Hokej v číslech: Preview sezony – Mountfield HK

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Díky našemu modelu Game Score vám postupně přinášíme preview a predikce všech týmů pro sezonu Tipsport extraligy 2021/22. Začínáme v našich predikcích těmi nejhoršími a končíme nejlepšími týmy.

Hradecký Mountfield obsadil v minulé sezoně v základní části šestou příčku, když si připsal 89 bodů. Byl tak jen dva body za pátou Plzní, a čtyři od postupu přímo do čtvrtfinále. Naopak měl poměrně komfortní náskok na sedmé Pardubice, když je předčil o osm bodů. 89 bodů pak znamenalo zisk 57 % možných. Navíc přišlo poměrně solidní zlepšení v porovnání s ročníkem 2019/20, kdy měl Hradec Králové po základní části na kontě bodů 74. V sezoně 2018/19 to naopak bylo 93 bodů, a čtvrté místo po dlouhodobé části soutěže.

V předkole play off si Hradec poradil s Litvínovem, následně však nestačil na Liberec a prohrál čtvrtfinále v nejkratším možném čase 0:4 na zápasy. V předkole tak Mountfield splnil roli favorita, když měl v našem modelu šance na postup 54 %, ve čtvrtfinále naopak byl favoritem Liberec. V následující sezoně by cílem Hradce Králové měla být opět minimálně účast ve čtvrtfinále. Do té ho povede nový trenérský tým, když se na lavičku vrací jako hlavní trenér Tomáš Martinec, asistenty mu pak budou dělat bývalý hlavní trenér Plzně Ladislav Čihák a Petr Svoboda.

Predikce

Náš model vidí Hradec Králové na podobné úrovni jako v loňské sezoně. V průměru mu předpovídá necelých 89 bodů, tedy stejný bodový výsledek jako loni, ale tentokrát se hraje o čtyři zápasy více. To by tak v této sezoně znamenalo zisk 53 % možných bodů. Play off by tedy v Hradci Králové mělo být téměř samozřejmostí, postup do čtvrtfinále by pak měl Hradec Králové zopakovat zhruba v 70 %.

Úspěch v play off však už bude pro Mountfield větším oříškem, když na postup mezi nejlepší čtyři mu dává náš model šance lehce větší než jedna třetina, sahat po titulu pak může s šancí osmi procent. To ho však určitě řadí do skupiny širších kandidátů. U Hradce Králové se můžeme bavit i o atakování stobodové hranice. Na její překonání jsou šance Mountfieldu 15 %. Do nejlepší čtyřky zajišťující přímý postup do čtvrtfinále se pak Hradec tlačí ve 35 % případů.

Sestava

Mountfield patřil v minulé i předminulé sezoně mezi špičku v rámci statistik ukazujících na držení kotouče a tvorbu šancí. V posledním ročníku měl Hradec Králové poměr střeleckých pokusů 51,3 % a poměr očekávaných gólů 52,6 %. Gólový poměr při hře 5 na 5 pak měl velmi podobný, 53,4 %. Ve všech třech statistikách patřil Hradec do první šestky, kde také i v základní části skončil.

V ročníku 2019/2020 na tom byl dokonce ještě lépe. Poměr střeleckých pokusů měl Mountfield dokonce nejlepší z celé extraligy s 55,7 % a poměr očekávaných gólů pak třetí nejlepší s 54,4 %. To vše částečně pod vedením i staronového kouče Tomáše Martince. Bohužel pro něj, a pro hradecké, se to v sezoně nepodepsalo i na gólovém poměru, který měl Hradec Králové pouze 50,6 %, když zaostával především v proměňování šancí.

V sezoně pak hrál Hradec Králové moderní hokej, kdy se snažil hodně držet puk, což začíná především kvalitní rozehrávkou z obrany. Právě ta je v našem modelu jednou z hlavních devíz Mountfieldu, a celkově se řadí na čtvrté místo. Hlavními postavami zadních řad by měli být opět Jeremie Blain a Filip Pavlík.

Jeremie Blain patří svojí hodnotou mezi pět nejlepších beků. Pavlík je pak těsně za elitní desítkou. Kanadský obránce byl v loňské sezoně nejvyužívanějším obráncem Mountfieldu (pokud nepočítáme Filipa Hronka), když odehrál více než 21 minut na utkání. Do sezony však nastoupil pouze ke 31 zápasům, ale připsal si v nich 18 bodů. Při hře 5 na 5 pak zapsal 1,42 primárních bodů za 60 minut, když zaostal pouze za… Filipem Hronkem. Z toho dával 0,64 gólu a byl tak čtvrtým nejlepším střelcem mezi obránci. Celkově Blain vyslal více než 10 pokusů a k tomu připravil dalších 5,4 pokusů spoluhráčům, když téměř polovina jeho přihrávek šla do prostoru slotu, v čemž byl třetí nejlepší obránce. Co se týče ofenzívy patří zkrátka Blain mezi beky do špičky. Jeho vliv na hru je pak také poměrně solidní. Poměr očekávaných gólů a střeleckých pokusů se s ním na ledě zvyšuje o 1,4, respektive 1,3 %. Hodnotu Blaina pak zvyšuje jeho, až neuvěřitelný, gólový poměr, který měl v minulé sezoně 71,4 %. Ten bude těžké zopakovat, když měl Blain PDO (součet střelecké úspěšnosti a úspěšnosti zákroků týmu s hráčem na ledě) 105,3. To je velmi vysoká hodnota, která většinou v delším období klesá směrem ke 100. Blainovy výkony jsou však i bez toho velmi kvalitní.

Filip Pavlík už je v obraně Mountfieldu stálicí, když zde nastupuje do páté sezony. Nejpovedenějším ročníkem pro něj byla sezona 2018/2019, kdy si připsal 29 bodů. Poté dvakrát atakoval hranici 20 kanadských bodů, ale neúspěšně. V loňské sezoně zapsal bodů 19. Hned 12 z nich přišlo na přesilových hrách, kde Pavlík patří k nejlepším obráncům v extralize. Jeho vliv na přesilové hry je lepší než 98 % obránců. V poslední sezoně si Pavlík připsal 3,7 primárních bodů za 60 minut hry v početní výhodě a střílel 2,1 gólu za stejný čas. V obou kategoriích se svými výkony řadí do první pětice mezi beky. K tomu měl i jeden z nejlepších vlivů na tvorbu šancí, když si s ním na ledě Hradec Králové tvořil příležitosti na 7,4 očekávaných gólů, ty pak proměnil v 8,3 branek za 60 minut.

Při hře 5 na 5 se však poslední sezona Pavlíkovi moc nevyvedla. Poměr střeleckých pokusů i očekávaných gólů měl 51,5 % a na obě statistiky měl lehce negativní vliv. Gólový poměr pak měl dokonce menší než 50 %, když byl na ledě u 26 vstřelených a 28 obdržených gólů. Není tedy divu, že jeho hodnota klesla z téměř čtyř výher, které měl v našem modelu před poslední sezonou, až na momentálních 2,3 výher. Pro Hradec bude velmi důležité, aby se Pavlík přiblížil svým výkonům z minulých let. Zatímco v předchozích dvou sezonách totiž jeho vliv na hru byl nadprůměrný, v poslední sezoně spadl právě pod extraligový průměr.

Důležitou součástí dobře hodnocené defenzívy jsou i dvě velké postavy v podobě Bohumila Janka a Richarda Nedomlela, a to doslova, když oba měří přes 190 centimetrů a váží přes metrák. Oba pak Mountfield využívá především na oslabení, ale zároveň jsou velmi solidní i při hře 5 na 5, především v defenzivních činnostech.

Solidně si pak vedl ve své druhé extraligové sezoně Radim Šalda. Zatímco v sezoně 2019/2020 s ním na ledě Hradec ztrácel, v loňské sezoně naopak Šalda patřil mezi čtvrtinu nejlepších defenzivních beků, když s ním na ledě měli soupeři o téměř pět pokusů za 60 minut méně a vypracovali si šance na 1,97 očekávaných gólů, bez něho to pak bylo 2,17 očekávaných gólů. K tomu si Šalda také udržel produkci při hře 5 na 5 na úrovni hráče druhé obrany.

V útoku bude Mountfield nejvíce spoléhat na osvědčené duo Radek Smoleňák, Lukáš Cingel. Ti společně odehráli i většinu loňské sezony a vedli si velmi dobře. Dohromady měli poměr střeleckých pokusů 54 % a poměr očekávaných gólů 61,2 %. Na ledě pak byli u 23 vstřelených a 14 obdržených gólů, což vyznívá v poměr 62,2 %, tedy velmi podobný očekávání. Oba své kvality prokazují především ve hře směrem dopředu, když je jejich vliv za poslední sezony lepší než 96 %, respektive 90 % útočníků. Smoleňák se pak řadí mezi nejlepší extraligové střelce, když v posledních třech sezonách dával při hře 5 na 5 více gólů než 95 % ostatních hráčů na stejné pozici. V loňské sezoně pak střílel 1,33 gólů za 60 minut a patřil do první desítky. Lukáš Cingel naopak patří mezi velmi kreativní hráče, když je kvalita jeho přihrávek mezi nejlepší čtvrtinou forvardů, stejně jako tempo, se kterým sbírá asistence.

Dalšími hráči, od kterých bude Mountfield očekávat ofenzivní příspěvek jsou jistě Jakubové Lev a Orsava. Oba patřili mezi nejproduktivnější hradecké hráče i v poslední sezoně, kdy nasbírali 27 a 25 bodů. Při hře 5 na 5 se Jakub Lev řadil svojí produkcí na úroveň prvního útoku, Orsava pak druhého, když k tomu přidal ještě velmi solidní produktivitu v přesilových hrách, kde byl po Pavlíkovi druhým nejproduktivnějším hráčem týmu.

Lev sice boduje na vynikající úrovni, jeho vliv na hru je však poměrně špatný. S ním na ledě totiž klesá poměr střeleckých pokusů o necelá dvě procenta, poměr očekávaných gólů ale hned o 5,5 %. Dlouhodobě pak Lev patří k nejhorším defenzivním hráčům. To naopak Jakub Orsava měl v minulé sezoně vliv směrem dopředu i dozadu mezi nejlepší čtvrtinou útočníků. Celkově se s ním na ledě zlepšoval poměr očekávaných gólů o 10,8 %. V rovnovážném počtu hráčů ho však sráží špatné zakončení, když je horších pouze pět procent útočníků. A v minulé sezoně vstřelil při hře 5 na 5 o tři góly méně, než byla očekávání.

Velice zajímavým útočníkem v dresu Mountfield je pak Aleš Jergl. Ten je i přes svůj nízký ice time jedním z nejlépe hodnocených hradeckých útočníků. Dlouhodobě má totiž velmi dobrý vliv na hru týmu, především pak na střelecké pokusy, když se jejich poměr s ním na ledě v loňské sezoně zvyšoval o čtyři procenta. Poměr očekávaných gólů měl pak Jergl 52,6 % a při jeho pobytu na ledě se zvyšoval o půl procenta. Jergla nicméně v minulé sezoně srazila jak střelecká úspěšnost tak především brankáři, když měli úspěšnost zákroků pouze 88,4 %. Jergl tak měl gólový poměr pouze 43,6 %. Aleš Jergl je pak především velmi kreativním hráčem, když je jeho kvalita přihrávek je lepší než 86 % útočníků, a nadprůměrně si vede i v přechodu středního pásma. Pokud dostane v sestavě větší roli, bude velmi zajímavé sledovat jeho výkony.

Hradec Králové bude pod novými trenéry sázet na rychlý přechod středního pásma, a na to má velmi dobré typy hráčů. Mezi kvalitní bruslaře patří Jordan Perret, nebo bratři Klímové. Všichni tři patřili v loňském ročníku mezi deset procent nejlepší forvardů právě v transportu puku z vlastní třetiny do útočného pásma. Jordan Perret pak dlouhodobě patří i k hráčům se solidním vlivem na hru, i když v minulé sezoně se v tomto ohledu lehce zhoršil. Stále však měl pozitivní vliv na poměr střeleckých pokusů, který se zlepšoval o 4,2 %, poměr očekávaných gólů pak lehce klesal, konkrétně o jedno procento. O něco hůře jsou na tom pak v ohledu Kevin a Kelly Klímové, když jejich vliv na poměr očekávaných gólů byl mínus 1,7 a 2,4 %.

Posily pak Mountfield lovil před sezonou především v zahraničí. Velmi zajímavým jménem jen finský útočník Ahti Oksanen, který přišel z finské Liigy, kde byl v loňské sezoně čtvrtým nejproduktivnějším hráčem! A zkušenosti má i z KHL z dresu Jokeritu Helsinky. Ze slovenských Michalovců pak přišla dvojice kanadských hráčů, do útoku Christophe Lalancette, který sbíral téměř bod na zápas, a obránce Graeme McCormack, který by měl vyztužit už tak kvalitní defenzívu.

Na Slovensku pak Hradec Králové ulovil i nového brankáře. Fin Henri Kiviaho by měl nahradit Marka Mazance, který odešel do Třince, a vytvořit solidní tandem se Štěpánem Lukešem. Kiviaho měl v dresu Nových Zámků úspěšnost zákroků 91,5 % a patřil do nejlepší desítky. Štěpán Lukeš pak v minulém ročníku kryl záda právě Mazancovi a nastoupil do 19 zápasů. V těch si připsal úspěšnost zákroků 91,6 %, když chytil o 4,8 gólu navíc v porovnání s průměrem. Vzhledem k očekáváním si pak vedl víceméně průměrně, když inkasoval o půl gólu méně.

Názor veřejnosti

Fanoušci vidí Hradec Králové víceméně v podobné pozici jako náš model. Bodově mu sice věří méně, když v průměru získal Mountfield 76,2 bodů. Ale to ho řadí u fanoušků na osmé místo. Našlo se i několik tipů na velmi povedenou základní část, když maximum bylo 110 bodů a celkově necelá čtyři procenta tipů nad hranicí 100 bodů. Mezi celkovými vítězi se však jméno Mountfieldu neobjevilo.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz