<

Hokej v číslech: Preview sezony – HC VERVA Litvínov

Foto: Hynek Haruda, hcverva.cz

Díky našemu modelu Game Score vám postupně přinášíme preview a predikce všech týmů pro sezonu Tipsport extraligy 2021/22. Začínáme v našich predikcích těmi nejhoršími a končíme nejlepšími týmy.

Litvínov se poslední tři sezony nacházel mezi 11. a 12. místem. V poslední sezoně nasbíral 72 bodů a skončil právě na 11. příčce. Ve vyrovnané tabulce však stačilo přidat pouze dva body a Litvínov mohl rázem skončit i osmý.

V předkole play off pak tým Litvínova nestačil na Hradec Králové, který byl po základní části šestý, a své působení ve druhé fázi soutěže ukončil v nejkratším možném čase. Důvěru dostává však i v dalším ročníku slovenský trenér Vladimír Országh, který společně se sportovním ředitelem Pavlem Hynkem začal před loňskou sezonou stavět nový tým, se kterým by chtěli mířit na vyšší příčky, než bylo loňské předkolo play off. Obměna kádru pokračovala intenzivně především toto léto, kdy Litvínov přivedl hned několik zajímavých hráčů.

Predikce

Ne, neprošvihli jste Litvínov. Ten skutečně přichází na řadu až nyní, na pátém místě s průměrným ziskem okolo 90 bodů a solidní šancí na úspěch v blížící se sezoně. Náš model Litvínov vidí před sezonou velmi vysoko, a to hned z několika důvodů. Za prvé Litvínov má za sebou z pohledu našeho modelu výborné léto, kdy do týmu přivedl hráče s hodnotou vyšší než 11 výher, a kromě Jana Ščotky nepočítal odchody opor. Za druhé Litvínov patří mezi lepší týmy ve statistikách, které náš model bere v úvahu.

V minulé sezoně měl Litvínov při hře 5 na 5 čtvrtý nejlepší poměr střeleckých pokusů s 53,5 %, když si vytvořil třetí nejvyšší počet pokusů za 60 minut hry, a naopak inkasoval pátý nejmenší. Lehce nadprůměrný pak měl i poměr očekávaných gólů s 50,3 % s šestou nejlepší ofenzívou. Přímo na branku soupeřů šlo za hodinu hry více než 30 střel, když se přes tuto hranici dostalo pět týmů. A velmi aktivní byli hráči Vervy i v přihrávkách na střely, kterých měli třetí nejvyšší počet.

Litvínov tak může být týmem, který překvapí všechny okolo, kromě našeho modelu, nebo tomu bude přesně naopak. Do sezony však jdou Chemici, dle našeho modelu, s téměř jistým postupem do play off a i velice solidní šancí na první čtyřku, která zaručuje čtvrtfinále. Podobnou pravděpodobnost pak má Litvínov i na postup do semifinále a na zopakování pohádky z roku 2015 dává černožlutým náš model desetiprocentní šanci.

Sestava

Litvínov má v hodnocení druhý nejlepší útok soutěže, když hned šest hráčů je svojí hodnotou na úrovni prvního útoku. Nejvyšší hodnotu výher pak samozřejmě přináší první formace ve složení Tomáš Pospíšil, Viktor Hübl a František Lukeš, když dva z nich patří do elitní desítky a Viktor Hübl je těsně za ní na 11. místě.

Po příchodu Pospíšila v průběhu sezony 2019/20 společně tato trojice už odehrála při hře 5 na 5 více než 500 minut a patří k nejlepším formacím extraligy právě v tomto období. Poměr střeleckých pokusů tohoto tria je v součtu posledních dvou sezon 59,6 %, když jen čtyři útoky jsou lepší, a v jednom z nich figurují také Hübl s Lukešem. Společně s Pospíšilem si pak stálice Litvínova za 60 minut hry vytvoří více než 65 střeleckých pokusů, čtvrtý nejvyšší počet. Poměr očekávaných gólů pak má tento útok nižší, 56 %, přesto se však stále jedná o velice kvalitní číslo. Navíc je tato trojice schopná očekávání překonávat a pyšní se šestým nejlepším gólovým poměrem s 66,7 %, když byli společně na ledě u 34 vstřelených a 17 obdržených brankách.

Viktor Hübl s Františkem Lukešem jsou v dresu Litvínova už nerozlučnou dvojicí. A společně jim to nesmírně funguje. Viktor Hübl působí v tomto sehraném duu jako střelec, František Lukeš pak šance připravuje. Při hře 5 na 5 je za poslední sezony jen málo útočníků, kteří střílí góly v tempu jako Hübl, když je lepší než 92 % z nich. František Lukeš pak sbírá více prvních asistencí než 98 % extraligových forvardů a k tomu je ve špičce i v kreativitě přihrávek. Oba navíc ukázali, že toho stále nemají dost a mezi nejlepší patřili i v loňské sezoně.

František Lukeš si připsal v minulém ročníku 2,09 primárních bodů za 60 minut a patřil do nejlepší desítky bodování. Viktor Hübl bodoval sice méně, když nasbíral 1,39 primárních bodů, ale z toho bylo 0,99 gólů, když patřil ke střelcům na úrovni první formace. Na branku soupeřů pak vyslal více než 14 pokusů a vytvořil si šance na 0,83 očekávaných gólů. Lukeš k tomu přidal necelých 13 střeleckých pokusů a stejný počet přihrávek na střely. Více než čtyři přihrávky pak adresoval spoluhráčům ve slotu. Opomenout rozhodně nemůžeme ani jejich vliv na hru Litvínova, a to na obou koncích ledu. Jak Viktor Hübl, tak i František Lukeš patří v tomto ohledu mezi pět procent nejlepších útočníků v součtu posledních tří let.

Tomáš Pospíšil do extraligy v sezoně 2019/2020 doslova vlétl, když ve 12 zápasech nasbíral 17 bodů a při hře 5 na 5 si připsal hned 3,7 primárních bodů za 60 minut, když dával téměř tři góly za stejný čas. V minulé sezoně na svůj fantastický nástup však nenavázal, a naopak si při základní počtu hráčů připsal pouze jeden primární bod za hodinu hry a střílel 0,64 gólů. To na druhou stranu také neukazuje jeho pravou úroveň, která bude pravděpodobně někde mezi, když v loňské sezoně zaostal Pospíšil v zakončení za očekáváním. Jeho vliv na hru byl však vedle Hübla s Lukešem výborný, když se poměr střeleckých pokusů zvyšoval o 5,8 % a poměr očekávaných gólů pak o šest procent. Co pak nezvládl v zakončení Pospíšil, to zachraňovali spoluhráči, a gólový poměr tak měl bývalý forvard Nových Zámků 58,5 %, když byl také jedním z pěti hráčů Litvínova, kteří si v minulé sezoně připsali 30 a více bodů.

Dalšími dvěma pak byli, kromě již zmíněného tria, Richard Jarůšek a Patrik Zdráhal. Richard Jarůšek si připsal 32 bodů, když z toho bylo 18 gólů. Při hře 5 na 5 byl druhým nejproduktivnějším hráčem týmu s 1,53 primárními body za 60 minut, s kterými se řadí těsně pod úroveň prvního útoku. K tomu byl také druhým nejlepším střelcem, když dal 0,97 gólu, a patřil k nejnebezpečnějším útočníkům, kdy vyslal více než 13 střeleckých pokusů a vytvořil si šance na více než jeden očekávaný gól za hodinu hry. Litvínovu se s ním na ledě ale příliš nedařilo, když měl poměry střeleckých pokusů i očekávaných gólů pod 50 %.

Patrik Zdráhal přispěl v minulé sezoně 34 body a byl po Hüblovi druhým nejproduktivnějším hráčem Vervy. Při hře 5 na 5 se mu pak vedlo podobně jako Jarůškovi, když bodoval na pomezí prvního a druhého útoku s 1,41 primárními body. Hlavní předností Zdráhala je hlavně jeho kreativita, kdy se dlouhodobě řadí mezi deset procent nejlepších tvůrců hry. A mezi elitu patří také v přechodu z obranné do útočné třetiny. Zdráhal se pak řadí mezi nejlepší čtvrtinu ve vlivu na ofenzívu, když si s ním na ledě v minulé sezoně Litvínov tvořil šance na téměř tři očekávané góly za 60 minut hry, bez něho pak tato hodnota klesala o téměř devět desetin. Zároveň ale téměř stejné množství šancí mají i soupeři. Směrem do defenzívy tedy spojení Zdráhala s Jarůškem v minulém ročníku příliš nefungovalo. To podle všeho v Litvínově pochopili a v přípravě tuto dvojici rozdělili, když každý z nich dostal na druhé křídlo nově příchozí posilu.

Těmi jsou Petr Straka z Plzně a Andrej Kudrna ze Sparty Praha, s kterým zároveň přišel i centr Matúš Sukeľ. Petr Straka přichází po velice vydařené sezoně, kdy si připsal 27 bodů. Dařilo se mu především při hře 5 na 5, kde sbíral 1,79 primárních bodů za 60 minut a patřil těsně za nejlepší třicítku útočníků. Byl také poměrně pilným střelcem s 11,5 pokusy, ze kterých si vypracoval šance na 0,98 očekávaných gólů, což je těsně za elitní desítkou. K tomu je Straka i solidním tvůrcem hry, když v loňské sezoně spoluhráčům připravil necelých deset střeleckých příležitostí a polovina z nich byla ze slotu. To ho řadilo mezi nejlepších deset procent útočníků, stejně jako jeho přechod středního pásma s pukem na holi. Straka navíc patří k hráčům, kteří pozitivně ovlivňují výsledky týmu, když s ním na ledě stoupal poměr střeleckých pokusů o 2,9 % a poměr očekávaných gólů o 7,1 %.

Andrej Kudrna naopak prožil už lepší sezony než tu poslední. V té sice patřil k lepším střelcům, když při hře 5 na 5 dával 0,93 gólu za 60 minut, což ho řadí na úroveň první formace. Jeho vliv na hru Sparty však byl lehce záporný, když poměř střeleckých pokusů klesal o 1,4 % a poměr očekávaných gólů o 3,9 %. Gólový poměr si pak Kudrna v silném týmu Sparty udržel výborných 58,8 %, ale bez něho stoupal na 64 %. Střelba gólů však není nikdy k zahození, a v Litvínově obzvláště.

Velkou posilou Litvínova je také obránce Marek Hrbas. Ten přichází po velice solidních výkonech v Mladé Boleslavi. Především ročník 2019/2020 mu poměrně vyšel, v loňské sezoně se pak potýkal se zraněními a odehrál pouze 20 zápasů. Svojí hodnotou v našem modelu patří Hrbas do elitní desítky, což může být překvapením. Od Hrbase se nedá očekávat velký přísun bodů, když mu jich i náš model projektuje pouze 11. Jeho velkou předností je ale vliv na hru týmu. Žádný jiný obránce neměl v minulé sezoně lepší poměr střeleckých pokusů než právě Hrbas. Ten byl 62,3 % a bez něho na ledě klesal o necelých osm procent. Poměr očekávaných gólů měl Hrbas také velmi kvalitních 56,3 % a gólový poměr byl za jeho přítomnosti 52,6 %. V součtu poslední tří sezon pak má Hrbas elitní vliv na ofenzívu, kdy je lepší než 98 % obránců, a k nadprůměru patří také v rozehrávce a přechodu středního pásma, což k přehrávání soupeřů napomáhá.

O ofenzivní příspěvek z obraných řad se bude v nadcházející sezoně starat především Aaron Irving. Ten už v minulé sezoně nasbíral 18 bodů a byl po Janu Ščotkovi, který odešel do Finska, nejproduktivnějším bekem Vervy. Z 18 bodů měl Irving hned 12 gólů a mezi obránci byl druhým nejlepším střelcem. Při hře 5 na 5 dával Irving 0,46 gólů za 60 minut, kdy byl těsně za první desítkou. Celkově si pak připsal 0,6 primárních bodů, což ho řadí na pomezí prvního a druhého páru. S téměř 14 pokusy za hodinu hry byl Irving jedním z nejčastěji střílejících obránců. Na hru Litvínova pak měl Irving lehce pozitivní vliv, poměr střeleckých pokusů i očekávaných gólů stoupal o 2,7, respektive 2,1 procent. Gólový poměr pak měl Irving 56,7 %, a bez něho na ledě klesal o hned 13 %. Otazníkem tak je, jestli Irving naváže na uplynulou sezonu i v té další, když měl na své straně i trochu štěstí, a to především v zakončení.

Ofenzívu by měl podpořit i Matěj Stříteský, který do Litvínova přichází z Plzně a vrací se tak na místa, kde svoji extraligovou kariéru začínal. Poslední dvě sezony si Stříteský připsal 19 a 17 bodů a při hře 5 na 5 pak poslední tři sezony patří mezi čtvrtinu nejproduktivnějších obránců. V minulé sezoně patřil dokonce těsně za elitní desítku, když si připsal 0,89 primárních bodů za 60 minut. Bodová produkce tak Stříteskému problémy rozhodně nedělá. Na druhou stranu jeho vliv na hru nepatří mezi nejlepší, a to především směrem do defenzívy, kde se v poslední sezoně hodně trápil a pouze osm procent beků bylo v tomto směru horších. Celkově se s ním na ledě snižoval poměr střeleckých pokusů o 3,7 % a poměr očekávaných gólů o 3,4 %, když byl v obou kategoriích Stříteský pod 50 %. Navíc sestupnou tendenci lze pozorovat i na jeho ofenzivním vlivu. Litvínov tak musí doufat, že po boku Marka Hrbase, nebo Uvise Balinskise se mu bude dařit lépe.

Právě Uvis Janis Balinskis by měl doplnit první dva páry. V minulé sezoně se na něj Verva mohla spolehnout ve všech herních situacích, když dostával prostor na přesilových hrách i oslabeních, a především v početní nevýhodě se s ním na ledě Litvínovu dařilo. Kromě toho Balinskis také přináší do obrany černožlutých velmi solidní rozehrávku, když byl v loňském ročníku lepším než 85 % obránců. K tomu pak přidal i solidní vliv na hru.

Ve třetím páru by pak měli dostat příležitost Patrik Demel, Daniel Kolář a Denis Zeman. Demel se před minulou sezonou vrátil do Česka z americké univerzitní soutěže a zapsal v 50 zápasech 11 asistencí. Jeho první extraligovou sezonu však provázela smůla, když měl gólový poměr pouze 37,7 %. Jeho PDO však bylo pouze 95,9, tedy hluboko pod dlouhodobými hodnotami, což by se mělo v následující sezoně zlepšit.

Brankoviště Litvínova bude stát i v následující sezoně na slovenském gólmanovi Denisovi Godlovi. Ten v loňské sezoně nastoupil hned do 43 zápasů, ve kterých si připsal 23 výher s úspěšností zákroků 91,4 %. Ta byla v porovnání s průměrem lepší o čtyři desetiny. Celkově Denis Godla v průběhu základní části chytil o osm branek více právě v porovnání s průměrným brankářem. K tomu také inkasoval o 7,8 gólu méně, než se na základě šancí soupeřů očekávalo, a v obou kategoriích se řadí těsně za nejlepší pětku brankářů v loňské sezoně. Záda mu pak bude krýt teprve dvacetiletý Šimon Zajíček, který má v extralize odchytáno pouze devět zápasů.

Názor veřejnosti

Není překvapením, že právě u Litvínova je mezi fanoušky a modelem největší rozdíl, a to hned 24 bodů, když veřejnost Vervě přisoudila v průměru pouze 66,1 bodů a až 11. místo. Maximem pak bylo 90 bodů, tedy průměr modelu, kterému zkrátka herní styl Litvínova, a jeho letní změny kádru, imponují. Bude opravdu velmi zajímavé sledovat, které z predikcí bude Litvínov na konci sezony blíže.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz