druhá nejmenší hodnota.

Miloš Roman k výborně defenzívě navíc přidal i bodovou produkci, když si připsal 1,64 primárních bodů za 60 minut hry 5 na 5, což ho řadí na úroveň prvního útoku. Střílel pak 1,09 gólů a vypracoval si šance na 0,87 očekávaných na základě 8,2 střeleckých pokusů.

Velice produktivní byli v minulé sezoně i bratři Kovařčíkové. Ondřej Kovařčík si připsal 25 bodů ve 45 zápasech a Michal Kovařčík pak měl 23 bodů v kompletní sezoně. Při hře 5 na 5 sbíral Ondřej Kovařčík 1,99 primárních bodů a patřil do nejlepší dvacítky. Připsal si více než deset střeleckých pokusů a k tomu i podobný počet nahrávek. S 1,19 góly za 60 minut hry pak patřil těsně za nejlepší desítku.

Michal Kovařčík si při hře 5 proti 5 připsal 1,45 primárních bodů. Na rozdíl od Ondřeje ale sbíral spíše gólové přihrávky, když měl 0,89 prvních asistencí. To ho řadilo na pomezí první a druhé formace. K tomu Michal Kovařčík připravil spoluhráčům 10,6 střeleckých pokusů a 4,2 z nich byly z prostoru slotu. V kvalitě přihrávek pak byl lepší než 96 % útočníků.

Bratrskou spolupráci by měl pak doplnil polský reprezentant Aron Chmielewski. Ten v loňské sezoně stihl pouze 20 zápasů, ve kterých si připsal po čtyřech brankách i asistencích. Především v zakončení ukázal svoji sílu, když v přepočtu na 60 minut střílel 1,14 gólů a v základním počtu hráčů patřil k nejlepším střelcům.

K tomu má do ofenzívy Třinec k dispozici ještě, momentálně však zraněného, Daniela Kurovského, a čerstvě i slovenského reprezentanta se zkušenostmi z NHL, Marka Daňa. Ten strávil poslední tři sezony převážně na farmě v AHL, kde sbíral body, které v extralize odpovídají 20 za 52 utkání. Rozšíří tak konkurenci ve velmi nabitém útoku Ocelářů, který je v našem modelu, stejně jako obrana, hodnocený nejvýše.

Kde však Třinec má mezeru je brankoviště, které je hodnocené až jako desáté. Ondřej Kacetl odchytal fantastické play off, v základní části ale patřil naopak k nejhorším brankářům. V součtu všech situací měl úspěšnost zákroků pouze 88,8 %. To je o 2,2 % horší než byl extraligový průměr a Kacetl v 18 zápasech inkasoval právě v porovnání s průměrem o 6,6 gólů více. Pokud jeho výkony porovnáme s očekáváním, prošlo za jeho záda o 4,5 gólu navíc.

Čistě při hře 5 proti 5 pak měl Kacetl úspěšnost zákroků 88,1 %, o 3,9 % horší než průměrnou. Když stál v brance, měli soupeři šance pouze na 1,7 očekávaných gólů za 60 minut a Kacetl měl nejlehčí práci ze všech brankářů. Inkasoval však hned 2,43 gólů za stejný čas, v součtu odchytaných minut pak celkově o 8,4 více oproti očekávání, když byl horší pouze Marek Čiliak.

Marku Mazancovi se v Hradci Králové vedlo podstatně lépe. Odchytal 34 zápasů, ve kterých měl úspěšnost zákroků o sedm desetin lepší než byl extraligový průměr. Celkově pak chytil o 8,6 gólů navíc a v porovnání s očekáváním inkasoval o 5,6 branek méně a řadil se na sedmé místo.

V poli má Třinec před startem soutěže k dispozici nejlepší tým, když se pyšní nejlépe hodnoceným útokem i obranou. Bude velmi záležet, jak hodně se budou moci Oceláři spolehnout na výkony brankářů, a také jak se vypořádají s odchody klíčových hráčů. Role velkých favoritů jim však patří zcela po právu.

Názor veřejnosti

Nejen náš model, ale i fanoušci vidí Oceláře jako největšího favorita. V průměru Třinec dostal od veřejnosti 102,5 bodu a jednoznačně tak skončil první. Překonání hranice 100 bodů tipují hned dvě třetiny fanoušků a nejlepším týmem základní části byl Třinec u 58,5 % z nich. Společně se Spartou je pak u veřejnosti největším favoritem na titul, když ho jako vítěze tipovalo 30,5 % fanoušků.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz